Va rog ajutati-ma cu un sfat

Educatia sexuala
Intrebare postata de Simona378 cu 13 ani in urma

Am un baietel de 6 anisori , in urma cu aproximativ o luna am descoperit ca isi produce placere frecandu-si "ciucurelul" , eu aveam ceva de lucru in bucatarie iar el statea linistit si se uita la desene. Mi s-a parut ca e prea liniste si cand m-am uitat l-a el, isi freca ciucurelul cu mana. I-am spus sa nu mai faca ca se poate imbolnavi "ciucurelul", dar nu a avut nici un efect. De cate ori prinde ocazia incepe si face acelasi lucru. Nu i-am mai zis nimic, ci l-am luat si am incercat sa-i distrag atentia cu altceva ori de cate ori il prindeam ca face acest lucru. Cand il surprindeam era foarte suparat si nu-i convenea. Ce ma sfatuiti sa fac, ce atitudine ar trebui sa adopt?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Iuli (acum 13 ani)

In primul rand este extrem de nesanatos sa il speriati in legatura cu masturbarea. Atitudinea dvs poate avea consecinte grave in viata lui sexuala ca adult, daca ajunge sa se culpabilizeze. Ceea ce face copilul este normal, nicidecum gresit sau periculos. Ciucurelul se numeste penis sau puta, altfel ii minimizati organul si iarasi poate dezvolta complexe. Baietii au erectie inca din viata intrauterina si apoi pe tot parcursul vietii inca din scutece si este normal sa descopere placerea destul de repede. Si fetitele dezvolta un astfel de comportament in copilarie.
Cea ,ai buna solutie este sa ii explicati ca acest lucru se face cand este singur, nu de fata cu alti oameni, si sa incercati sa ii distrageti atentia cand il surprindeti. O sa vedeti ca acest comportament va disparea in curand, pentru a reaparea pe la varsta de 12 ani, odata cu pubertatea si trezirea sexualtitatii. Appoi, catre 18 ani va fi inlocuit de relatiile sexuale cu partenera insa nu va disparea niciodata cu adevarat, masturbarea reprezentand un comportament natural si necesar.
Cautati ipsatie pe Internet, asa se numeste fenomenul, si veti gasi mai multe detalii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Am uitat sa spun: dupa ce ii spuneti ca se face in intimitate, nu mai aduceti vorba deloc, va faceti ca nu stiti ce face daca il surprindeti si ii distrageti atentia fara sa ii spuneti de ce faceti acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona378 (acum 13 ani)

Daraga mea, in primul rand nu o face de fata cu alti oameni, doar cand este acasa cu noi, parintii lui, sau mai degraba cand sunt singura si mai am cate ceva de lucru si atunci profita de faptul ca nu-l vad. Tu sustii ca trebuie sa-l incurajez sa faca ceva ce eu cred ca ar putea sa-i afecteze mai rau viata sexuala de mai tarziu . Si nu i-am spus ca face ceva rusinos ca sa se simta vinovat ci ca s-ar putea sa-i faca rau sanatatii. Si daca ma apuc si-i zic ca se numeste penis sau puta, nu stiu cat s-ar bucura educatoarea lui cand il v-a auzi ca le spune la copii la gradinita cate ceva de penis sau puta. Si pe de-asupra masturbarea (dupa cum scrie-ti dumneavoastra) nu mi se pare un fenomen "natural si necesar". In schimb cred ca aveti dreptate sa incerc sa-i distrag atentia cand face acest lucru. Chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu dumneavoastra, va multumesc pt. raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu am scris nici o secunda sa il incurajati, ci doar sa va comportati ca si cum ar fi ceva normal si sa nu pomeniti in mod negativ despre acest comportament. In acelasi timp, sa il tineti ocupat (mai ales cu mainile) - sa faca puzzle, sa construiasca lego, sa deseneze, sa coloreze, sa picteze, sa se joace cu mingea sau cu alti copii etc. Stiti foarte bine ca atunci cand interzici ceva unui copil, mai mult il atragi catre asa ceva. In plus, NU ii face rau sanatatii, deci l-ati mintit si oricum fara efect. Puteti intreba orice psihosexolog, va va confirma ca masturbarea este ceva normal, natural, sanatos si necesar pt o viata sexuala implinita, la ambele sexe.
Aceasta manifestare poate aparea inca de la sugari si pana pe la varsta scolii, cand copilul va inceta de la sine. Copilul nu stie precis ce face, nu este un comportament cu adevarat sexual, pur si simplu simte placere atat. Pana va inceta singur, NU trebuie sa il culpabilizati. Banuiesc ca va doriti ca el sa ajunga un barbat fara inhibitii sau probleme sexuale, pentru ca daca acestea apuca sa apara din cauza unei educatii prea stricte din acest punct de vedere, vor fi foarte greu de corectat psihologic. Daca educatoarea lui considerati ca va fi nemultumita de niste apelative normale pentru un organ normal, inseamna ca este o femeie prea incuiata pentru a educa niste copii mici. Copiii descopera la aceasta varsta cuvintele "rusinoase" si le spun tocmai pt a cauta atentia si reactiile celor din jur. Educatoarea va sti in mod normal cum sa se comporte intr-un atare moment, deoarece se intampla des. Un copil trebuie sa stie diferenta dintre cele 2 sexe, trebuie sa stie cum ajung copiii pe lume si ca mama si tata au parte de niste momente intime, fara detalii desigur, dar totul prezentat cat mai normal si mai natural, dar si intim, asa cum si este.
Pana la urma fiecare alege sa isi educe copilul dupa cum doreste, eu incerc sa va explic ca nu aveti de ce sa va speriati sau sa va ingrijorati, ca ipsatia apare in mod curent si ca va trece de la sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viviana (acum 13 ani)

M-as fi mirat sa deschid acest site si sa nu vad raspunsul atotstiutoarei IULI. Nu are nici studii medicale, nici de psihologie, nici experienta de viata, dar nu se abtine de la a da sfaturi, de a certa, de a insulta chiar, pe oricine. Ea este de acord, de regula, cu viata sexuala inceputa la orice varsta, cu avortul, cu masturbarea( lucru firesc, natural, normal).
Personal consider ca fiul dv nu are un comportament normal, dar am auzit ca se mai intampla. Puteti vorbi cu el foarte serios, are varsta la care poate intelege si ar putea asculta, daca are rusine si este ascultator, cuminte, binecrescut. Ar putea vorbi sotul cu el ori, in ultima instanta, mergeti la psiholog. Trebuie , desi multi nu sunt de acord, cultivat sentimentul de rusine. Multi dintre noi am face multe lucruri, daca nu ne-ar fi rusine de cei din jur. Daca nu exista rusine, daca oamenii traiesc , copiii cresc fara acest sentiment, se ajunge mai tarziu la lucruri regretabile. Fiecare isi cunoaste copilul si stie ce anume prinde mai bine la el: vorba buna, explicatiile, amenintarea chiar, o palmuta parinteasca, restrictiile,....Succes.
P.S: Sfatul meu este sa nu lasati lucrurile asa cum sunt. Mai tarziu poate face asta la gradinita/scoala, poate ajunge sa-si arate cucul altora ori cine stie ce.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Trimiteti-l la un sport, sau sa faca alte activitati impreuna cu copii de varsta lui. Prin asta se va dezvolta fizic si pe plan social si activitatea asta il va abate de la cealalta.
Nu faceti din asta o problema, atentia asupra subiectului il va face dimpotriva sa faca asta mai des, si din cauza vinei pe care o simte, sa devina introvertit. Eu zic ca Iuli are dreptate in ceea ce a spus, caci nu degeaba exista vorba: "legile exista ca sa fie incalcate". Aceeasi problema cu masturbarea este si cu alcoolul, tutunul, sexul. Copii le vor face tocmai pentru ca sunt interzise.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RAMONA (acum 12 ani)

ce mai e cu baietelul tau? si al meu-care are varsta apropiata-are aceeasi manifestare , psihologul a spus ca e ipsatie, caci are si niste mici fixisme legate de ordine-ceea ce nu stiu daca e neaparat de rau, astfel incat i-a prescris SERLIFT si nu stiu daca sa-i dau sau nu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona378 (acum 12 ani)

Eu nu am fost cu el la psiholog, doar am mai citit si eu cate ceva despre acest fenomen care, se pare ca este normal la aceasta varsta, cred ca tine si de dezvoltarea lor fizica , in fine, eu am incercat sa-i ofer mai mult timp petrecut in aer liber, alaturi de copii de varsta lui si nu mai face prea des lucrul de care spuneam. Aproape ca a uitat. Prin urmare, nu-i zice nimic, incearca doar sa-i oferi activitati care sa-l antraga si sa fie ocupat, sa nu-i dai ocazia sa se plictiseasca, pentru ca eu am observat ca atunci era predispus sa faca lucrul acela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: