Please , help me :( raspuns medic

Educatia sexuala
Intrebare postata de BlackBoy1 cu 13 ani in urma

Buna. Am si eu o intrebare cat de poate de serioasa si va rog sa ma ajutati. De ceva timp cand o fac cu prietena mea , simt placere in primele 2-3 minute , apoi nimic,efectiv nimic. O iubesc si o doresc , dar nu inteleg de ce dupa 2-3 minute nu mai simt nimic. Si inca ceva , ma termin in 5 minute. Ce poate fi ? :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

silvia (acum 13 ani)

Varsta copile, varsta. La 15 ani ar trebui sa ai alte preocupari, asteapta pana sa te poti juca de-a mama si de-a tata. Din aceasta joaca ai aparut tu, deci ATENTIE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum 11 ani)

Ceausisto ai probleme la cap,omoarate:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Pai si preludiul cat tine? 2-3 minute? Pai daca e partea cea mai interesanta, de ce nu o prelungesti...? Sau ejaculezi inainte de penetrare...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihosexolog clinician MPsihosexolog clinician este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ai tulburare de ejaculare. Iubirea cu sexul se pot impleti dar depinde si ce faci sau aplici in timpul actului sexual. Nu te speria. Stai linistit. Mai incearca (cu prezervativ!) pana la o maturitate sexuala si vei avea succes!

WWW.SEX-MAN.RO

CENTRU DE DIAGNOSTIC SI TERAPIE SEXUALA (CDTS) ONLINE SI/SAU LA CABINET
Str. Eftimie Murgu nr. 2 Cluj-Napoca, tel. 0742885979, [email protected]
CENTRU (CDTS) detine cele mai bune evaluari computerizate si interviuri clinice pentru interventia si tratarea tulburarilor sexuale masculine.
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Educatia sexuala.

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ejacularea prematura se poate datora problemelor din relatia de cuplu, insatisactiei legate de unele asteptari
Rational, adesea nu putem accesa motivele care au radacini in emotii, sentimente etc
Incepe sa te gandesti la lucrurile care te nemultumesc, fie ca iti plac, fie ca nu; fie ca ai puterea sa le recunosti, fie ca nu.
Uneori se intampla sa proiectam in relatie propriile noastre nerealizari etc etc

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anya (acum 13 ani)

stii prietenului meu i se intimpla la fel ,,oare care e cauza principala ?ar trebui sa mearga la un medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

buna ..am 16 ani si ink sunt virgina...prietenul meu are 17..suntem de 1 an impreuna ...de ceva vreme mi`a propus sa o facem pentru prima data ...mi`e sincer mie kam frika:-ss, imi pun multe intrebari una dintre ele e daca se sparge prezervativul si raman insarcinata [ doamne fereste ]..dak scapa in mine ..nu stiu ce sa fak ...am mai incercat pana akum dar ma durut si ne`am oprit ..aku vrem sa incercam din nou ... spuneti`mi ce sa fak :-??
ast sfaturile voastre...va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jeni chiriac (acum 13 ani)

Draga Cristina,
Exista prezervative extra safe destinate perioadelor de inceput ca masura de protectie suplimentara in caz de presiune sau fortari mari exercitate asupra latexului din care este facut prezervativul.
In acelasi timp, exista lubrifianti pe baza de apa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dezvirginarea sau deflorarea (la fete) intr-o acceptiune mai larga este un fapt, un proces, o actiune ce poate avea loc odata cu primul contact sexual. Insa nu numai! Exista si situatii in care aceasta dezvirginare poate fi facuta de ginecologi din motive medicale, alteori in urma unor accidente, insa se poate intampla si in plin petting. Imaginati-va stimulate manual de catre partener, reuseste un orgasm clitoridian si lubrifierea e ok, starea de excitatie este la apogeu, dorinta este fierbinte, curiozitate din plin, degetele aluneca…si apare o mica sangerare. Te intrebi ce ar putea fi, ca nu ai cum sa nu mai fii virgina pentru ca nu ai facut sex inca, nu ai fost inca penetrate si de fapt, surpriza…o deflorare partiala.Astfel de lucruri se pot intampla.Este dezvirginarea un proces placut?Cat dureaza? Cum stiu ca dezvirginarea a avut loc?Se intampla uneori ca dezvirginarea sa aiba o anumita procesualitate in timp, adesea este in directa proportionalitate cu elasticitatea himenului, pozitia de penetrare si experienta partenerului.Amprenta primului contact sexual poate fi una fizica si una psihica (cu implicatii posibile pe parcursul intregii vieti sexuale). Ingredientele recomandate de specialisti pentru a astfel de prima experienta sunt: dragoste, incredere, respect, climat, tact, bun simt si cultura sexuala (ultimele prin excelenta de la partener/initiator). De preferat este ca celalalt partener sa fie mai experimentat (indiferent ca este fata sau baiat). Sa ne amintim de modelul socio-cultural potrivit caruia baietii se doresc a fi initiati de obicei de partenere mai mari decat ei sau experimentate, in cazul fetelor impunandu-se ca o regula nescrisa aproape ca barbatul sa fie cel cu experienta.Deflorarea poate determina o mica hemoragie locala si este adesea asociata cu o senzatie dureroasa de intensitate variabila. Primul contact sexual antreneaza o diversitate de variabile care difera ca tip, intensitate si putere de influienta.Uneori pierderea castitatii poate trezi tensiuni psihice si morale, ceea ce antreneaza dupa sine, intr-un numar destul de mare de cazuri, diminuarea sau absenta placerii sexuale. Iar repetarea la un interval de cateva ore a actului sexual poate avea aproximativ acelasi efect.

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pozitia p***atala favorabila este “in extensie fortata”, ea concretizandu-se in felul urmator: femeia va fi asezata cu sezutul pe marginea patului, cu membrele inferioare in extensie. Plus minus o perna asezata astfel incat pozitionarea sa fie una relaxanta (spate, cap).In aceasta pozitie ruperea himenului se poate face mai usor si mai putin dureros.Penisul patrunde pe directia axului vaginului, alunecand pe marginea superioara a himenului, neapasandu-l direct. Ruperea se face in acest caz prin intindere si nu presiune.Sa nu uitam importanta starii de bine, de relaxare si de excitare a partenerilor (indeosebi a partenerei), si importanta lubrifierii vulvei si vaginului.In astfel de contexte sexuale barbatul se impune sa dea dovada de tact in gestionarea propriei stari de excitare pentru a nu precipita lucrurile.O alta pozitie care permite abordarea himenului intr-o maniera favorabila o poate constitui asezarea in “hiperextensie a femeii” cu o penetrare nu “din partea antero-superioara, ci dintr-o parte postero-inferioara”.

De preferat:

- cand tanara femeie va simti durere, ea nu se va retrage, ci va proiecta bazinul inainte pentru a veni in intampinarea miscarilor partenerului, favorizand astfel ruperea himenului. Orice miscari de eschivare, evitare, retragere vor avea ca si consecinte prelungirea senzatiilor de durere din momentul deflorarii;

- pozitia recomandata barbatului este: in genunchi, intre coapsele partenerei pentru a putea sa aiba o viziune de ansamblu a procesului de deflorare. Aceasta pozitie ii va permite sa imprime o directie favorabila a penisului in partea superioara sau inferioara a orificiului vaginal. A se evita abordarea frontala a himenului in incercarea de dezvirginare.

Legat de senzatiile dureroase resimtite in timpul unui prim act sexual, ele pot fi amplificate sistemul nostru de credinte, prejudecati si judecati de valoare cu privire la deflorare. Daca citind, intreband, impartasind experienta altora ni se imprima adanc in minte ideea conform careia ca actul sexual este dureros la inceput, ma intreb si va intreb cum putem face fata unei astfel de credinte care apare ca si certitudine. Multe dintre fete nu se indoiesc de faptul ca dezvirginarea este dureroasa.De aici pana la sentimentul de frica (in procesul de generare de asteptari vis a vis de ce se va intampla) poate fi un pas mic. “Mi-e frica sa nu ma doara!”Ce aduce sentimentul de frica? Anxietate, contractie musculara care antreneaza totodata contractura musculaturii perivaginale ce are ca si consecinte ingustarea lumenului vaginal si aparitia de dureri la intromisiune.In functie de presiunea exercitata de penis pe peretele vaginului si mai ales de pozitia de actiune pot aparea diferite senzatii de discomfort. De exemplu, presiunea exercitata, apasarile la nivelul peretelelui anterior al vaginului pot fi urmate de o senzatie imperioasa de a urina. Deplasarea uterului in urma apasarii penisului pe colul uterin poate da dureri in partea inferioara a abdomenlui etc. Nu rare sunt si cazurile de “jena” vaginala sau uretrala.

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: