Abordarea discutiei despre sex cu adolescentii

Educatia sexuala
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Sunt fericita mama a unei fetite de 7 ani ,de ceva vreme am inceput sa ma intreb cand,cum si in ce fel pot sa incep o discutie despre sex,dragoste si tot ceea ce implica acestea ,cu fica mea , ac***a invedere faptul ca ,copii din ziua de azi sunt precoce si discuta tot felul de lucruri intre ei .Daca are cineva vreun sfat sau a trecut prin acesta faza a vietii va rog sa scrieti mesaj. Va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Elena991510 (acum 15 ani)

poate inca e prea mica pt astfel de discutii, te va intreba ea daca va fi f curioasa..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

In primul rand, trebuie invatata ca organele genitale si funduletul sunt organe obisnuite ca si nasul, gura, mana etc. Deci ,atunci cand aude afara ,diferite aprecieri referitoare la organele genitale, sa stie cum sa vb. cu copii,sa-si exprime parerea. In al doilea rand, este f. important sa aveti o relatie de prietenie, sa nu-i fie rusine sau frica sa va spuna ce a auzit de la copii. Abia atunci,cand va veni acasa cu diferite probleme,va trebui sa-i raspundeti sincer ,pe intelesul ei,fara s-o dati pe dupa visin, cum se zice. Sa abordati acum d-tra diferite probleme,este prea mica si s-ar putea ca sa-i faceti mintea, sa-i umble fara a fi nevoie. Deci intr-o armonie naturala, intre ea si mama, problemele le veti rezolva atunci cand vor veni,de la sine. Totul va fi ,sa aveti o discutie sincera, logica,datorita careia,ea va putea chiar sa-si impuna parerea, fata de ceilalti copii. Si daca mai este si o fire cu personalitate, totul va fi OK.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana-Genoveva (acum 15 ani)

buna seara! dupa parerea mea, fetita dumneavoastra este totusi la virsta cind trebui sa se joace cu papusile,dar nu ar strica totusi sa incercati prin ai explica de fapt de ce anume trebui sa se fereasca in viata si de aici sa va legati cu discutia de ciclu ,de sex, de baieti si sarcini nedorite va doresc multa rabdare este totusi un copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

As adauga si eu un comentariu la acest topic, valabil pentru toti care si-au exprimat parerea pana acum si dau cu presupusul.
Inainte de toate, a face un copil este un act de mare responsabilitate in sensul ca cel mai bine e sa nu-l faci daca n-ai inca formata o anume educatie pe care sa i-o dai si formezi cand va creste mare.
In al doilea rand, fetele se maturizeaza mai repede decat baietii si mai ales ca spuneti ca sunteti mama inseamna ca stiti prea bine acest lucru. Din punctul meu de vedere ele au experiente sexuale mult mai precoce decat baietii (cand isi descopera prima data locul placerii). Si ca sa fiu mai direct si sa nu dau dovada ca as fi pudic in acest aspect va recomand cu caldura site-ul http://www.the-clitoris.com/, unde dupa cum vedeti fetitele isi impartasesc primele experiente care se pare sunt foarte precoce ajungand chiar la 4-5 anisori. Care parinte crede ca fetita isi descopera capacitatile abia prima oara cand fac sex, cred ca trebuie sa se duca la psiholog. Deci, principala mea recomandare e ca sa o indrumati, daca din intamplare ajungeti sa discutati despre asa ceva, sa nu se masturbeze sau sa-si faca un obicei din acest lucru. Conform site-ului www.actionlove.com, acest lucru dauneaza la varste fragede, atat la baieti cat si la fetite si in special daca se utilizeaza vibratoare. In rest, cultura sexuala puteti sa-i faceti cat vreti si e recomandat chiar sa "uitati" diverse reviste in aceasta tema pe care sa le frunzareasca astfel incat sa nu ajungeti la momente cam jenante cand vreti sa discutati pe aceasta tema si nu stiti cum sa incepeti. Cred ca e mai mare interesul cand e pe furis (I guess).
Sper ca am fost de folos si numai sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Cu tot respectul,am si eu o intrebare...cate fetite ati crescut si educat???sau mai general..cati copii??? Ce m-a deranjat este faptul ca faceti afirmatia..."isi dau cu presupusul". In ceea ce ma priveste, ce am scris mai sus este purul adevar, cum am procedat eu. Am crescut si educat atat fata cat si baiat, le-am fost si le sunt, cea mai buna prietena. Sunt sigura ca nu va crede nimeni,dar baiatul si-a inceput viata sexuala la 22 ani, si nu ca ar fi fost un "papa lapte", iar fata la aceeasi varsta ,cu baiatul cu care este casatorita. Educatia nu se face din carti sau reviste ,fiecare este unic in felul sau ,plus ca poate avea legaturi deosebite cu copii. o sa-mi spuneti ca,..da era o alta generatie...va contrazic, aceeasi relatie o am cu nepotul de 14 ani, care este un baiat pe cinste,ii sunt cea mai buna prietena ,de care nu-i este rusine si abordam orice subiect. Gandeste f. matur si cu bun simt. Despre ce este bine si ce nu, despre transformarile care se vor petrce,depre masturbare, am vb. cu baietii de la 12-13 ani, iar cu fata tot cam la aceeasi varsta, odata cu aparitia ciclului menstrual. atat am avut de zis si sunt ff. mandra de ce am realizat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

De fapt ma refeream la "buibui" si 74616. In principiu e foarte bine sa educi copii intr-o anume inocenta insa e foarte usor sa pierzi controlul. Cumva am fost si eu cam dur in afirmatii, insa daca veti cauta forumuri la adolescenti pe orice site si in orice limba veti gasi chestii interesante. Oricum va apreciez pentru faptul ca ati educat cum trebuie copii si deschiderea de care ati dat dovada, din nefericire nu toti parintii sunt asa, cred ca sunteti o minoritate destul de mica. Sunteti un exemplu concret ca se poate si asa. Recunosc ca mai am de aflat, nu sunt atotstiutor insa v-as recomanda sa treceti pe cele doua site-uri si apoi mai discutam. Noi suntem o minoritate care discutam pe forum acest subiect, dar cum se educa majoritatea? Fie ca micutza este in Romania sau in orice alta tara din lume? Cu familie organizata sau nu? Cu parinti sau fara? Cu parinti deschisi sau nu la subiect? Lista poate continua. Oricum Felicitari!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Imi cer scuze, daca este necesar ,dar nu sunt eu menita sa schimb lumea. Fiecare este raspunzator de cum creste sau educa un copil ,ei ,copii, nu au nicio vina.Cand copilul vine pe lume, este ca o carte cu foi albe ,ce se scrie in paginile acelei carti, este doar rezultatul muncii noastre,ca parinti. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona312112347 (acum 15 ani)

Constructiva discutia! Pana la urma, copii din ziua de astazi au o gandire si agerime mult mai ascutita, varstele sunt devansate si nu ar dauna discutii despre sex nici macar la 7 ani. Conteaza forma, cantitatea si calitatea informatiei. Parerea mea este ca orice fetita trebuie sa stie ca in jurul varstei de 10 ani organismul suporta niste schimbari hormonale si este posibil sa se instaleze ciclul menstrual. Iar o data cu prezenta ciclului menstrual, in cazul in care ar avea loc un contact sexual ar putea ramane insarcinata. Desigur, repet - conteaza forma si modul in care se transmite aceasta informatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: