Masturbare la 12 ani

Educatia sexuala
Intrebare postata de MembruMobileApp15033021038626 cu 10 ani in urma

Baiatul meu are 12 ani si cred ca se masturbeaza aproape zilnic, este periculos?
Nu stiu cum sa il abordez sa nu se sperie si sa nu se inchida in sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

De ce sa fie periculos?Toti facem asta si ajungem normali, ma rog, nu toti, dar nu masturbarea este cauza.Oricum nu cred ca trebuie sa vorbiti cu el despre asta, decat daca sunteti tatal lui.Ii puteti spune sa nu o faca in fiecare zi pentru ca poate sa devina o obisnuinta care va fi greu de inlaturat.Ii puteti spune ca e mai bine sa aiba o prietena decat sa se masturbeze, desi la 12 ani e cam mic pentru relatii sexuale, macar 14 ani sa aiba cand o sa inceapa, desi majoritatea cam pe atunci incep viata sexuala.Oricum nu trebuie sa il speriati cu masturbarea ca fiind ceva rau, ci mai degraba sa nu exagereze, atat trebuie sa ii spuneti.Dar sincer il puteti lasa in intimitatea lui, pentru ca de obicei parintii nu vorbesc cu copiii lor despre asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 8 ani)

lasati baiatu in pace sa faca ce vrea . organizmul ii spune sa faca asta deoarece organizmul produce cantitati mari de hormoni etc . este mult mai sanatos sa te mastorbezi zi de zi decit ff rar . lipsa mastorbari a actelor sexuale duce la probleme cardio , probleme emotionale ,depresie anxietate nervozitate furie , apatie insomnie stari de rau ,fie care face cit poate si il indeamna organizmul . eu am 35 ani de cind ma stiu ma mastorbez ff des am avut perioade zile cite o saptamina ma tinea k ma mastorbam s de 5 ori pe zi ,zi de zi . nu aveam ce face simteam k explodez era o forma de tratament ma durea capul era rau ma dureau testicolele . dupa i mi trecea starea de rau . dar si dak exagerezi organismul iti spune singur k faci prea mult prea des cum ? nr 1 , te simti ff slabit ,obosit sintomele se inverseaza aceleas simtome de mai sus .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 8 ani)

si inca ceva dea lungul anilor am intrebat multi baieti dak patesc asa k mine si au recunoscut k da deci e ceva normal oarecum sunt un norocos k iam convis sa imi spuna dak si ei fac asa k deobicei oani sunt ff inhibati cind evb de sex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 8 ani)

Doamna, nu-i ascultati pe acesti domni care daca nu sunt rau intentionati sunt cel putin p***a sau spalati pe creier!!! Ma scuzati domnilor, dar minciuna se pedepseste, iar mincinosul trebuie mustrat ca sa se indrepte!
Eu m-am masturbat de la o varsta frageda cand inca nu aveam nici lichid seminal. In liceu m-am masturbat cel mai des. Trebuie sa mentionez ca pofta sexuala care ma ducea la excesul de masturbare sau chiar abuz (am practicat pana la 7 ejaculari pe zi) era alimentata de vizionarea de pornografie. N-am avut nici o partenera de sex, iar in ciuda acestui fapt in clasa a 11-a mi s-a infectat testiculul stang apoi mi s-a format un chist care a fost indepartat prin operatie chirurgicala. Asta a fost o mica parte din suferinta pe care am avut-o si o am si acum de pe urma acestei practici nesanatoase!!! Vreau sa va zic ce am trait si ce traiesc eu de pe urma pacatului masturbarii si al vizionarii de pornografie. Ma izolez, ma inchid intr-o carapace, sunt foarte preocupat de mine, iar de altii nu imi pasa, adica sunt egoist, nu sunt sociabil, ma simt ca un parazit in familia mea, stima mea de sine este foarte scazuta, sunt visator, sau de multe ori privesc in gol gandindu-ma la nimic, pur si simplu sunt absent mereu, imi pierd memoria, ma adun si ma motivez foarte greu sa fac ceva si sa-l duc la bun sfarsit, sunt delasator, nerabdator, timid, corpul imi este slabit, iar la efort fizic ma doare mai ales la incheieturi, constiinta ma cearta iar sentimentul de vinovatie si de scarba de sine ma apasa, adesea am cazut in depresii din cauza asta si am avut ganduri de sinucidere. Eu va indemn doamna draga din tot sufletul sa va paziti copilul de pornografia de pe internet prin orice mijloace. Langa mine nu a fost cine sa ma sfatuiasca despre aceste lucruri. Peste tot in mass-media se urla despre "beneficiile" si "bucuriile" sexului. Totul este o minciuna! Se promoveaza pofta sexuala si se doreste a fi intretinuta ptr ca vinde. Ganditi-va! Sa-l scoate-ti pe copilul dumnevoastra din acest iad acum! Altfel il veti pierde! Daca nu vorbiti dumnevoastra cu el despre asta si nu il paziti chiar si cu bata sau cureaua daca este nevoie si sa-i scoate-ti net-ul din camera ca sigur se uita la filme scarboase, atunci el oricum va invata despre sex de la altii si de pe net, dar nu spre zidirea lui, ci spre autodistrugerea lui. Daca va e rusine sa vorbiti cu el puneti pe sot sa vorbeasca. Dar tv si net sa nu-i puneti la dispozitie ca se va scula noaptea si se va uita la filme erotice la tv si pe net la filme porno. Incercati sa-l tineti ocupat si sa-l angajati alaturi de dumneavoastra sau de tatal lui in activitati. Sa-l incurajati si sa-i oferiti afectivitate. Rugati-va ptr el si invatati-l sa se roage si mergeti impreuna la biserica. Ajuta foarte foarte mult Dumnezeu dar si dragostea si atentia dumneavoastra de mama fata de el. Domnul nostru Iisus Hristos sa va ajute! Incepeti de azi sa-l formati! Pana nu e prea tarziu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: