De la sine sau sa am grija?

Educatia sexuala
Intrebare postata de Syr3nutza cu 12 ani in urma

Sunt cu prietenul meu de 1 an si de cate ori dormim impreuna, avem chestia aia care ne excita si amandoi ne abtinem pentru ca eu nu vreau sa mi pierd virginitatea la 17 ani jumatate ci dupa 18...iar el imi respecta decizia, dar ma gandesc daca nu e nicio problema sa o fac acum (cu toate masuri de protectie) sa imi afecteze viata?Eu sunt mai sensibila in privinta a varstei, ma simt mult mai pregatita la 18 ani, dar nu ma mai pot abtine!De ce e o diferenta intre a fi excitata si a fi pregatita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Iuli (acum 12 ani)

Ai prima experienta sexuala atunci cand simti asta. Fizicul este diferit de psihic. Excitatia fizica poate fi simtita si la 14 ani, dar psihic nu suntem pregatiti sa facem acest pas atat de devreme. Daca tu simti ca esti pregatita din toate punctele de vedere, folositi prezervativul. Daca nu, mai asteptati. Daca tu vrei dupa 18 ani, asa sa fie. Daca simti ca vrei mai repede, nu e nici o problema. Eu iti recomand sa nu te pripesti in a lua o decizie, poate trebuie sa gasesti si locul potrivit, nu numai momentul, poate vreti sa fie ceva mai special decat "acasa la el" sau la tine, poate mergeti intr-o vacanta etc. Gandeste-te ca impreuna cu viata sexuala activa vin si responsabilitati: exista intotdeauna riscul unei BTS sau a unei sarcini, chiar si cu protectie (evident, riscul e mai mic, dar in afara de abstinenta nimic nu garanteaza 100% ca nu te vei confrunta cu asa ceva). Va fi necesar sa mergi anual la control ginecologic si mai des daca vei avea probleme de sanatate in acea zona (iritatii, arsuri, infectii urinare etc). E posibil sa trebuiasca sa cumperi produse pentru uz ginecologic sau sexual (prezervative, test de sarcina etc). Ai bani pentru asa ceva? E posibil sa aveti anumite probleme de ordin sexual, cum le veti face fata? Va cunoasteti suficient de bine? Esti sigura ca te va proteja folosind prezervativul si nu iti va pretinde intr-o zi sa nu mai folositi? Etc. Daca apar probleme (BTS, sarcina, altceva) si el nu va colabora, poti vorbi cu cineva (mama, sora etc) despre aceste probleme? Daca ai un raspuns la toate aceste probleme, si un raspuns fezabil, atunci esti pregatita. Daca el te-a asteptat un an fara sa te preseze, si mai asteapta inca pe atat, in principiu pare un baiat ok. Dar dupa cum spuneam, pot interveni alti factori.
Numai tu poti decide.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Syr3nutza (acum 12 ani)

Acum inteleg faza cu excitatia fizica si psihic.Multumesc.Normal ca voi face un control la ginecologie dupa ce voi face primul contact sexual.Am planuit de mult timp sa fie atit de special...doar ca nu avem cum sa plecam undeva numai noi doi fiindca nu ma lasa tati, dar mama e de partea noastra.Spune ca poate merge ea cu noi ca sa fie de acord tati, dar mie nu prea imi place ca in excursie sa fie si prezenta mama, intelegi si tu, intim:D.
Acum raspund la fiecare intrebare:
1.Ai bani pentru asa ceva? Da, mama imi poate da.
2.E posibil sa aveti anumite probleme de ordin sexual, cum le veti face fata? Cred ca ma voi descurca, stiind ca el ma va sprijini.
3.Va cunoasteti suficient de bine? Ne stim de 6 ani, logic ca il cunosc bine, este atit de dulce si ne intelegem reciproc, avem incredere in noi si nu am avut probleme in relatie noastra.Ne iubim!
4.Esti sigura ca te va proteja folosind prezervativul si nu iti va pretinde intr-o zi sa nu mai folositi? De fapt, nici nu vom folosi prezervativ, stiu ca asta e unicul sfat de la toti doctorii, dar eu am incredere in el. Dar voi face imediat control ginecologic, pentru orice eventualitate.
5.Daca apar probleme (BTS, sarcina, altceva) si el nu va colabora, poti vorbi cu cineva (mama, sora etc) despre aceste probleme? Pot discuta cu mama, ea este de acord daca as face-o.Spune ca e doar decizia mea.Ea imi va fi alaturi.
Dar eu am o problema cu tati, i-am promis ca nu voi face nicio p***ae pana la 18 ani. Tati e de acord cu relatia noastra dar nu prea vrea sa imi incep viata sexuala prea devreme.Sunt prinsa la mijloc, cateodata simt ca sunt pregatita, dar ma gandesc la acele 5 motive care ma impiedica sa o fac:
1.Tata
2.Prietenii(i-am zis c ma pot abtine pana la 18, dar ei nu credeau asa ca vreau sa le demonstrez ca pot)
3.Sa nu raman gravida(pentru ca nu vom folosi prezervativ, si te rog nu mi spune sa o folosesc, deci dupa 18 nu o sa mi fac griji pentru ca o sa termin scoala, si daca se intampla, doamne fereste, o sa fie mai putine probleme...)
4.Am auzit ca organele noastre de acolo nu sunt maturizate decat dupa 18 ca sa pot simti si orgasme.
5.Pentru ca i-am spus prietenului meu ca o vom face dupa 18, si nu vreau sa par cea care se grabeste...
Aceste sunt 5 motive, daca poti sa imi spui macar, ca acele 5 motive n-au de ce sa ma impiedice atunci voi fi linistita si prefer ca atunci cand vom merge in excursia aceea, sa vina doar de la sine.Daca el nu va face nimic, atunci nici eu.Daca va face ceva, nu ma voi opune.Insa pana acum n-a incercat nimic mai mult, dar ma gandesc ca poate e mai diferit la excursie..intelegi...deci mersi pentru sfat si astept urmatorul..:D
4.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu vad ce treaba au prietenii, de ce trebuie sa stie ei ce faceti voi sau nu in intimitate. Mi se pare foarte imatur din partea ta/voastra sa vorbiti despre asa ceva. De asemenea, chiar crezi ca organele se maturizeaza brusc la 18 ani? E clar ca nu esti in formata. E clar ca nu stii ca o singura penetrare ajunge pentru a ramane insarcinata. Daca spui ca nu veti folosi prezervativul, probabil iti doresti copii la 18 ani. Inteleg atunci de ce nu vrei sa iti incepi inca viata sexuala. Vei fi o mamica foarte tanara, dar parca suna mai bine mama la 18 ani decat mama la 17 ani.
Ma dezamageste foarte mult faptul ca spui din capul locului ca vei avea relatii neprotejate. Vei sta cu un stres foarte mare si probabil la cateva luni de la "prima data" vor incepe greturile. Este pana la urma alegerea ta. Eu cred ca toata lumea care te sfatuieste nu este nebuna ca sa iti spuna asa, dar iti asumi toate riscurile. Nu cred ca aveti posibilitatea financiara sa sustineti un copil si nu e datoria nimanui sa vi-l creasca. Cum te vei simti cand iti va spune copilul "mami vreau o masinuta" si tu ii vei spune "n-am mama bani"? Faptul ca vrei sa ai relatii sexuale la un moment dat e normal, dar fa-o cu cap, nu trebuie sa sufere altii de pe urma inconstientei voastre.

Iti urez mult succes. Vei avea nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Syr3nutza (acum 12 ani)

Nu prea mi-au placut cuvintele pe care le ai zis.Normal ca nu ma gandesc sa am un copil.Sunt multi care o fac neprotejat si nu neaparat toti trebuie sa ramana gravida.De exemplu, fratele meu e cu sotia lui de 9 ani si au facut intotdeauna sex neprotejat, dar au avut mereu grija si nici nu a lasat-o gravida.Cand s-au hotarat, a lasat-o gravida si acum e in cateva luni.Prietenul meu stie cum face.Am spus doar ca pentru orice eventualitate, daca mi s-ar intampla, e mai bine dupa 18.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Fratele tau in primul rand e inconstient ca ti-a spus asa ceva. Nu este ceva despre care sa vorbeasca cu sora sa mult mai mica, si nici nu e ceva de lauda ca nu a folosit protectie. Apoi se intreaba femeile de ce depisteaza sifilis in sarcina sau cine stie ce. In plus, faptul ca ea nu a ramas nu inseamna ca tu nu vei ramane. Unele femei sunt mai putin fertile decat altele. Exemplu: una din cele mai bune prietene a facut ce ai tu de gand sa faci. Acum e in luna a 8-a si peste 2 saptamani se casatoreste.
Barbatul elimina in timpul actului sexual un lichid care contine si el spermatozoizi, chiar daca mai putini decat sperma. Aceia pot foarte bine sa fertilizeze ovulul. Cum crezi ca au ramas gravide atatea mii de femei pe vremea lui Ceausescu, care apoi au murit in timpul avorturilor ilegale? Daca era asa simplu, nu ramanea niciuna, nu crezi? Toate foloseau "metode" cum sunt retragerea sau calendarul, total nesigure, dupa cum stii.
Pe cuvantul meu daca inteleg tinerele care gandesc ca tine. In loc sa vrei sa stai linistita ca nu ai nici o boala (stii ca exista BTS care se pot lua de la un capac de toaleta si transmite la partener, sau de pe maini - cu prezervativ stii sigur ca nu iei) si nici nu ramai gravida, tu preferi sa te joci cu focul. Probabil nici nu stii prea bine care sunt riscurile, altfel nu ai fi asa linistita la ideea de sex neprotejat. Pana la urma, pe el il intereseaza mai putin, ca avortul sau copilul tu il faci nu el. In curand vei veni cu mesaje gen "mi-a intarziat 3 zile, credeti ca sunt insarcinata?!?!". E viata ta si iti asumi toata raspunderea pt ceea ce faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Syr3nutza (acum 12 ani)

Nu e inconstient...asa facem noi...nu folosesc prezervativ, ma refer si la tatal meu...noi avem acelasi gand...ca prezervativul este o chestie care o facem doar pt sex, dar noi facem dragoste, sa simtim pielea, si ei au grija ca inainte sa ejaculeze, sa se duca in baie sa faca p***a...Pe vremea lui Ceausescu?Probabil ca barbatii nu stiau sa respecte femeile, ori nu stiau sa se retraga.Da, stiu ca exista BTS, dar exista si la noi femeile, adica daca am face-o cu prezervativele, mucoasa vaginala va curge peste coaiele...si crezi ca asa nu se transmite?E totuna...ti-am zis...am sa fac control ginecologic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amara (acum 12 ani)

Ce chestie aveti care va excita? Cea mai buna solutie, pt a ramane virgina pana dupa 18 ani, ar fi sa nu mai dormiti impreuna. Intalnirile sa se rezume la plimbari de mana prin parc, la sarutari nevinovate, la discutii interminabile pe diferite teme, discutii in urma carora sa va cunoasteti mai bine. Un motiv ar fi ca tu intri acum, banuiesc, in clasa a 12-a si nu ar fi nevoie ca act scolara sa-ti fie periclitata de alte ganduri, ci gandul si atentia sa-ti fie catre invatatura. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Syr3nutza (acum 12 ani)

Adica, ne atingem si ne simtim dornici de a fi inauntrul lui si mie.Dar stim ca nu putem.Nu putem renunta la obiceiurile noastre de a dormi impreuna, asa ca nu iau in seama acest sfat.Ne cunoastem deja bine, ne stim de 6 ani, si de cate ori am vorbit noi?:D Suntem foarte sinceri unul altuia. Ma pot concentra asupra scoala, dar acum e vacanta de vara.Cand e scoala, nu prea il bag in seama, insa el stie. Alta intrebare?Alt sfat?:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Nu vad nimic rau in faptul ca discuti astfel de lucruri cu fratele si cu tatal tau. Asa arata o familie cu baze solide si care se sprijina in orice situatie. Foarte multe tinere au ramas gravide tocmai pentru ca NU au avut cu cine discuta.
Revenind la problema de baza, varsta pe care o ai nu iti "permite" sa nu utilizezi o metoda contraceptiva. In sensul ca inca nu iti cunosti corpul indeajuns de bine. Si chiar daca ai un ciclu regulat, zilele in care se produce ovulatia(care variaza de obicei 2 zile dupa, 2 inainte) trebuie sa folosesti prezervativul! Ca sa nu mai vorbim despre momentele cand vei utiliza antibiotice si ovulatia va fi dereglata complet! Atunci se impune utilizarea prezervativului!
Eu am ciclu regulat si imi iubesc partenerul, a fost si este singurul barbat din viata mea! Si desi suntem de atatia ani impreuna, folosim prezervativul pentru ca suntem responsabili! In zilele cand putem sa o facem fara o facem, cand nu se poate folosim condonul! Dar eu imi cunosc corpul f bine, si stiu acele zile de "cod rosu". Iar cand iau antibiotice sau alte medicamente o fac toata luna protejat! Mi se deregleaza ciclul de la ele, odata mi-a venit cu 8 zile inainte! De aceea iti zic ca utilizarea prezervativului tot va avea loc in anumite intervale din ciclul menstrual!
Sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Syr3nutza (acum 12 ani)

Ai dreptate, insa prezervativul se mai poate rupe...Orice sfat mi s-ar da, eu nu ma pot adapta la asa ceva.Asa cum am mai zis ... noi avem acelasi gand...ca prezervativul este o chestie care o facem doar pt sex, dar noi facem dragoste, sa simtim pielea. Daca am face-o cu prezervativele, mucoasa vaginala va curge peste coaiele...si crezi ca asa nu se transmite?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Tu ai o imagine gresita. E eronat sa crezi ca prezervativul se foloseste doar d aventurieri. Mi-as dori sa pricepi ca doi oameni care se iubesc au grija de ei folosindu-l. Lichidul vaginal nu are nicio treaba atunci cand fidelitatea reprezinta baza relatiei voastre. Tu nu ar trebui sa pui problema bts-urilor, ci a unei posibile sarcini. Nu contactul dintre peretii vaginului tau sau al lui inseamna dragoste, ci modul in care se desfasoara actul sexual in sine. Diferenta dintre a face dragoste si a face sex este data de exteriorizarea sentimentului d iubire prin mangaieri intense, saruturi, zambete, vorbe, etc. Eu inteleg ca nu vrei sa utilizezi acest condon, dar imi doresc sicer sa pricepi diferenta reala dintre a face sex si a face dragoste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emret (acum 12 ani)

Sunt de acord cu Andreea! Tu trebuie sa constientizezi niste chestii...si daca nu iei in seama niste sfaturi...nu le mai cere....! 1. Bts-urile nu se transmit la contactul direct cu pielea(cum zici tu ca mucoasa vaginala atinge scrotul), ci doar prin schimb de fluide. 2 Sa faci dragoste nu inseamna sa faci sex neprotejat, ci sa ii arati partenerului ca intr-adevar il iubesti. 3.Sa stii ca am prieteni care au facut exact ca tine si care au ramas cu un plod, daca pot spune asa, si drept urmare am tras concluzia ca este mai ieftin sa iti iei un prezervativ ( CONDOM!) decat sa intretii un copil...care are si el nevoile lui.4.Si dupa cum a spus si Iuli, mi se pare...in schimbul de fluide, din partea masculina se secreta niste substante care contin cativa spermatozoizi, care pot fertiliza acel ovul=>folosirea prezervativului, daca nu vrei sa ramai insarcinata asa cum ai spus mai sus:) 5. Prieteni nu au ce cauta in relatiadintre voi 2! SUB NICIO FORMA!

Stiu ca par un intrus, fiindca sunt baiat,si sunt mai mic decat tine(16 ani)...dar mie asa mi se pare normal sa fie lucrurile, chiar daca nu am avut niciun contact sexual si nicio relatie(asta nu inseamna ca sunt fraier, dar ma preocupa scoala, si viitorul meu...ca sa am ce sa le dau la plozi cand o sa-i am:)...vorba aia...cei care se distreaza pana la 25 de ani...sapa santuri mai incolo...cei care invata pana la varsta de 25 de ani...mai incolo se distreaza:) )...

Concluzionand...Mai gandeste-te la acest subiect...si poate daca iei o decizie, asigura-te ca este corecta...nu te pripi...nu e bine:)...Toate cele bune!

O zi buna tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Syr3nutza (acum 12 ani)

N-am cerut sfaturi legat de prezervativ, de metode de protectie. Eu am cerut sfat psihologic in care fac sex sau nu. Cum spuneam, mi-e greu sa o fac mai devreme la 17 ani, pentru ca nu ma simt in siguranta. Nu e vorba ca voi ramane gravida. Ei bine sa o luam asa. Voi folosi prezervativ, bun. Si tot simt nesiguranta daca o fac la 17 ani. E ceva cu sentiment care n-are nicio legatura cu teama de a primi bolile, etc. E ceva ca si cum m-as simti prost faptul ca o fac. Ar fi fost mai ok daca o faceam dupa casatorie, tin cu traditia asta, dar nici lumea nu e perfecta asa ca nici eu nu ma pot abtine. Intelegi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Bravo Emret! De-ar fi toti cei de varsta ta ca tine, ce bine ar fi!!!!!!!!! Felicitari! Pacat ca cei ca tine, inteligenti si cu capul pe umeri, sunt extraordinar de putini.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyta26 (acum 12 ani)

mai,fata,ce astepti sa-ti zica un specialist?fa-o daca simti nevoia,a dormi alaturi unul de altul fara a o face,e o tortura ptr amandoi.daca crezi ca-l cunosti suficient,ptr ce trb sa astepti pana la 18,crezi ca intr-un an se schimba ceva?asta de a astepta un an e doar un orgoliu de al tau.e mai rau daca iti doresti,simti nevoia si nu o faci.de a-ti pierde virginitatea dupa casatorie,toate fetele isi doresc(dar daca ai degand sa te casatoresti la o varsta frageda).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abcdee (acum 12 ani)

si ... anticonceptionalele ar fi o idee rea ? ma refer in legatura cu sarcina nu cu bolile :-s
daca baiatul ejaculeaza in interior si fata ia anti sunt sanse mari de sarcina ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bodo (acum 12 ani)

E el prea tantalau. Daca erai cu mine fie ca vroiai fie ca nu ma rugai sa ti-o trag :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyta26 (acum 12 ani)

orgoliu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: