Am nevoie de ajutor raspuns medic

Educatia sexuala
Intrebare postata de 4everyoung cu 11 ani in urma

Buna, sunt fata, am 15 ani. sunt virgina si am o serie de intrebari, la care as aprecia mult daca mi-ati putea raspunde:
1.De vreo 6 luni, am inceput sa ma masturbez cu un aparat de facut masaj, dar nu direct pe piele, ci peste chiloti sau pantaloni. As vrea sa stiu daca poate avea vreun efect negativ. Imi poate afecta ovarele, aparatul urinar? Este posibil sa mi se rupa himenul? Mi se poate largi sau ingusta vaginul? Exista cumva o posibilitate sa existe glande secretoare si mai sus de himen astfel incat lichidul acela produs prin stimulare sa se stranga acolo intrucat himenul nu e rupt si sa se produca o infectie? Deoarece sunt virgina, pot spune doar din ce am citit, faptul ca, cred ca am reusit sa ajung la orgasm.
2. A doua intrebare ar fi despre inceperea vietii sexuale...Sunt ingrozita de bolile cu transmitere sexuala si.. ma cam impiedica si credinta in D-zeu(chiar daca nu pare, datorita problemei de la punctul 1). Luand acestea in considerare, momentan am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi dupa casatorie ( cred ca o sa fie greu sa gasesc un baiat cu aceleasi idei in zilele astea). Ma gandesc, ca normele religioase chiar au o mare insemnatate; spre exemplu daca toata lumea le-ar respecta pe cele care spun sa avem un singur partener toata viata si sa nu facem sex decat cu scopul si din dorinta de a avea un copil, scad sansele de a capata diverse boli. Eu nu stiu ce sa fac, daca nu as avea restrictiile astea (cu bolile si cu Dumnezeu), as face sex mereu, de aceea am ajuns la aparatul de masaj. Nu stiu daca o sa reusesc sa fac ce mi-am propus, sa ma abtin pana dupa casatorie. Nu stiu cata lume se mai gandeste la lucrurile astea, dar pe mine ma obsedeaza. Ma aflu intre ciocan si nicovala (intre dorinta si principii).
3. Si a treia...in final cand eu si viitorul meu prieten/sot (in functie de cand se intampla) dorim sa facem sex, iar el spune ca nu are nici o boala, dar daca are si nu stie? Stiu ca e recomandat prezervativul..dar sa zicem ca suntem in punctul in care vrem sa avem copii. Ar fi util un control ginecologic la amandoi? Ca daca unul din noi are ceva, se poate transmite si la copil, nu? Poate unul din noi are o boala din nastere, foarte grava, chiar daca amandoi suntem virgini. Se poate asta? Daca da, atunci ce se intampla?
Cred ca asta ar fi tot..daca se poate, va rog frumos raspundeti-mi printr-un e- mail, pentru ca nu prea stiu unde sa ma uit dupa raspuns pe site.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

4everyoung (acum 11 ani)

Ma scuzati, am dat copy-paste la un e-mail pe care l-am trimis altui site acum ceva vreme si la care nu mi s-a raspuns, l-am modificat umpic insa se pare ca nu s-a salvat tot, asa ca adaug aici ca la intrebarea 1 am mai zis: "Se pot intampla toate astea sau orice altceva? Si ce rol are himenul defapt?" . De asemenea ignorati ultimele 2 randuri in care scrie "daca se poate, va rog frumos raspundeti-mi printr-un e- mail, pentru ca nu prea stiu unde sa ma uit dupa raspuns pe site" , in loc de asta ar fi trebuit sa scrie "multumesc anticipat".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Raspunsul la intrebarile tale, precum si la multe altele, le poti gasi in cartea:
http://www.humanitas.ro/humanitas/educatie-sexuala-pentru-copii-si-adolescenti
pe care te sfatuiesc sa o cauti in librarii sau pe internet (nu costa mult si e foarte utila).
- la punctul 1, raspunsul este NU, nu poti pati nimic
- punctul 2 - fiecare dintre noi are libertatea de a avea principiisi valori pe care sa le respecte; totusi, afirmatia ca " Eu nu stiu ce sa fac, daca nu as avea restrictiile astea (cu bolile si cu Dumnezeu), as face sex mereu...", cred ca este exagerata. In ceea ce priveste bolile cu transmitere sexuala, cel mai indicat este sa folosesti prezervativ, si sa te informezi corect cu privire la modalitatile de transmitere.
- punctul 3 - inainte de casatorie se fac analize care vizeaza tocmai depistarea si prevenirea bolilor cu transmitere sexuala (sifilis si HIV); poti citi despre asta aici: http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=494&t=Articole
Totusi, mi se pare cam devreme sa te ingrijorezi cu privire la bolile pe care le-ar putea avea viitorul tau sot.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Educatia sexuala.

Estera. (acum 11 ani)

Cred ca este foarte important sa-ti pastrezi principiile ,si sa invingi dorintele trupului in masura in care se poate,pt ca astfel,intr-adevar vei fi ferita de multe neplaceri.O persoana cu caracter,intodeauna va fi privita altfel,intotdeauna va avea doar de castigat.Eu personal niciodata nu am regretat pt ca am ales sa spun "nu" unei placeri de-o clipa,iar mai tarziu am realizat cat de grav ar fi fost,daca as fi cedat la momentul respectiv.Cand vei avea o casatorie "curata" ,vei vedea ca oricate probleme se ivesc,Dumnezeu lasa mereu binecuvantarea si ajutorul Lui !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rub (acum 10 ani)

1) msturbarea nu e ceva rau atata timp cat este in limite normale tie...totusi ai grija sa nu iti introduci chesti in vagin pt a nu risca sa te ranesti
2)cu sexul nu e de joaca si spre deosebire de mine care sunt baiat,tu trebuie sa te feresti si de o sarcina neprevazuta
si 3)daca acel cineva va fii barbatu vieti tale(teoretic vorbind) nu inteleg de ce tear minti in legatura cu asta.(daca vrei sa mai vb pe subiectul asta uite aici id-ul meu borbely_ionut )
(si origat de stanjenitor tiar fi paraut e bine ca ai intrebat si ca vrei sa cercetezi inainte de a face ceva)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 10 ani)

AJUTOR!!! ESTE UN CUVANT IN CARE NU MA GANDEAM VREODATA CA AM SA-L ROSTESC TOATA VIATA MIA PLACUT COPII SI PE STRADA CAND II VEDEAM II DADEAM CATE CEVA DE ACEIA IUBIND COPII AM DAT NASTERE LA 7 COPII.. ESTE UN LUCRU BUN DAR FAPTUL ESTE CA M-AM IMBOLNAVIT Ac***a CANCER NUMAI DUMNEZEU MAI STIE CAT O SA MAI TINA PE PAMANT SI CAT VOI MAI AVEA DE TRAIT NU M-AM GANDIT CA VOI AJUNGE ZILELE A INTINDE MANA DAR CA SUNT BOLNAVA SI NU POT MUNCI SUNT NEVOITA ORICE AJUTOR PT MINE VALOREAZA MULT ORICE AJUTOR PT MINE ESTE O COMOARA VA MULTUMSC PT CEI CU SUFLET MARE CEL MAI MARE COPIL ARE 16 ANISORI SI CEL MAI MICUT 6 ANI MULTUMESC----TEL 0749941691 CATALINA NR DE TEL ESTE AL CUMNATULUI MEU CA EU NU AM TLEFON DIN NOU MULTUMESC FIECARE ESTE DATOR SA SCRIE CE VREA STAM INTR-O CASA FARA LUMINA 9 SUFLETE ORICE AJUTOR ESTE BINE PRIMIT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucuta Ionut Georgel (acum 9 ani)

http://www.imparte.ro/Ajutor/Anunturi-urgente/Cer-cu-disperare-o-sansa-la-viata-3059.html

Ma numesc Lucuta Ionut Georgel si am 26 ani impliniti pe 21 martie .Povestea vietii mele incepe brusc si rapid fara nici un viitor si cu nici o speranta se pare de mai bine.Totul a pornit cand mama ne-a lasat pe mine si pe ceilalti 2 frati ai mei la oferlinat la varsta de 3 ani ,motivul ac***a sa iasa la iveala cand am implinit 18 ani cand mama noastra a venit sa ne ia de acolo ,defapt sa ne ia banii care se dau la parasirea orfelinatului si sa ne lase in strada si ca sa fie totul limpede am aflat apoi ca figurez in mai multe orase din Romania ca avand handicap si neac***a dreptul sa muncesc legal.Pentru acest lucru ,mama se pare a semnat cand eram foarte mic iar acum nu mai pot da de ea neac***a nici o posibilitate financiara.Este plecata in Germania si mai multe nu pot sa zic pentru ca n-am mai auzit nimic de la ea.Stam intr-o casa carpita,construita de mine si cu materiale si ajutor din partea unor prieteni .Traiesc dintr-un ajutor social de 100 ron pe luna din care ii mai ajut si pe fratii mei .Am suficient de multi prieteni care ma ajuta si care mi-au donat diferite lucruri si la care mai merg sa vorbesc dar handicapul pe care il am si anume epilepsie nu imi da dreptul sa lucrez cu carte de munca nicaieri iar in orasul in care traiesc mai muncesc pe la oameni .Orice ajutor financiar este binevenit iar o dorinta de-a mea e sa dau de mama si sa o conving sa vorbeasca despre ce mi-a facut cand eram mic pentru ca numai ea mai poate face lumina in situatia mea.Daca eu nu mai am un viitor ,macar fratele meu sa nu o ia pe un drum gresit,fiind inca la scoala .

Cei dispusi sa mi doneze ceva ,ii rog sa intre pe site-ul creeat de mine pentru donatii http://lucutaionutgeorgel.wix.com/lucutaionutgeorgel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1472838359 (acum 7 ani)

Pasarico, masturbarea este un pacat. Cu aparatul de masaj in chilotei su cu sufletul in rai nu se poate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: