Streptococ sau ... ?

Durere gat Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de Utilizator21545777316 cu 5 ani in urma

Buna ziua,

vreau sa va cer parerea in legatura cu 2 episoade ciudate de dureri in gat.

Acum 5-6 saptamani am avut un inceput clasic de rosu in gat. Pe zi ce trecea, durerea din gat stagna sau se intensifica cate putin, dar dintr-o data, in a 3-a sau a 4-a seara de cand au inceput simptomele, m-a doborat cu febra si o durere crunta in gat (doar in zona amigdalei stangi), Am inceput a doua zi cu Augmentin 1000 (12 ore) si cu strepsils si sirop de tuse si dupa 6 zile de antibiotic, simptomele au disparut 90%. Inca mai simteam o mica jena in gat care a disparut de la sine in urmatoarele 3-4 zile.
p.s Febra a durat o singura seara si a trecut destul de repede.

Surpriza mare am avut atunci acum o saptamana, dupa ce am baut apa rece, o mica durere in gat a reinceput sa apara. Am luat strepsils si ceai de tuse, dar dupa 4 zile, vocea aproape ca imi disparea complet atunci cand vorbeam mai mult. Durerea in gat de data asta era uniforma, si in zona amigdalei stangi si in zona celei drepte, iar febra a fost una foarte putin semnificativa si care a trecut dupa un somn de 2-3 ore. Dupa aceste zile am fost dimineata la synevo sa-mi fac un exudat fariangian. stiu ca nu trebuia sa iau strepsils sau siropuri de tuse 48 de ore inainte, dar acest lucru era imposibil. Am facut exudatul chiar daca cu 12 ore inainte luasem o pastila de strepsils. Rezultatul a venit negativ (streptococ pyogenes absent, prezenta flora bacteriana fara semnificatie patogena) . Stiu ca e posibil sa fi fost un fals -negativ. Chiar si asa, tot in dimineata cand am facut exudatul am inceput sa iau antibiotic ospen 1500 la 8 ore. Dupa primele 2-3 pastile durerea se ameliorase 80% si ma simteam mult mai bine. Au trecut 4 zile de antibiotic, dar o durere in gat persista si pare ca stagneaza. Se intampla ca dimineata sa ma trezesc fara nicio durere in gat, dar pe parcursul zilei reapare incet incet. Iau in continuare neo-angin + ceaiuri calde toata ziua.
In prezent au trecut 5 zile de ospen si simt in continuare o durere in gat de nota (2/3 din 10)

P.S. : in tot istoricul meu de raceli, toate proveneau din cauza gatului. Si toate se rezolvau cu augmentin/ zinat in 5-7 zile. am o sensibilitate la astfel de raceli si tot timpul asta era tratamentul si funtiona.

De data asta pare ca este ceva diferit. O sa merg la doctor zilele acestea, dar vreau sa aflu si parerea dvs.

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului (acum 5 ani)

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/durerile-in-gat-de-ce-apar-si-cum-le-tratami_16187

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: