Rinita cronica severa

Durere gat
Intrebare postata de viviane462000 cu 11 ani in urma

Doresc sa stiu daca cineva a avut rinita cronica severa si daca a scapat definitiv de aceasta boala dupa un tratament de 3 luni sau a fost nevoie de interventie chirurgicala ?ma sperie gandul ca o sa ajung si acolo dupa atatea peripetii prin cate am trecut in jur de 2 ani ......( intamplarile celor 2 ani) -aveam dureri de cap,ameteli....daca tineam ceafa presata pe perna,culcata fiind pe spate sau daca stateam cu ea presata de un spatar de scaun ,instantaneu ma simteam foarte rau,pana la greata sau nu mai vedeam bine, apoi am inceput sa am probleme cu parul .....a inceput sa se subtieze ,cadea exagerat de mult si nu mai puteam sa-l pun pe bigudiuri deloc pentru ca orice-i faceam se incalcea.M-am apucat sa-i fac o mie si una de tratamente insa nu se cunostea mare lucru........am mancat mai multe legume,fructe zic:poate nu mananc ce trebuie.........tot nimic ! - nu am fost la medic pana ce dupa un an de zile au inceput alte probleme......a inceput sa-mi curga un lichid prin urechea stanga,prin ombilic urat mirositor si prin org.genitale.......la fel si din stomac se urca un lichid gros in gura care ma ineca.........asa am ajuns sa merg la medic.......am zis sa nu merg la un medic tanar ca nu are experienta (GRESIT din partea mea )acest medic la care m-am dus ca e mai in varsta mi-a dat in decurs de un an o mie si una de analize de laborator si de medicamente si exagerat de scumpe,chiar si antibiotice foarte tari si nu s-a schimbat cu nimic ! Ba mai mult mi-a zis ca trebuie sa-mi fac operatie ptr.scoaterea amigdalitelor....intr-adevar aparuse pe ele 3 pungi de puroi,m-a chinuit sa mi le sparga ,nu a reusit , mi le-am spart eu cu sare grunjoasa pe tifon si apoi mi-am dat cu albastru de metil.....dupa toate aceste intamplari am inceput sa am in tot capul si in gat o presiune de nu mai aveam chef de viata pana intr-o zi cand m-am hotarat sa-mi schimb medicul.........la unul mai tanar(a). I-am dat dosarul cu ce-am facut un an de zile ,tratamente,analize ,m-a ascultat ce simtome am,mi-a facut controlul de rutina si ce credeti ?????????? imi spune ca am rinita cronica severa,imi da tratamentul si dupa o luna deja ma simt mult mai bine.......insa punga ce o simt in spatele nasului si gatului ( de care am uitat sa va zic) inca o mai simt acolo si dimineata ma trezesc cu nasul infundat. Acest tratament trebuie sa-l fac 3 luni ,eu sunt la a doua luna insa imi este teama sa nu ajung la interventie chirurgicala..........dupa cate am inteles rinita este o deviatie de sept ! sunt tare curioasa daca a mai trecut cineva prin ceea ce-am trecut eu si cum si-a gasit rezolvarea .........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Paul (acum 10 ani)

Salut. Am avut si eu amigdale inflamate/cu puroi, dupa un an de tratamente si consultatii, le-am scos. Am ramas cu o rinita cronica care sper sa o rezolv saptamana viitoare, cred ca am cumparat cel putin 30 sticlute de muconasal pentru a putea respira. Nodul in gat l-am simtit si eu tot timpul si il simt de vreo 18 luni....plus ca am si o haraiala la plamani care persista tot de atunci. Si toate astea au aparat brusc, dupa o receala/gripa de vreo 2 saptamani, tratata necorespunzator de medicul de familie. Am fost la destui medici si spitale de stat cat sa constat ca nu exista aparatura necesara in spitalele de stat iar scarba cu care esti tratat , te lasa rece. Mi-am scos amigdalele la un spital privat din Bucuresti, am platit doar 450 lei, restul de 2000 lei a fost acoperit de stat. O sa postez peste doua saptamani intalnirea cu medicul specialist in cazul rinitei. Rinita sigur nu are nicio legatura cu devitatia de sept, si eu am o mica deviatie de sept dar medicul specialist mi-a spus ca nu asta este problema ci faptul ca am acea rinita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viviane (acum 10 ani)

Buna, revin iaca-ta peste 3 luni de tratamente peste tratamente......rezultatul ? ma simt mult,mult mai bine . cauza acestor lungi analize,controale ????? este gloata de medici care nu au nimic cu medicina !!!!!!!!! abia acum dupa ce am schimbat medicul si bineanteles mi-a schimbat tratamentul pot spune ca m-am nascut a doua oara !!!! am urmat totul cu strictete. Pe langa tratament am facut 15 sedinte de salina si 15 sedinte de aerosoli .Insa ceva nu era in regula si cu recurgitarea acidului gastric de imi provoca presiunea din cap si gat .Am facut un control endoscopic la stomac si culmea am fost diagnosticata cu o bacterie greu de scapat pe nume ( helicobacter pylori ) normal ,alti bani alta distractie. Acum ,nu mai conteaza ,am mers cu toate medicamentele alternativ si ma simt din ce in ce mai bine.Daca era dupa primul medic acum trebuia sa fiu operata de amigdalite.Asa ca atunci cand trebuie sa mergem la un medic trebuie sa dam cu banul sa ghicim daca e unul bun sau unul de doi lei ,depinde numai de noroc ........!!!!!!! sunt curioasa sa vad ce rezolvare aveti cu rinita ! nu mai luati muconasal pentru ca eu am luat 40 de sticlute prin 1996 ,m-am tratat dupa ureche si acum s-a declansat rinita acuta severa ,dupa atatia ani ..... va spun din proprie experienta ! Doamne ajuta si mult noroc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilea (acum 10 ani)

care este tratamentul pe care l-ati urmat pt rinita(cel care a dat rezultate) ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viviane462000 (acum 10 ani)

SINUPRET, PARACETAMOL SINUS, NASONEX,BIORINIL, PHYSIOMER,OMERAN ( pentru protectia stomacului ) EURESPAL si AERYUS. IN REST VA DORESC MULTA SANATATE ! P.S. IMPORTANT: NU UITATI DE SEDINTELE DE AEROSOLI SI SALINA .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 10 ani)

si dupa toate astea poti sa respiri mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viviane462000 (acum 10 ani)

desigur ! insa amanuntul care trebuie de retinut este ; - tratamentul se face 3 luni consecutiv .daca mai sunt probleme se poate face o pauza de o luna dupa care se repeta tratamentul inca 3 luni legate .( daca boala este foarte veche si netratata ) VA DORESC SANATATE MULTA !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana1988 (acum 6 ani)

Buna, la ce medic ai mers? Eu am rinita, m am operat si tot degeaba, am umblat prin doctori care nu au gasit nicio solutie pt ameliorare, dar vindecare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: