Probleme cu inflamatia gatului

Durere gat
Intrebare postata de Mihaela-adriana cu 13 ani in urma

Am o inflamatia in partea dreapta a gatului ,de trei saptamani problema e ,ca nici cu antiinflamatori nu a cedat iar, cand mananc se umfla mai tare iar durerea pleaca cu o usturime pe gat in jos ce pot face? pentru a scapa de aceasta inflamatie a aparut din senin , iar uneori se face ca o piatra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

anutzamihaescu (acum 13 ani)

Cel mai bine ar fi sa mergi la un control ORL sa-ti faca cateva investigatii si numai acolo vei sti ce ai si ceea ce trebuie sa iei asa ca sfatul meu e sa nu mai iei antiinflamator fara sa-ti fie recomandat de un medic specialist. Intrebarea mea este ragusesti? Ptr ca am avut pe mama care sa operat dar la ia a fost altceva si am studiat catu-si de putin un an si jumatate despre gat sanatate multa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

sunt de aceeasi parere, trebuie neaparat sa mergeti la un consult de specialitate. sunt lucruri care nu se pot rezolva prin internet sau prin telefon, mai mult, uneori boli grave pot porni de la o simpla ''''durere de gat'''' si cel mai bine este sa le surprindeti intr-un stadiu cat mai incipient.
pana sa ajungeti la medicul specialist insa, trebuie sa va adresati medicului de familie, de la care, daca nu va poate trata dansul, veti lua o trimitere catre medicul specialist.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Durere gat.

Iulya (acum 13 ani)

Va propun si eu daca imi permiteti doua sugestii : 1) gargara cu sare (apa calduta + ling. de sare } si ceai din muguri de pin indulcit cu miere daca vi se pare amar.Sanatate multa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nistor Paraschiva (acum 10 ani)

Am o inflamatie in partea stanga a gatului cam de marimea unei nuci de cca. 4-5 zile, care mi-a aparut asa din senin, din cauza careia nu pot nici macar lichide sa inghit, pentru ca-mi genereaza o durere profunda. Am incercat cu niste antiinflamatorii, cu coprese, ceai cald, gargara, insa fara nici un rezultat pana acum.
Ce ma sfatuiti sa fac, sau sa iau, macar sa-mi mai calmez aceasta durere insuportabila ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A (acum 10 ani)

Mergeti cat mai rapid la un medic specialist ORL. Am avut o situatie similara, din fericire nu a fost cancer, dar nici ce anume a fost nu au stiut doctorii sa o numeasca, dar a trecut. Mi s-a spus ca a mai fost un caz similar de "misterios". Multa sanatate si nu amanati!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Am o usturime gruaznica in gat, mai ales cand ma trezesc dimineata, inaine o aveam doar dimineata dar acum persista si in timpul zilei.As vrea si eu niste sfaturi, daca se poate naturiste.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sidonia (acum 8 ani)

Se poate sa se trateze de o problema a stomacului,gastrita și reflux gastric.Trebuie sa consultați medicul dumneavoastră, cu un tratament adecvat și putina dieta se rezolva!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: