Infectie permanenta in gat

Durere gat Infectie gat Infectii fungice interne Mucormicoza invaziva Infectii fungice sistemice
Intrebare postata de Dana_13 cu 13 ani in urma

As dori si eu un sfat in legatura cu infectia din gat. De multi ani elimin infectie din gat in fiecare zi, de multe ori sunt ragusita, am bubite in gat mereu, sunt rosie si toate acestea mi se intampla nefiind racita!
Amigdalitele le am scoase de la varsta de 10 ani (acum am 26). Dar am ramas cu niste umflaturi micute in partea stanga. Nu fumez, nu am fumat niciodata, evit sa beau rece....
Nici pe nas nu pot sa respir. In momentul in care mi se astupa gatul cu aceea infectie simt ca ma sufoc. Posibil sa am probleme la nas, defapt?
As dori sa merg la medic, dar nu stiu ce analize sa-mi fac.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

ina (acum 13 ani)

mergi si fa un exudat, sa nu ai un stafilococ in gat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana_13 (acum 13 ani)

Iti multumesc mult, "ina"! O sa-ti urmez sfatul. Incep cu aceasta analiza.
O zi buna, iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexaLup (acum 7 ani)

Pina iti ajung rezultatele ia niste dropsuri ceva pentru gat. Eu iau in astfel de cazuri*** cu menta, ii scoate din durere si inflamatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 13 ani)

ai sinuzita. fa-ti un exudat naso-faringian si vei descoperi cu siguranta acest lucru. Daca nu iti iese nicio bacterie la exudat, poate fi o cauza fungica sau alergica. De principiu nergi prima oara la ORL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 13 ani)

si eu am avut aceleasi probleme
in amandoua partile am avut umflaturi ,am mers si am extirpat umflatura din partea stanga iar pe urma nu am mai avut probleme cu durerile in gat
din cauza umflaturilor mi se inflama mucoasa nazala si nu mai puteam respira pe nas de fel timp de luni de zile acum.
operatia am facut-o acum cinci ani ,dar ar mai trebui sa extirp si umflatura din partea dreapta .
in perioada aceea am luat foarte multe sprayuri cu hidrocortizoni care binenteles au provocat dependenta, aceasta dependenta am reusit sa o elimin cu tratamente homeopate
iti doresc succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana_13 (acum 13 ani)

Catalin, Claudia, multumesc pentru sfaturi. Am facut exudatul si nu mi-a iesit nimic. Mi s-a luat proba doar din gat. Catalin, tu mi-ai spus "naso-faringian", deci trebuia sa mi se ia si din nas?!... Oricum, am intuit bine, de la nas mi se trage.
Claudia, am si eu acele umflaturi, rosii si destul de mari... de ce mi-e frica, nu cred ca scap: operatie! E prea veche boala ca sa scap, doar cu tratament :(
Sanatate, tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 13 ani)

este un reflux gastro-esofagian ,acidul din stomac urca pana in gat si inflameaza gatul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 13 ani)

Suna ca o infectie fungica....mergi la un cabinet ORL...probabil te va trimite pt o histograma...iti recomand sa mergi sa iti faci analizele la cantacuzino. Daca este o infectie fungica nu o sa iasa nimic la exudat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 13 ani)

Nustiu ce e cu acele umflaturi dar am si eu infectie in gat.Mi-a dat pastile iar daca nu merge trebuie sa fac penicilina la 8 ore in total 24 de injectii dar 2 fiole o data.Totusi fa cum vrei mai intra si zine ce ai facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICU (acum 13 ani)

si eu am cam aceasi problema,cu ceva timp in urma am avut o infectie in git de toata frumusetea,am luat antibiotic dar am ramas cu una din amigdalite alba la culoare si in din cind in cind mai observ pe git pungi mici de infectie,trece dar nu scap de ele caci apar la loc,oar in anotimpul rece. rog un sfat. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomi (acum 12 ani)

salut lume , ma odare gatul de 3 zie parca mar intepa cineva cu un ac, acum 3 zile aveam febra si de atunki incepu sa ma doara , oare de la ce so trage vreu sa scap de ea !! ?:_

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 12 ani)

Buna tuturor.
Si eu ma lupt cu aceasta infectie in gat de ani de zile. Mai exact cum spuneai tu Dana, elimin in fiecare zi infectie din gat, insa eu sunt sigura ca problema e de la nas. Eu am sinuzita cronica, m-am operat de deviatie de sept in urma cu mai bine de 5 ani (aveam dureri f mari de cap din cauza infectiei si nu o puteam elimina din cauza deviatie de sept). Dupa operatie am scapat de durerile de cap, ceea ce e f bine, dar ma chinuie acum gatul. Am senzatia ca acea infectie din sinusuri imi curge in gat, nu iese pe nas (asa credeam ca se va intampla dupa operatie). Am facut tot "soiul" de analize, de tratamente... nimic nu s-a schimbat. Ma lupt in continuare cu infectia. Eu nu am bubite... in gat, insa se aduna acolo ciudatenia asta de infectie si ma chinuie.
Are cineva idee ce as mai putea face? Sincer nu am mai trecut de multisor pe la un ORL-ist... ma si descurajasem intr-un timp, vazand ca nu scap de ea.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

panait vasile (acum 12 ani)

am si eu o infectie in git cind ma trezesc dimineata ma ustura in git din somn cu gitul inflamat de oinfectie groasa nustiu ce sa fac va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurentiu (acum 12 ani)

de la acea infectie e posibil sa iti miroasa si gura ????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana_13 (acum 12 ani)

NU!!! In schimb, stiu ca, gura miroase de la carii (cu siguranta, multe carii)! Personal, nici vorba sa-mi miroasa gura. De mica am fost obsedata de spalatul pe dinti, folosesc, nu chiar in fiecare zi si apa de gura si ata dentara. Am avut probleme la o masea, dar am fost la dentist, acum ce-i drept am alta cariata...
Nu stiu dc e sau nu o gluma intrebarea, dar e binevenita. Nu am mai scris demult aici si am mai aflat ceva intre timp.
Profesoara de canto, ne-a spus ca cine are carii sa si le trateze! Ele dau infectie in gat!
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liviu (acum 12 ani)

de doi ani am o infectie in gat, este imflamat si cu bubite rosii, sunt rezident in strainatate , am facut la diferite clinici analize complexe dar toate au iesit negative, chiar am facut si cele HIV, totul este negativ dar totusi infectia nu trece. In momentul acesta practic m-am dat batut, nu stiu ce am. Am fost si in Romania dar aia sunt dobitoci de tot in felul cum se comporta cu pacientul iar pana la urma mi-au prescris vitamine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana_13 (acum 12 ani)

Ai dreptate, Liviu! Ani la rand fostul meu medic de familie imi prescria ca antibiotic penicilina v, toata copilaria, asta am luat... si nu trebuia. La MedLife mi-a iesit totusi la exudat stafilococul auriu in rare colonii si este rezistent la penicilina v (la mine, nu stiu dc in general). De cand am facut operatia de amigdalite, au inceput si problemele...Ar trebui sa urmez si sfaturile lui Catalin, George si Daniel, dar sunt un exemplu negativ... ba n-am timp, ba n-am bani si uite asa trece timpul si nu mai ajung la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

JOHNNATAN (acum 10 ani)

Dana,nu sunt medic dar din ce stiu eu este posibil ca stafilococul tau sa fi capatat imunitate la penicilina daca “domnul doctor”ala turna penicilina cu sacul in tine.O a doua observatie ar fi ca tu nu te-ai operat de ”amigdalite” ci de ”amigdale”.Ti-ai scos amigdalele.Amigdala este ”nucsoara” din gat iar amigdalita este o boala,o raceala.Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 12 ani)

si eu am am aceasta durere in gat si imi apare ceva bubute si in gat si pe limba...nu stiu ce ar putea fii.am facut tot felu de analize de sange de SNF din saliva si toate au iesit bune, nu stiu ce sa mai fac..ajutatima si pe mn cu un sfat..

Multa sanatate la toti...4P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 12 ani)

buna ziua si eu fac infectie in gat destul de rar dar am dinti cam stricati cred ca de acolo mi se trage sau nu stiu trebe sa consult un medic cu siguranta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2