Febra

Durere gat
Intrebare postata de mymy1988 cu 13 ani in urma

Fetita mea are 1 anisor si de pe la 10 luni a inceput sa faca febra( 39 cu 6).mi-a zis medicul ca e de la gat ca are rosu in gat,dar de atunci imi face o data la 2 saptamani.imi da mereu antibiotic.a facut febra si 40 cu 2.nu stiu ce sa ii mai fac.da-ti-mi un sfat, va rog.multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Sari (acum 13 ani)

Solutii ar fi mai multe
- cauta-ti si la alt medic, daca doriti, poate va ajuta sub alta forma, sau are un tratament potrivit pt fetita d-voastra,
- exista si metode naturiste pt ai creste imunitatea, ceapa, usturoi, miere de albine, laptisor de matca sau capacele-este cel mai bun antibiotic natural-intrebati pe cei care au stupi
- inhalatii cu apa in care sa puneti sare de mare, se poate si putin ulei de masline presat la rece, acoperiti cu un prosop capul circa 3 minute, dupa care sa nu mai manance sau se bea nimic cam o ora, ca sa isi faca efectul acest tratament, este ca si cum ar face aerosoli
- excursii la aer curat
- o atmosfera netensionata in familie, deoarece fiecare afectiune are la baza si o suferinta psihica a persoanei
- miscare, ceva activitati fizice placute, sporturi, inot sau ce a-ti putea sa ii oferiti
- sa rada cat mai mult, ii creste imunitatea
- fructe indigene, romanesti mere, pere,fara e-uri
Cel mai important si valoros ,medicament pentru copil este prezenta mamei langa el, sa il mangaie, sa il stranga in brate, sa ii dea atentie , atunci copilul se vindeca.
Sanatate multa si va trece si asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mymy1988 (acum 13 ani)

multumesc mult.am incercat si la alti medici.am sa incerc cu remedi naturiste.sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca la varsta asta are febra 39-40 si nu se depisteaza cauza, copilul poate ramane cu sechele cerebrale PERMANENTE! Trebuie neaparat gasita cauza. Nu stiu de unde sunteti, dar veniti in Bucuresti, la Matei Bals sau la un spital bun, cautati un medic bun si ajutati-va copilul. Remediile naturiste COMPLETEAZA, nu inlocuiesc tratamentul alopat dat de medicul pediatru sau infectionist dupa caz. De unde stiti ca fetita nu are vreo meningita sau ceva mai grav? Consultati neaparat un medic BUN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Daca face''''rosu in gat'''' mereu, ar trebui sa-i faci un exudat faringian. Nu este exclus sa aiba streptococ betahemolitic sau vreun stafilococ. Acesta cedeaza numai la antibioticul la care este sensibil si care se evidentiaza in urma analizei. Exudatul se ia la prima ora, dimineata, pe nemancate, fara spalat pe dinti. Cu un betisor/bagheta sterila se ia o proba din gat care se analizeaza. Nu-i mai da copilului antibiotic inainte de a-i face acest exudat. Poate fi rezistent microbul la antibioticul pe care il ia. Sanatate! PS: dACA FETITA ARE STREPTOCOC, AVETI SIGUR SI CEILALTI MEMBRI AI FAMILIEI, DAR FIIND MAI REZISTENTI NU SE MANIFESTA. sTREPTOCOCUL BETAHEMOLITIC ESTE PERICULOS PT ORGANISM. Se spune despre el ca ''''linge articulatiile si musca inima''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mymy1988 (acum 13 ani)

sper sa nu fie niciuna din ele si sa fie fata sanatoasa: sant din calarasi dar am sa ma duc la bucuresti sa ii fac un control general
multumesc de tot pentru sfaturi
multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

La fiul meu am avut si urmatoarea situatie, facea ferbra fff des, am fost la Spitalul de Nas gat si Urechi din Timisoara, unde o doctorita f buna, a vazut ca erau pe gatul lui niste pustule cu puroi, care sau intarit, nu se mai puteau indeparta numai prin operatie.
Dupa operatie, iau indepartat acele pungi, nu a mai facut febra aceea , care nu ii mai trecea, care uneori era si peste 40 de grade.
Incerca si un control de acest gen la tine in oras.Poti sa mai ii faci si exudat din gat si din nas, caci exista streptococi in aceasta zona , care pot infecta organismul, cum ar fi streptococul Aureus.
Mergi inainte, caci vei reusi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Albert Lucian (acum 13 ani)

sfatul meu e sa cauti alt doctor ... sunt foarte multi doctori care habar nu au ce fac ... cauta unu care stie meserie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

M-am gandit , daca vreti sa incercati si metode shia-tsu, sunt forme de vindecare a persoanei bolnave prin presarea cu degetele a zonei afectate.- tratatmente japoneze.Daca doriti sa incercati sa presati putin, cu diverse intensitati, zona gatului fetitei,in diverse puncte.Mi-a povestit cineva ca la tara , mai demult , asa il vindeca tatal lui, cand avea dureri in gat.Puteti sa ungeti cu ulei de masline presat la rece degetele si apoi sa nu stergeti zona.
Astfel se va iriga zona cu sange proaspat, se va pune in miscare limfa si toate energiile din acea zona, si se va vindeca .
Va doresc toate cele bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 13 ani)

Cere la medic sa ii faca un test pt mononucleoza. Iti va spune ca e prea mic pt boala asta, dar stiu un caz si simptomele au fost identice cu ale tale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mama (acum 13 ani)

Tu ai vazut rosu in gatul copilului? Oare febra nu a fost datorata eruptiei dentare? Stii ca in aceasta perioada ies caninii si maselutele care dau febra? Intreb pt ca copilul meu la fel ca al tau la 10 luni a facut febra 40, i-am pus urgent un paracetamol supozitor sa-i scada febra, l-am pus in compresa si apoi urgent la pediatru, nu mai imi facuse nici odata asa ao febra. La consult pediatru mi-a zis ca are puroi la amigdale si dai cu antibioticul, desi puiul meu nu avea nici macar un simtom de raceala, la o saptamana, surpriza sus ii iesisera deodata 6 dintisori. I-am dat antibiotic degeaba, daca ma uitam si eu in gatul lui nu il intoxicam cu antibiotic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

Intra pe www.gabrielahripcaru.mycali.biz. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LOREDANA (acum 13 ani)

BUNA AM UN BAIETEL DE UN AN SI PATRU LUNI FACE DES ROSU IN GAT SI DOCTORU NE DA ZINAT CE REMEDII NATURISTE SUNT CA AM FACUT IAR ROSU IN GAT SI NEA DAT IAR ZINAT SI NU I LAS MAI DA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Remediu foarte bun este o cura de mers la o saligna, sa respire aerul acela, daca poti la Ocna sibiului, sunt mai multe lacuri.Eu cand am fost acolo, veneau femei cu copii in brate, dimineata devreme, cand se ridica ca un abure din acele lacuri si lasa copii sa se joace , sa respire acele substante care vindeca. Povesteau cum erau copii bolnavi si datorita acestor vizite la Ocna, copii erau sanatosi si vindecati.
Dar este bine macar o data sau de doua ori pe an sa faceti o cura, vara se poate face si baie in lac, vindeca multe boli, vin din strainatate la aceste lacuri, sunt foarte bune.
Alte remedii naturiste la gasiti si in aceste mesaje,sau pe prima pagina a Sfatului medicului.
Sanatate si multa putere.Mergeti cu el si la o Biserica si aratatii picturi, obecte sfintite, sa stie ca este pazit de o forta, si il va ajuta mult, imaginatia lui sa fie canalizata spre lucruri pozitive, de vindecare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mymy1988 (acum 13 ani)

buna.eu am facut fetita bine cu o cura de trei luni cu septilin sirop.este un sirop de imunitate pe baza de plante, este foarte bun.poti sa intri pe net sa scrii septilin si iti da acolo un forum unde vb mamicile care folosesc siropul.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: