Utilitati necesare unei operati de fistula anala?

Diverse
Intrebare postata de Flamestrike cu 13 ani in urma

Am fost diagnosticat cu fistula anala , iar la investigatia medicala , mi s-a dat o lista cu ce trebuie EU sa-mi cumpar pentru a putea sa ma opereze ei(Lucru care m-a lasat fara replica , eu fiind asigurat)
Seringi : 10 ml - 5 bucati.
20 ml - 2 bucati.
Manusi sterile : 8,5 - 2 bucati
8 - 2 bucati.
Perfuzoare - 2 bucati.
Leucoplast - 1 rola mare.
Catgut : 00 - 2 bucati.
Tifon - 5m
Branule - 2 bucati(roz)
Considerati ca acestea sunt necesare unei astfel de operatii?E de mentionat ca situatia mea financiara nu este atat de buna incat sa pot da , dupa calculele mele , 60 -70 de lei pentru toate aceste echipamente , pe langa micile (atentii) oferite doctorilor.
Va multumesc anticipat .
Cu respect : Alexandru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Iuli (acum 13 ani)

Da, normal ca sunt necesare. Numai ca ar trebui sa fie asigurate de catre spital. La noi insa fiind probleme financiare, aceasta este situatia...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Vai! Alexandru, scuze pentru exclamare, dar chiar si eu am ramas fara replica! Si stii de ce? De la tine! Pai, pe ce lume traiesti???? Nu ai vazut ce e prin spitale, nu vezi in ce mizerie economica suntem, ca ne infectam la operatii banale de la catgut prost din China, ca manusile sunt folosite nu o data, ci de mai multe ori pe mai multi pacienti, ca seringile de unica folosinta numai de unica folosinta nu sunt!!!!!!
Considera-te fericit ca ai fost avertizat din timp sa ti le cumperi!! Asa nu trebuie decat sa te asiguri (dar ai mare grija, CHIAR SA TE ASIGURI CU ADEVARAT!) ca ceea ce ai cumparat e folosit exclusiv la operatia ta si ca se foloseste NUMAI ce ai cumparat!
Tu spui ca esti asigurat: vei plati, dupa cum ai auzit la televizor, chiar mai mult la asigurarile de sanatate, dar situatia sunt sigura ca va fi aceeasi.
Concluzie: si eu sufar de hemoroizi, am tot soiul de sangerari periodice de la ei (unele destul de serioase) dar nu am bani sa ma operez. Si, dupa cazul de la Spitalul CFR2, nu m-as opera nici daca as avea bani! Ma descurc cu problema mea si fara operatie, se poate foarte bine, crede-ma, ma ''lupt'' de aprox. 15 ani cu tot felul de fisuri si hemoroizi si cu creme si supozitoare si luat de calciu si vitamine dupa sangerarile mai abundente. Fisura se inchide intr-un final si costul unei ''atentii'' la medic e destul de consistent. Plus anestezistul, nu uita! Plus ca trebuie dat ''ceva'' la infirmiere, asistente (ca sa-ti spuna daca sala chiar a fost dezinfectata inaintea ta! nu uita sa te interesezi!), asa ca eu nu imi permit! Poate cand vom trai (daca o sa apuc...) mai bine, cine stie?
Iti urez sanatate multa si curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: