Urere abdomen raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de hubba cu 12 ani in urma

Buna ziua!
fac sala de aproape o luna..la inceput am facut niste abdomene,ma dureau putin muschii(este si normal) in alta zi am inceput alte serii.Dupa 20 de abdomene a aparut o durere.acum daka incerc sa fac abdomene ma doare muschiul din partea de jos stanga sub buric(abdomenul are 6 patratele).Poate fi ceva grav sau o simpla febra.Tin sa spun ca nu ma deranjeaza deloc nici un fel de durere la mers la genoflexiuni la ridicari de greutati sau altele doar cand fac abdomene.Va multumesc
astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Raluca Archip (acum 12 ani)

parerea mea e ca e febra musculara... am facut sala 6 luni si din proprie experienta iti zic ca trece cu aspirina... poti intreba si instructorul si iti va confirma ca aspirina ajuta.... succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

de obicei febra musculara apare dupa primele serii de exercitii la o persoana neantrenata, sau daca a crescut brusc numarul de miscari.
in afara de durerea musculara din acea regiune, mai aveti si alt simptom? la nivelul respectiv se observa vreo modificare de aspect sau la palpare sa simtiti ceva?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

hubba (acum 12 ani)

in rest nu am nici o problema ma doare(ustura)doar dupa cateva abdomene(vreo 10).si durerea apare si pe partea dreapta uneori.crd ca este febra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

intradevar, daca nu sunt si alte modificari, iar durerea nu este atat de intensa incat sa limiteze miscarea, si ac***a in vedere efortul fizic recent, este foarte probabil sa fie vorba doar de o ''febra musculara'', care va trece in timp de la sine in conditii de repaus, sau cu ajutorul unor antiinflamatorii.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hubba (acum 12 ani)

ce antiinflamatorii pot folosii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

un tratament adecvat al febrei musculare necesita obligatoriu repausul muschilor implicati. in lipsa acestuia, febra musculara trece mult mai greu sau pot sa apara complicatii. in cazul in care durerile sunt accentuate, se recomanda ca antiinflamator chiar si banala aspirina. totusi, de obicei se evita recomandarea medicamentelor prin internet datorita posibilelor reactii adverse neprevazute, in special datorita lipsei unui consult medical real.
pentru cateva detalii in plus, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Sanatate-prin-sport/cum-tratam-febra-muscularai_9032

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doru (acum 10 ani)

Buna ziua
as dori si eu un sfat in privinta aceiasi durerii doar ca nu in timpu executarilor exercitilor ci si seara sau chiar a doua zii chiar daca nu am facut efort la abdoment oricum ma doare ca nu pot sa ma scol in picioare de parca inpunge cu acu durerea o simt de la buric cam 5 cm in jos schimbari vizibile nu observ apas si nu simt nimic imi fac griji sa nu fie grija !!
mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: