Un sfat

Diverse
Intrebare postata de casian2110455 cu 15 ani in urma

De ani in sir stiu de o enterocolita cr,in ultimul timp am dureri temporare in zona periombilicala, in special stinga,noaptea zgomote bolboroseli aerice pe colonu sting si dr ,dau gaze.De citeva zile am avut o durere mai violenta in epigastru iar cind maninc simt imediat senzatie de satietate. De obicei am numai dimineata un scaun aproape normal daca nu maninc ce nu-mi priieste iar uneori 2-3 diareice.De ani buni nu pot consuma supe ,borsuri,legume ,fructe deoarece imediat fac diaree.Am facut acum 10 ani rectoscopie mi sa dat sa iau o perioaad sulfazalazin.Tot atunci am facut irigografii ,tranzit baritat era doar o gastrita cu hipersecretie ,o ptoza pe D2.Dimineata ma trezesc cu o stare uneori p***a care se imbunatateste peste zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

andrei178 (acum 15 ani)

Fa-ti testul Helicobacter Pylori, din sange sau direct din stomac. Poate da problemele descrise. De asemenea, ce spui tu pare sa fie sa fie indiciu de colon iritabil, deci trebuie sa eviti stresul, oboseala si evita lactatele si fructele daca vezi ca fermenteaza in intestin...Apropo, nu strica sa incerci sa bei ceai de coaja de stejar, fierbe o lingurita in jumatate de cana. Scrie in prospect.vezi daca-ti prieste.
Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrescu13110880 (acum 15 ani)

daca vrei sa te faci bine atunci consuma PROBIOTIC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

toteu danielle (acum 13 ani)

dupa multe inercari am luat si eu hotararea sa incerc tratament naturist, desi nuy aveam incredere inplante, doar sunt plante, ce naiba.........si spre uimirea mea dupa cateva zile de tratament cu aceste colostrum si mastic gum si brocoli m-am simtit altef, adica mai bine....acum deja am 3 saptamani de tratament si deja imi vine sa ma las de tratament, ca ma simt foarte bine, dar imi fac curaj si fac 3 luni de tretament, ca imi permit, decat sa tot dau banii pe analize, mai bine dau banii pe ceva ce are grija si de sistemul imunitar, desi doctoriii nu au stiut sa imi spuna ca am sistem imunitar la fel de slab ca o alga de mare.....ma rog....multi doctori sunt la fel de pasta cum e un copil de clasa a 7-a....ca cam toti medici de familie sunt ultimii care gata faultatea de medicina, cum s-ar zioce scursura medicinistilor.......oricum ma bucur ca inca mai are grija de noi natura, desi o poluam cu mercedesurile si cu audiurile noastre care au motoare peste 2000.....cine isi permite, de ce nu?@ si asa cei ce au acum masini puternice nu o sa traiasca o data cu nepotii nostri....ei se bucura de o viatza de care nepotii nostri doar o sa auda din povesti, pentru ei aerul curat va fi un mit
Va pup pe toti si aveti grija de voi, ca daca nu aveti voi, nimeni nu o sa aiba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Julia, ti-as fi recunoscatoare daca ai scrie si aici despre Probiotic, poate ajuta mai multa lume! De unde se cumpara si cum se ia, sau un site de unde se pot lua informatii. As incerca si eu, poate l-as tolera mai bine decat AC Zymes (cu achidophilus)care este foarte bun pentru colon (eu am predominant diaree de la colonul iritabil) dar nu stiu de ce imi da o somnolenta de neinvins si chiar scaun mai fluid...o fi reactie particulara..
Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

JARRO-DOPHILUS + FOS,de la JARROW-FORMULAS,este un probiotic care contine 6 lacto bacili plus fructo-oligo-zaharide care sunt prebiotice.Cauta exact asa pe internet si vei gasi produsul.Sunt 100 caps. cu 84 lei,se iau 3 pe zi.Eu am luat de la un mag.cu prod. naturise. Incearca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pink (acum 11 ani)

Jarro Dophilus EPS® 60cps vegetale sunt foarte bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Uite aici mai multe informatii despre probiotice //sfatulmedicului.ro/articole/Medicina_alternativa/Probioticele_1110.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc, am sa le comand, am auzit de acest produs. Atat sper sa nu-mi dea clasica somnolenta, dar chiar si asa o sa iau trepatat cantitativ, pana ma obisnuiesc. Sanatate si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jennica29 (acum 13 ani)

Eu am luat brocoli sprouts care contine sulforaphane de 2000 mcg cu mastic gum si colostrum, sunt facute de americani, de firma Source Naturals. Dupa 2-3 zile simptomele mi-au disparut, am acum 2 saptamani de cand le iau dar trebuie sa fac tratamentul 2 luni pentru ca este tratament naturist, nu ca antibioticele doar 2 saptamani, desi mi-e nu prea mi-au facut bine antibioticele...imi era rau de la ele.P.S: pot sa mananc si eu normal acum, dupa 8 luni de chin... :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrescu13110880 (acum 15 ani)

cele pe care eu le recomand merita luate si doar o tableta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc, poate am sa te sacai si pe email:)).
Acum o jumatate de an am fost la Energy Plus si mi-am luat, la recomandare, vreo 7 feluri de pastile, dar nu le-am luat ca nu ma puteam tine pe picioare dupa ce le luam, nu mi-am permis sa stau acasa si sa ma adaptez la ele. Ideea e ca dupa ce mi-ai scris de Jarro-Dophilus, m-am uitat sa vad daca nu erau si din alea in vechea achizitie. Le am, dar numai vreo 50 si nu in cutie, pe pliculet scrie Jarro-Dophilus, fara Fos (poate e totusi acelasi lucru, nu incapea scris intreg...). Astea sunt CAPSULE albe mici, nu tablete. Am luat deja de 2/zi si parca mi-e mai bine, desi dimineata ma cam rascoleste la matze:)). Dar stiu ca trebuie sa am rabdare...Tu ai avut acelasi lucru? Poti manca orice in prezent?! Scuza-ma daca am devenit agasanta. Sa ne auzim cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Tot eu sunt....daca citesti putin mai sus, vei vedea cine a zis de J.D. DA, sunt niste capsule mici albe,se poate manca orice ca aceste probiotice,adica cei 6 lactobacili,isi fac treaba in intestinul subtire,iar Fos, sunt prebiotice care-si fac treaba in intestinul gros. Cea ma buna eficienta o au impreuna. Si eu am luat peparatul de la calivita, acela este doar un singur fel de lacobacil. Si eu am colon iritabil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Eu sunt mai blonda si inteleg mai greu, dar sper ca nu te superi. Ajunsesem la concluzia ca pot exista doua sortimente de Jarro, unu Jarro-Dophilus si unu Jarro-Dophilus+Fos. Si de asta ma intrebam daca ce am eu este cu Fos, am cumparat doar o parte atunci si nu am cutia sa vad de unde este adus (Calivita sau Jarrow Formula). Multumesc pentru rabdare! Sa dea Dumnezeu sa fie cum zici tu, sa pot manca si eu mai normal, ca de un an de zile mananc doar cateva feluri de mancare...vreo tona de orez si cartofi:)).Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TIMOFTE111886 (acum 15 ani)

A sa este aveti nevoe de probiotic(protejeaza si reface flora stomacala,intareste sistemul imunitar)este valabil pentru noi toti sa folosim probiotic,dar atentie ca in ultimi 5 ani foarte multe reclame cu probiotic au aparut(pina si danone cu ACTIVIA e bun ca iaurt doar),deci ATENTIE de la ce firma cumparati,revenind la problema ,in aceste cazuri nu este deajuns doar probiotic,mai e nevoe si de altele,probiotic se ia 1/zi dupa o ora,dupa ce ati [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hermes eu (acum 13 ani)

am luat si eu tratamentul pentru heliconacter pylori asta cu brocooli sprouts mastic gum si colostum, ca mi-a iesit pozitiv la analize si aveam simtomele astea, eu varsam cu sange si scaunul ikmi era cu sange si imi era deja teama de cancer de intertine, Doamne Fereste pe toata lumea, am luat la inceput antibiotic dar nu le-am suportat, tot rau imi era zi de zi, nu m-am facut bine cu ele si am inceput sa iau tratamentul asta cu strictete, nu trebuia sa mai tin regim, mi-a spus ca oricum nu pot manca orice, doar ce suport eu, si avea dreptate. Deja sunt mai bine si nu mai am dureri de stomac si nici gura nu mai miroase asa tare, a trecut deja o saptamana sa ma bucur ca in sfarsit nu mai tre sa tin mana la gura cand vorbesc cu oamenii, daca a-ti sti voi ce jenant e sa se dea omu mai in spate cand vorbesti cu el, si sa sti de ce se da mai in spate....dar gata, a inceput sa treaca si din cate am aflat toti care fac tratament naturist se fac bine.....e mai greu cu stresu, eu stiu ca din cauza stresului am ajuns asa, dar ce sa fac?!!, tre sa fac bani si asta nu e o decizie, e o necesitate....ca nu mai suntem in evul mediu....atunci era mai bine, dar tot erau monede de schimb, sau ce era.....oricum, in natura gasim remedii care nu se gasesc in chimie, sau in alte stiinte. Va pup....ca imi permit :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan junior (acum 12 ani)

spunetimi si mie va rog am diarie de 2 saptamani am loat normix biotix imodium si debridat si smecta ma simt putin mai bine da parca tot moala fac scaunele ce pot sa iau sa fiu ca la anceput ca mam saturat de 2 saptamani tin regim paine prajita orez fiert sticsuri cu sare grisine si ceai de menta spunetimi si mie ce sa fac sa ma simt mai bine va multumesc astept raspunsu vostru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florica (acum 8 ani)

cel mai bun pentru diaree sunt afinele sau afinata dar sa nu fie prea dulce,inca de vara ar fi bine sa pui la congelator afine,le decongelezi si mananci 2-3 lingurite si-ti trece fff repede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lupulescu (acum 11 ani)

Incearca tratamentul cu mastic gum, broccoli sprouts si colostrum de la cluj, multa lume s-a insanatosit cu aceste 3 medicamente naturale. Stiu de tratament de la fratemio ca el se tot vaita de probleme cu stomacu si a bagat saracu o gramada de antibiotice de la care ii era tot mai rau.

Uite un link: www.naturanoastra.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Hei hei... eu mereu dupa masa la scurt timp dupa ce mananc am diaree sau sunt constipata am gaze si ma doare abdomenul la atingere mai mereu ...ce trebuie sa fac sa imi treak am asa d cateva saptamani nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Va rog sa imi dati un sfat kt mai repede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2