Tuse chinuitoare raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de maria_70 cu 12 ani in urma

Buna tuturor…
De cateva nopti nu mai reusesc sa dorm din cauza tusei. Simt o presiune in piept...am nasul infundat, ma doare si capul...nu ma simt deloc bine. Singura parte buna e ca am observat ca febra totusi nu am...deci nu ar fi o infectie (sau cel putin asa cred).
Pana reusesc sa ajung la medic (am programare abia saptamana viitoare, ca nu avea liber mai devreme  ), ce ma sfatuiti sa fac? Stiti vreun tratament / medicament care sa trateze aceste simptome, fara a fi prea agresiv cu organismul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr.Mirela Urs (acum 12 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

nu specificati daca aveti si dureri in gat, dureri la inghitire, raguseala, daca sunteti sau nu fumatoare si nici daca tusea este seaca sau cu expectoratie. mergand pe ideea ca sunteti nefumatoare, fara vreo alta afectiune pulmonara cronica si tusea este seaca, la prima impresie pare sa fie o infectie acuta a cailor respiratorii superioare in cadrul unei viroze de sezon.
incercati Tussin Forte cp. 20 mg de 3 ori/zi. exista si un sirop antitusiv 0,1% numit Humex. de asemenea, puteti lua si ACC cp. efervescente 600 mg/zi in doza unica, de preferinta seara.
pana ajungeti la medic sa va consulte, ar trebui ca tusea sa mai cedeze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Va mai recomand sa beti ceai de lac***aa care este calmant si opreste tusea.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

maria_70 (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru sfat!
Am fost pana la urma ieri la doctor si mi-a recomandat cateva ceaiuri de plante si infuzii. Iar pentru tuse mi-a zis sa iau Fluimucil 600 – e o pastila efervescenta care se dilueaza in putina apa si se bea dupa aceea (am inteles ca are aceeasi molecula ca si ACC, dar ca este mai ieftin). Pana acum am luat deja de 2 ori (se ia o data pe zi), am baut si ceaiurile recomandate...si pot zice ca e mult mai bine.
Sanatate multa si voua si...Sarbatori fericite!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: