Tremurul fetei raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de mamiAle cu 13 ani in urma

As ruga daca se poate sa-mi raspunda si mie cineva care m-ar putea lamuri in legatura cu urmatoarea problema . Un prieten de-al meu (are 34 de ani ), de cand il stiu ii tremura fata in momentul cand este concentrat sau cand este stresat . acum doi ani a avut niste probleme in familie si tremurul a devenit mai evident . La un moment dat a avut chiar si un episod in care a lesinat , dupa care a facut niste investigatii , dar nu a primit un raspuns clar din ce cauza i se intampla aceste chestii . Lesinul a fost pus probabil pe seama unei lipse de calciu , caci a facut apoi o cura cu calciu si magneziu . A fost la neurolog si nu i-a dat nimic pt ameliorarea tremuratului , dar explicatia cum ca ar fi din cauza unor traume din copilarie parca nu este ok. Daca cineva a mai auzit despre astfel de cazuri va rog sa-mi raspundeti . Va multumesc anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

Va rog sa descrieti putin acest tremor pentru a primi o parere pertinenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mamiAle (acum 13 ani)

Nu prea stiu cum sa ma fac inteleasa . Este ca si cum ar da din cap ca aproba un lucru , ca si cum ar zice ,,da,, cu capul dar mai discret, doar ca el nu se mai opreste cateva secunde bune tot tremura .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Exista doua posibilitati dupa parerea mea. Fie este ceva de ordin neurologic, caz in care trebuie sa consulte un medic neurolog (sa ceara o a doua parere in acest caz), insa cel mai probabil este un tic pe fond psihic, de care se poate scapa prin constientizarea situatiei si a cauzei cu ajutorul unui psihoterapeut. Ma mir totusi ca pana la 34 de ani nu a incercat sa remedieze aceasta problema care banuiesc ca ii afecteaza relatiile sociale... Ar trebui sa intervina intr-un fel sau altul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Consultati un medic neurolog. Cauzele pot fi si de ordin psihic, dar trebuie eliminata patologia neurologica. De asemenea, poate fi ceva mixt, problema neurologica fiind amplificata in situatii stressante. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Eu (acum 13 ani)

Mie imi tremura mainile de cand ma stiu. De fapt m-am nascut asa. E chiar enervant sa-ti spuna cineva: ''''Dar nu mai fi asa de timorata'''' chiar atunci cand stiu ca sunt foarte sigura de mine. Si eu am 33 de ani. Am consultat o multime de medici in neurologie, endocrinologie.... si lista poate continua. Nimeni nu a putut sa-mi dea un raspuns, Ba majoritatea au inclinat sa nu ma creada. Cum adica sa tremur asa de cand m-am nascut??? Cum adica sa tremur asa tot timpul??? Esti prea tanara sa ai Parkinson... deci chiar nu stiu ce ar putea fi, analizele tale sunt foarte bune....
Pot sa-ti spun ca si eu am avut cateva lesinuri si ca atunci cand imi e rau fizic si chiar psihic (stresata) tremurul se accentueaza pana la durere fizica.
Un sfat? Chiar nu stiu ce sa-i recomand prietenului tau. Mie mi-au spus cel mai adesea ca ar trebui sa fiu cat mai linistita, sa ma plimb mult si daca se poate sa nu muncesc de loc. Dar iti inchipui ca asta chiar nu e posibil. Poate daca o sa consulte mai multi medici o sa aiba mai mult noroc decat mine.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mamiAle (acum 13 ani)

Va multumesc pt raspunsuri , am sa-i spun prietenului meu sa caute un psihoterapeut , mi se pare cea mai buna idee . Va doresc multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Trebuie ca prietenul tau sa rezolve problema aparuta la nivelul mintii lui -problema ce s-a format in familia lui acum 2 ani; altfel nu va putea sa ''mearga'' mai departe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

-- (acum 13 ani)

Trebuie sa faci niste analize/investigatii.de ex.EEG.,RMN,dar EEG este foarte important,poate fi Epilepsie,o forma mai usoara,care poate fi cauzata si de probleme de suflet,stres,s.m.d.consulta un neurolog!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

s-ar putea sa fie epilepsie...eu am 25 dar din adolescenta,atunci cand eram ff stresata sau suparata incepeau sa-mi furnice mainile si sa-mi tremure iar muschii fetei tremurau ducand la amortirea/paralizarea zonei respective.....e fff ingrijorator.am ajuns si la spital dar mi-au zis ca-i din lipsa de calciu(posibil) dar poate fi mai mult de ordin psihic......mai tarziu mi-am dat seama ca pot controla aceste stari incercand sa nu mai pun la suflet si stapanindu-mi gandurile rele.....eu cred ca problea asta tine undeva din trecut,o dezamagire,o nereusita ceva care te-a facut sa declansezi aceste stari....tu esti cheia,poti sa-ti revii.SUCCES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Ceva asemanator am spus si eu mai sus -problema este psihologica decat fizica; si aceasta tine de trecutul mai putin placut de care a avut parte pesroana in cauza.

Am avut deosebita placere sa asist la unele sedinte ale dr. Horst Muller. A dovedit ca toate bolile fizice (afara de rani, fracturi), sunt cauzate de problemele psihice ale omului -fie sentimentale, fie morale; probleme nerezolvate -in relatiile cu noi insine, cu semenii nostrii si cu Dumnezeu- ce se afla in trecut.

Urmariti prezentarile -sunt deosebite si sunt sigur ca va vor fi de folos tuturor; chiar si medicilor!
http://horstmuller.wordpress.com/misterul-vietii-pitesti-mai-2010/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: