TGP SI TGO raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de Florin122137336 cu 12 ani in urma

Buna seara!Am facut un set de analize dintre care TGP si TGO in care mi-au iesit niste valori anormale respectiv:TGP 63.2 si TGO 24.9

Va rog sa-mi spuneti ce analize ar trebuie sa efectuez in acest caz ,date fiind valorile anormale

astept raspuns

Cu stima si respect!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

bilirubina gama Gt dar cel mai bine mergeti la Spitalul Matei Bals

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

ne-ati putea scrie mai multe informatii despre situatia dumneavoastra? in primul rand, cum de ati ajuns sa faceti aceste analize? ati avut o simptomatologie anume sau sunt analize de control?
in afara de aceste analize, ne-ati putea scrie si rezultatul celorlalte analize? (doar cele doua analize, fara restul analizelor, fara consult medical, nu pot sa ne dea suficiente informatii)
TGP si TGO reflecta in general functia hepatica, de aceea colega mea va recomanda si alte analize cum ar fi: bilirubina, GGT dar si markerii virali, analize pe care le puteti face la sp. Matei Bals sau la alt spital de boli infectioase, sau vi le poate prescrie medicul de familie.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin122137336 (acum 12 ani)

Buna seara!

Va multumesc pt raspunsul dvs!

BIOCHIMIE

glicemie 112.0 mg/dl

creatinina serica 0.96 mg/dl

TGO 24.9 U/L

TGP 63.2 U/L

colesterool total 157.5 mg/dl

calciu seric total 9.28 mg/dl

ASLO 34.6 UI/ml

Calciu Ionic seric 4 mg/dl

Proteine Totale 7.64 g/dl

Acestea sunt analizele de biochimie(sunt facute doar de rutina,fara recomandare)

Singurele simptome care le am este ca ma simt f obosit,chiar si atunci cand nu fac nimic,ma dor picioarele,si din cand in cand ma doare sub costa pe partea dreapta

Astept raspunsul dvs

Cu stima si respect!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: