Sa ma ajute cineva cu un sfat.... raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de ana1lia cu 12 ani in urma

Buna ziua!ma confrunt cu o situatie cam dificila pt mine.sunt cu sotul meu de foarte multi ani...inainte de a ne casatori printre aventurile si relatiile pe kre le avut se numara si o relatie cu verisoara lui primara.(relatie bazata pe sex,dragoste si ce o mai fi fost intre ei.dupa atatea ani aceasta verisoara a lui ii trim un mesaj pe tel cu textul:ceao ....eu sunt ...nu vreau sa-ti creez probleme in fam dar as vrea sa luam leg cu tine. nu pot sa scriu exact cum a scris ea deoarece nu mai tin minte tot,dar in acest mesaj i-a dat id-ul ei de mess si adresa de facebook.eu am incercat sa fiu destul de intelegatoare cu sotul,desi eram ffff nervoasa ,i-am propus sa vb cu ea sa o intrebe ce vrea sau sa-i transmita sa-l lase in pace.el nu vrea nici una nici alta.vazand k nu-i de acord cu nimik din ce zic eu ,i-am zis sa faca ce vrea si ce simte.mentionez k eu am idul ei si sincer imi vine sa ii zic vreo doua.as vrea sa primesc sfaturi de la toti kre is trecuti prin viata sau printr-o astfel de exp.va rog frumos.sunt foarte nervoasa si simt k voi face o p***ae.va rog sa ma ajutati ...astept raspunsuri de la voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (45)

ana1lia (acum 12 ani)

IMI CER SCUZE PENTRU GRESELILE DE SCRIS DAR SUNT FOARTE SUPARATA SI NERVOASA....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandra (acum 12 ani)

Esti sigura ca a avut relatii cu verisoara sa primara? Si tu stai cu un astfel de barbat? Si totusi... Nu i-a scris nimic care sa iti dea de banuit ca ar avea ganduri "periculoase". De ce te agiti asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Da sunt foarte sigura,stie toata lumea deorece au avut o relatie deschisa nu s-au ferit de ochii lumii.Relatia lor a durat vreo cativa anisori,iar eu stiind kt de mare a fost ,,dragoste'''' lor e firesc sa fiu agitata.Din cate am inteles tr sa aibe si un copil....mi se pare destul de anormala o relatie de genul asta...sau tu esti de acord cu asa ceva?Ei deja au o relatie de genul ,,fosti iubiti'''' nu veri PRIMARI...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

cand am citit mi-au venit in minte doua cuvinte suflet zdrobit
iti recomand sa incerci sa mai vorbesti cu sotul tau si sa ii spui ce simti, adu in disctie relatia lui cu verioara si vezi cum reactioneaza -vei avea ocazia sa te descarci ,,apoi urmeaza sa gasesti solutii

tu i-ai zis sa faca ce vrea si ce simte de parca TU nu ai nici un rol in povestea asta ..uneori cuvintele trebuie bine cantarite

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

uniq (acum 12 ani)

fa ce face si el.viata e scurta si merita traita.iti garantez k dupa ce v-ei face si tu asa ,o sa se linisteasca sau tu te vei linisti.un amant sau amanta ,in ziua de azi e necesar/a,(in limitele bunului simt),la viata de zi cu zi din romania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adyna (acum 12 ani)

Solutia sugerata de uniq presupune existenta (sau lipsa) mai multor factori: lipsa de moralitate, lipsa unui atasament durabil fata de sotul tau, o structura sufleteasca destul de dura...

Cred ca nu trebuie sa dramatizezi inca situatia, urmareste sa vezi cum vor evolua lucrurile si, daca e cazul, incearca sa il faci pe sotul tau sa inteleaga ca te simiti ranita (nu ca vrei sa il controlezi) daca el isi reia relatia, fie si numai prin internet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hanna (acum 12 ani)

din ce-l tii sau ii interzici ,din aia se duce mai repede .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roman (acum 12 ani)

NU SE MERITA EFORTUL,INCEARCA SA TE RELAXEZI VORBITI SI DACA NU RECUNOASTE TU NU MAI PUNE LA SUFLET SI TE GANDI LA EL GANDESTETE LA TINE VIATA MERGE INAINTE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ION (acum 12 ani)

Banuiesc ca sunteti crestini iar domnul Isus,in Biblie spune ca orice relatie avuta inainte s-au dupa casatorie,inseamna curvie si este un pacat de moarte.Sotului tau ii trebuie pocainta,adica sa-i para rau de pacatul savirsit si sa nu-l mai faca.Maria Magdalena,a fost iertata si apoi impreuna cu ucenicii l-a urmat pe Isus.Sotul tau trebuie ajutat si asta numai tu o poti face.Cu intelegere,intelepciune,rabdare si nu in ultimul rind multa,multa,rugaciune ca Dumnezeu sa alunge acest duh rau de curvie,care vrea sa va distruga familia.Dumnezeu sa se indure de voi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hani97 (acum 12 ani)

Este dificil de dat sfaturi ,,bune". Cel mai important in toata aceasta poveste stranie este ceea ce iti doresti tu. Il iubesti atat de mult incat sa poti suporta o eventuala reluare a relatiei lui cu verisoara? Iti doresti sa ai o viata normala cu sau fara el? Nu cred ca as putea trai in incetitudine, o astfel de relatie nu este normala. Nu pot judeca pe nimeni, dar am multe semne de intrebare referitoare la moralitatea sotului si a verisoarei acestuia, asa ca nu ar trebui sa fi surprinsa daca intr-o zi vei descoperi ca au reluat relatia. Nu cred ca ar trebui sa iei legatura cu ,,verisoara", la urma urmelor nu ea este casatorita cu tine. Nu te umili. Acum singura importanta esti tu. Decide ceea ce iti doresti si consecintele vor fi pe masura! Sper sa iei decizia corecta pentru tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 12 ani)

Parerea meA, chiar daca nu sunt eu o superbisericoasa, ca nici nu se pune problema acestei anormalitati...nici nu ar fi trebuit sa existe asa ceva....Doamne fereste..... relatie cu rudele !!!!!!????!!!??? Trebuie sa existe ceva nelalocul lui la "mansarda" acestui om..... Ca daca ar fi rational sau ar fi fost, nici nu si-ar fi putut inchipui vre-o relatie cu atat mai putin sa o si faca existenta.
Parerea mea este sa verifici cu adevarat ce gandeste, ca daca continua sa creada asa ceva sau sa existe si in realitate aceasta realtie nu numai in mintea lui si prin cuvinte exprimata, deja iti recomand usor usor sa pregatesti terenul sa AJUNGETI LA UN PSIHOLOG ADEVART CARE SA VA AJUTE...ASTA DACA TI LA CASNICIA TA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Maria4157516 (acum 12 ani)

Am trecut printr-o situatie similara, inainte de casatorie am avut si eu o relatie cu un var ( dar de gradul ll) o relatie pasionala, eram indragostita nebuneste de el, dar ne ascundeam de familie. Numai ca ma mustrat constinta atat de tare incat am renuntat ( am suferit mult), acum nu ne-am mai vazut de ani buni. Sotul meu stie de aceasta relatie si ma ajutat sa trec peste, am mers la preot m-am spovedit sper ca Dumnezeu ma iertat, si am reusit sa trec peste.
Cred ca si sotul tau ar trebui sa faca la fel: sa mearga la un preot sa se spovedeasa si sa incerce so o uite pe verisoara lui FRUCTUL INTERZIS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 12 ani)

Eu, desi nu este neaparat solutia corecta, as adauga-o de pe id ul meu si i-as spune ca sunt sotia lui si sa mi spuna mie ce vrea de la el, care e problema, apoi i-as sugera sa si vada de viata ei si sa imi lase familia in pace. Daca m-ar enerva, as si injura-o si as trimite sa si faca o viata, fara sa o strice pe a altora.
In paralel, as incerca sa imi fac mai multi prieteni, sa am mai multe activitati care sa nu l includa pe sotul meu, in asa fel incat sa ma desprind un pic de el si sa inteleg ca echilibrul meu psihic nu merita sa fie deranjat de nimeni si nimic, nici macar de sotul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 12 ani)

draga Ali,
o casniocie nu e joaca la gradinita si asta trebuie sa iei aminte si tu si sotul tau, si ia aminte ca s-au despartit cu mult timp in urma, deci eu nu m-as agita ci as arata deschis cat de ridicola e persoana aceea alias verisoara care fara doar si poate isi permite o asemenea p***ae,
Eu cred ca e ridicola situatia in care verisoaraincearca sa o creeze!!!!!!
A doua la mana: de unde si pana unde te pui tu, sotia de nush cati ani la acelasi nivel cu o fosta dragoste?unde ti-e mintea nu te supara? ai uitat ca suntetI CASATORITI de ani si ani?????????????//
Tu esti pe primul loc sotului tau si arata-te demna de pozitia ta ca sotie iubitoare si nu viceversa!
Tu esti cea care il iubeste de ani si ani, cu tine a impartit toate de ani si ani si asa si trebe ca doar sunteti un cuplu CASATORIT :) Ia aminte ca bunatatea e un fel de ati arata ce inima ai...deci nu cicali pe cel iubit, in cazul asta tu aratate ca si la inceputul casatoriei voastre si stii de ce? Pentru ca e important sa ii amintesti de unde ati inceput si uite ca frumos ati ajunks la o ani frumosi impreuna !! :)
El tie ti important dar tu faci ca cealalta sa para importanta, nu o face!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
De ce crezi ca o dragoste consumata este egala cu a vostra care tine de multi ani?Sau altfel: o dragoste consumata cu vara lui e rusinoasa in timp ce a voastra casnicie nu e si tu ai un cuvant in asta- esti femeia lui!!!!!!!!!Nu ii permite sa te asemene cu ea si pastreaza-te mandra ca ati ajuns impreuna la anii frumosi pe care ii aveti impreuna si care va continua pana la adanci batraneti :) sotul tau nu vrea complicatii caci nu i-a raspuns efervescent !!!! deci nu pune tu accent pe cv care nu mai are importanta din trecut ai inteles? Esti nevasta si asta inseamna ca esti gatul, nu capul, casniciei voastre deci nu e tyotuna unde ii invarti capul sotului tai da? ia aminte ca deja ai facut rau, nu libertate va trebe si continuitate ai inteles? ca doar nu ti puine sa va cautati greutati si complicatii dupa atatia ani!! spune-i ca e ridicola si ca nu mai vrei sa auzi de ea, care mereu e cea care nu stie ce vrea-asta e adevarul! O femeie care stie ce vrea nu va lasa casnicia de te miri din ce motiv IMAGINAT! caci ai imaginatie bogata dar foloseste-o intr-un mod pozitiv: nu te mai indoi de el si de tine caci doar sunteti un cuplu, nu lasa casnicia voastra sa fie improscata cu aparitia acesteia.
Iubeste-ti sotul mai mult ca roicand dar cu grija caci e al tau si tu al lui, nu da apa la moara la cv ce a fost dar nu trebe sa continue, ea sa-si vada de viata in continuare cu ale ei ca si [pana acum iara voi la fel :
Cu mult drag,.

Dianna
UK

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 12 ani)

scuze ana am scris gresit numele tau mai sus :)
O zi buna sa ai
x

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva (acum 12 ani)

Buna Ana,

si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare.Sotului meu, dupa ani de zile, i-a scris "prima lui dragoste", care era si casatorita, si cu un copil mic dar, care vasazica nu-si iubeste sotul ci il are inca in inima pe sotul meu.Ea stia ca sotul meu este casatorit...si totusi si-a exprimat toata pasiunea fata de el in scrisoare...totusi, urandu-ne la urma fericire si intelegere. Eu si sotul treceam tocmai printr-o perioada destul de grea a relatiei si aceasta intamplare a mai pus cateva lemne pe foc, cel putin mie mi s-a luat linistea complet.Sotul meu, desi stiu ca a fost marcat, nu i-a dat nici un raspuns si ne-am cautat de treaba impreuna.
Daca sotul tau te respecta, va fi obiectiv si daca are o oarecare notiune a timpului, nu te va face sa suferi. Incearca sa nu dramatizezi situatia(stiu ca e greu, stiu).Vorbeste-i calm despre ceea ce simti si ce te nelinisteste insa nu-i reprosa nimic, pana cand el nu este vinovatul...ea este o nesimtita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Buna tuturor!Am citit cu atentie tot ce mi-ati scris...nu m-am asteptat sa primesc atatea incurajari,sincer.Sa va spun ce am facut.l-am intrebat pe sotul meu ce are de gand si el mi-a zis k nu are ce sa discute cu ea SI K II VA SPUNE ASTA.iNTRE TIMP AM FOST SUNATA DE MAMA LUI ,ERA FOARTE AGITATA LA TELEFON SI MI-A TRANSMIS K SA AM GRIJA K EA NU IL CAUTA CU GANDURI CURATE.Eu am ignorat ce o zis ea si i-am zis k nu-mi pasa.Sa faca ce o vrea.Ieri sotul meu imi zice:,,am pus-o la punct pe ....(verisoara)...nu vreau sa dau nume....i-a zis k nu vrea sa vb cu ea bla bla bla.Plus de asta ea i-a trim un mesaj kre suna asa:,,am bani,am masina,am casa si un sot kre nu ma tine legata.Am vrut sa iti intind o mana de ajutor dar vad k nu meriti''''.ASA A SUNAT MESAJUL ,L-AM CITIT,EL MI-A ARATAT,CICA SA ARATE K E CORECT.Dar nu a fost asa.Ma gandesc k ea o presimtit k el ar avea nevoie de ajutorul ei...ma rog...eu i-am zis asa:,,draga dak vrei sa vb cu ea eu nu te opresc.Sincer am simtit k el vrea sa vb cu ea si m-am gandit k eu dak ii interzic el mai rau va face si gandurile mele s-au adeverit.El a intrat pe mess si a inceput sa vb cu sora ,,verisoarei'''' kre ii zice k ar tr sa vb cu ea (cu sora adik) si printre altele ea ii scrie asa:,,pana la urma eu nu stiu de ce nu vrei sa mai vb cu ea k asa i-ai zis la tel sa te caute pana la ora...k apoi nu mai poti vb''''.Eu l-am intrebat dak o vb cu ea la tel si el o recunoscut ...de aici deduc k ei 2 tin leg.Mentionez k eu tin la familia mea dar pt el nu simt nimic.Vreau sa-mi tin fam pt fata si pt k vreau sa am stabilitate sa nu umblu din barbat in barbat.Vreau sa fiu corecta desi nu se merita.Plus de asta eu de sotul meu sunt divortata si ne-am impacat pt fata cica.Relatia noastra e groaznica.NU COMUNICAM,nu exsista respect si multe altele.Vreau sa va mai zic k pana la urma a reusit sa vb si cu vara ....si sincer mi s-a parut k ar avea multe emotii...simteam k park vb cu ea k si cum ar vedeao in fatza...SINCER DIN PUNCT DE VEDERE FEMEIE O INTELEG...RESTUL NU STIU CE SA MAI ZIC.Pana la urma dak e sa se intample ceva se intampla.Dak ei se iubesc eu nu ma pot impotrivi relatiei lor.Va rog sami mai scrieti .VA PUP PE TOTI.CINE VREA SA VB MAI MULT CU MINE EU LAS UN ID AICI : dulceata_mortii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva (acum 12 ani)

Ei Ana, copilul nu este o coarda de legatura :(...crezi ca fetita ta nu va resimti frustrarile voastre pe parcursul timpului? o sa creasca cu o impresie "bolnava" asupra familiei si o sa-i fie greu cand va fi mai mare. Spui ca nu-ti pasa dar tot iti faci inima rea...La ce bun? Daca este un iresponsabil si un imatur, plus ca nu te respecta...la ce-ti mai trebuie o asemenea persoana alaturi? sa-ti scada zi de zi respectul de sine? sa te faca sa te simti inutila? sa-ti mai bage odata in cap faptul ca casnicia este un sacrificiu si ca viata e un chin? De ce sa nu te simti femeie? de ce sa nu te simti apreciata si puternica?
Familia conteaza? nu este o familie sanatoasa, Ana...Copilul poate fi fericit si cu un parinte puternic si plin de viata.Nu te ambala in diverse principii si nu-ti fie frica de gura lumii.Lupta pentru tine si pentru ce-i cu adevarat al tau....lupta pentru a face ceva cu adevarat util.Si , nu uita niciodata, dar niciodata sa te respecti si sa te iubesti pe tine.

Tin pumnii pentru tine si-ti doresc sa iei cele mai corecte decizii si sa fii puternica.Ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria v (acum 12 ani)

Cred ca iti faci probleme degeaba: atata timp cat insusi sotul tau ti-a aratat mesajele verisoarei si ti-a vorbit despre ea, aceasta nu e un pericol. Daca voia sa aiba o aventura, ascundea orice indicii.

In schimb, ar trebui sa rezolvati alte probleme din relatia voastra, pe care le aduci in discutie: lipsa de comunicare, lipsa de respect... Pentru fata e mai periculos sa traiasca intr-un mediu ostil si conflictual decat sa traiasca intr-o familie monoparentala. Si in nici un caz nu da vina pe ea pentru frica ta de a-ti asuma o viata singura sau cautarea unui alt partener. La urma urmei, ati facut deja pasul divortului, de ce sa nu aveti curaj sa mergeti fiecare mai departe pe drumul lui? Ar fi mai bine pentru fetita sa ramaneti cat de cat prieteni si sa va impartiti custodia ei decat sa ajungeti in punctul in care sa va urati atat de tare incat sa nu mai existe nici o cale de viata civilizata.

Iar ID-ul tau este ingrijorator: "dulceata mortii"?!?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 12 ani)

sunt intru totul de acord cu parerea lui maria v
mult bine va dorim cu totii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3