Respiratia pe gura

Diverse
Intrebare postata de bea118903 cu 14 ani in urma

Fetita mea de 4 ani trage aer puternic pe gura ca si cand n-ar putea respira pe nas. Stie cineva care este cauza si ce ar trebui sa fac pentru ca se accentueaza acasta stare. Numai ziua exista aceasta problema,noaptea respira foarte bine.Tin sa mentionez ca acest lucru se intampla dupa o raceala ea ramanand si cu o tusa seaca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

elena (acum 14 ani)

Si fiica mea a avut perioade in care parca nu-i ajungea aerul respirat pe nas si respira puternic pe gura. Stiu ca am mers la medicul de familie si i-am facut niste analize. Aavut lipsa de calciu si o usoara anemie. Medicul a spus ca poate tine si de obisnuinta, ca un tic. Sanatate!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Anemie,inseamna ca copilul tau are o imunitate sp***a....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Giorgia (acum 9 ani)

Sau un astm bronsic...o spun din experienta. O investigatie combinata a unui trio dr alergolog, pneumolog si un dr din sectia ORL, ar putea sa iti spuna in urma unor invetigatii ce se intampla. La mine a fost simplu. M-am trezit intr-o zi ca nu mai puteam sa respir corespunzator si oboseam foarte repede.Plamanii functionau (in urma testelor de spirometrie) doar in proportie de 46% din cauza pneumoniilor nediagnosticate si/sau duse pe picioare si/sau netratate corespunzator de catre dr de familie/pneumolog, care s-au transformat in bronsiectazii suprainfectate. Apoi alergiile netratate sau debutate brusc....au dus la astm bronsic. Este adevarat ca poate sa fie vorba si de o anemie. Dar exact cum spui tu...si eu noaptea respiram ok, iar ziua nu faceam fata la efortul banal, mers pe jos de ex si respiram pe gura. Nu eram anemica. In schimb eram astmatica si cu bronsiectazii. Sanate multa si nu ignorati acel trio de dr. amintit de mine.(Am observant ca problema sesizata de tine este mai veche, dar poate experienta mea ii poate ajuta pe altii.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: