Pierderea viginității

Diverse
Intrebare postata de Amy199 cu 9 ani in urma

Bună ziua! Numele meu este Andreea, am 18 ani și sunt din Caracal. Am venit aici în speranța că îmi veți putea da un răspuns concret. Voi fi scurtă. Am un iubit de aproape 2 ani cu care mă înțeleg foarte bine, totuși mă tem de ceva... Când aveam 12 ani (fiind un copil neastâmpărat care creea mii și mii de probleme) din... nu știu ce să vă spun, probabil pură curiozitate (după mintea mea de la acea vârstă) mi-am introdus propia mână în vagin ( doar puțin). Văzând că nu se întâmplă nimic n-am mai facut asta.
Când m-am mai maturizat, devenind mult mai informată în legătură cu corpul meu am început să mă sperii, întrebându-mă dacă mai sunt virgină.
Nu am simțit absolut nimic în acel moment și nici nu mi-a curs sânge.. totuși sunt foarte îngrijorată mai ales din cauza faptului că dacă iubitul meu de asemenea și părinții află că nu mai sunt virgină.... cine știe ce s-ar putea întâmpla..
Voi ce credeți? Mai sunt?

-Scuzați-mă dacă am greșit categoria-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ada (acum 9 ani)

Categoric esti,indiferent de integritatea himenului,spun asta pentru ca virginitatea unei fete nu consta in integritatea himenului si acest lucru este demonstart(sunt cazuri in care fetitele s-au nascut fara hiemen,deci nu putem acuza la maturitate ca respectiva nu a fost virgina desi nu a sangerat si nu a avut dureri) ,la fel sunt cazuri in care se produc accidente si integritatea himenului este afectata,desi nu s-a produs penetrarea deci persoana nu a avut pana la momentul respectiv un act sexual,ceea ce trebuie sa inteleaga parintii care isi duc fiicele la ginecolog sa ateste daca acestea mai sunt sau nu virgine este ca nimic nu este concret,sunt cazuri in care desi o femeie a avut un raport sexual himenul a fost elastic,deci nu putem spune despre ea ca este virgina. Un barbat inteligent va intelege orice situatie si va fii capabil sa faca distinctia. Stim foarte bine situatiile in care multe adolescente prefera sa practice sexul oral sau anal doar pentru ca asa considera ca isi pastreaza virginitatea,in primul rand exista acelasi risc de transmitere al BTS si din punct de vedere moral clar nu mai sunt virgine,ceea ce cred ca este mult mai important decat o banala membrana pe care multe femei nu o au din nastere ,iar altele o au elastica si nici nu se rupe de la primul contact sexual..dar asa este in cultura noastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amy199 (acum 9 ani)

Buna, sunt tot eu -nu m-am mai logat-
Am inteles adevaratul sens al cuvantului „Virginitate” , totusi, eu mai am o intrebare.
Mi-am facut un usor masaj.. nu in interiorul vaginului.. in jurul locului din care urinez daca intelegi ce vreau sa spun...pana ce am avut o senzatie... placuta -spre rusinea mea- dupa care nu dupa mult urinand si fiindumi foame de asemenea si curgandu-mi putin lichid din vagin -imi pare rau sunt extrem de agitata la aceasta ora si nu imi pot gasi bine cuvintele-
Am facut asta si in timpul menstruatiei -cand era pe sfarsite-, a afectat cumva acest lucru si himenul?
As dorii un raspuns rapid, va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amy199 (acum 9 ani)

PS: Cu toate ca nu stiu cu siguranta daca venea din vagin sau nu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihail Harabajiu (acum 9 ani)

Eu ma gindesc ca ar fi bine sa consulti un genicolog!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: