PAREZĂ FACIALĂ PERIFERICĂ STÂNGĂ raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de Mihaita Liviu cu 12 ani in urma

Bună Dimineaţa !
Soţia mea a făcut pareză facială periferică stânga. După vizita la un medic neurolog şi tratamentul prescris de acesta (medrol, vitalin şi clorură de sodiu ptr. ochi), i s-a mai recomandat de către medic şi exerciţii de antrenarea părţilor faciale, cum ar fi mestecarea pe stânga a gumei de mestecat. Ce alte mişcări antrenante se mai pot face şi care cu aproximaţie, este teremenul până când aceasta îşi va reveni complet ?
Precizez că medicul care a consultat-o şi i-a prescris tratamentul, i-a recomandat, ca după finalizarea acestuia, după aproximativ o lună să se prezinte la control.
De asemenea, ţin să vă aduc la cunoştinţă faptul că în această perioadă, i s-a strâmbat puţin gura, cu ochiul stâng nu mai vedea ca înainte şi exista o uşoară neconcordanţă în mişcările de clipire din ochi, în sensul că, cu ochiul stâng clipea mai încet. Toate acestea, erau însoţite de durere de cap pe partea stângă.
După începerea tratamentului (de trei zile), starea soţiei mele s-a ameliorat, în sensul că i s-a mai îndreptat puţin gura (dar nu de tot), mişcările ochiului stâng par să îşi revină şi au dispărut şi durerea de cap de pe partea stângă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pareza faciala periferica se manifesta:
-nu poate increti fruntea
-nu inchide ochiul prin inchiderea incompleta pleoapei
-fanta palpebrala mai deschisa chiar si in timpul somnului-prin paralizia orbicularului
-acumularea de secretie lacrimala
-trasaturi deviate de partea sanatoasa
-santul nazolabial sters
-fluieratul si suflatul imposibile
necesita tratamentul medicamentos (asa cum a fost indicat), kinetoterapie , gimnastica si masaj facial

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Mihaita Liviu (acum 12 ani)

Sărutmâna !
Vă mulţumim mult ptr. răspuns !
O seară plăcută !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liviu (acum 9 ani)

va rog sa ma ajutati si e mine am fcaut o semipareza facila si nu styu ce sa mai fac sunt de 4 luni asa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorel (acum 9 ani)

dute la neurolog si dute si la orl fati un control

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorel mihalcea (acum 8 ani)

ia de 3 ori pe zii milgama este cred un complex de citamine si eu iau de 3 lumi si este mai bine si nici nu strica flora stomacala in acelas timp fa masaj facial si va fii mai bine eu am facut si 10 sedinte de laser ,dar dupa masaj parca este mult mai bine sa ai sanatate si nu.ti pierde speranta ca si eu cred ca in timpa ma voi recupera % acum sunt recuperat 60-70% cu stima viorel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21540325119 (acum 5 ani)

buna... in mai am facut pereza pe partea dreapta ,in aproape doua luni eram recuperata complet cu tratament si cu zece sedinte de acupunctura. acum in cinci luni si un pic am facuto din nou dar pe partea stanga,nimeni nu stie dc,presupunerile arata ca ar fi din cauza herpesului ce l am avut in primavara si acum toamna iar a erupt herpesul. merg la rmn la cap pt a vedea ce iese si de acolo soi voi reveni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705895892 (acum 2 luni)

Acum 9 ani am făcut o semi pareza și am rămas cu sechele mai pot rezolva Acum ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Anonim (acum 11 ani)

am 12 ani si am facut pareza faciala periferica partea stanga ,ce ar trebui sa fac pentru recuperare?
-deocamdata imi este facut masaj facial si iau tratament.....

A-ti putea sa imi dati cateva sfaturi? :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 10 ani)

Pentru semi pareza faciala este bine sa faci acupunctura , laser si masaj , si sa incerci sa fluier cat de des si daca ai obosit sau nu mai ai chef sa fluieri sa ti o nuca in gura pe partea stanga . Acest tratament te ajuta sa scapi de dureriile pe care le ai si dupa sfarsitu tratamentului pt ca dupa semi pareza nu ti revii complet , sunt unii pe care ii mai doare fata , sau mie de exemplu imi amorteste uneori fata si putin de tot ma doare dar nu ca pe altii ca ii doare de nu stiu ce sa faca . Eu consider ca acest tratament este ft eficient deoarece te face sa ti revii in proportie de 85 la suta . Daca stiti alte tratamente le astept cu parere .
P.S. Dupa semi pareza nu i voie sa aveti masele sau dinti cariati deoarece va face fata sa vi se simta ft molesita sau chiar sa va doara (tot pe pielea mea am invatat o)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena - (acum 10 ani)

Am avut si eu pareza faciala stanga in urma cu 5 luni. Am facut infiltratii locale cu Fosfobin -Rusia, Indiana si Aloe Vera tot Rusia. Infiltratiile constau in injectii in tample si dupa ceafa. Vreau sa spun ca aceste infiltratii au facut minuni in trei zile m-am indreptat iar la o luna si jumatate am inceput din nou sa merg la servici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile315 (acum 6 ani)

La ce clinica ati facut aceste injectii ma intereseaza ca am si eu o pareza pe partea dreapta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa (acum 10 ani)

Buna Elena,imi poti explica si mie despre aceste injectii?In urma cu 6 luni am facut pe partea dreapta iar acum s-a repetat din nou si e pe partea stanga.Te rog explica-mi unde pot face acest tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 10 ani)

Am 23 de ani si am facut pareza faciala pe partea stanga de 3 zile si am aceleasi simptome deocamdata iau tratament: milgamma ,prednison ce as putea sa fac pentru recuperare
Ati putea sa imi dati cateva sfaturi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile315 (acum 6 ani)

Ma intereseaza si pe mine numele clinici si locatia ca vreau sa fac si eu ac3ste injectii cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

Si eu am facut pareza faciala si am primit tratament cu medrol, aciclovir,milgama...as dori sa stiu daca injectiile ar fi mai eficiente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 10 ani)

Dupa o raceala puternica, m-am trezit cu o pareza faciala pe partea stanga a fetei. Am mers imediat la clinica Medlife unde mi-a fost prescris un tratament injectabil cu Dexametazona timp de 7 zile, vitamine Neuromultivit, iar dupa terminarea injectabilelor, timp de o luna am avut de luat Prednison, in prima saptaman 4, a doua 3, a treia 2, apoi una singura. Cel mai mult m-au ajutat exercitiile zilnice in fata oglinzii, peste 100 de repetari (strambam din gura, ochi, nas, atat cat puteam) si cel mai mult masajul facial facut de specialist de aproximativ trei ori pe zi. In 14 zile m-am refacut 99%. Nu trebuie sa va speriati, in fiecare zi nervii isi dau drumul si este o schimbare, mica, dar vizibila. Trebuie sa fiti optimisti, in caz contrar nu veti rezolva nimic. Doctorita Neurolog care mi-a dat tratamentul se numeste Ghita Lucica de la Spitalul Pediatric Medlife.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

cam la cat timp cedeaza durerea ca au trecut cam 5 zile si termin tratamentul si durerea inca persista daca imi poate da cineva un raspuns urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manu (acum 10 ani)

aceleasi dureri le-am avut si eu,am luat calmante prescrise de medic si nimic,am incalzit sare mare intr-un prosopel am pus pe obraz si durerea a disparut instantaneu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

Elena, imi poti spune de unde ai procurat Fosfobin si celelalte substante pentru infiltratii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 10 ani)

Buna ziua!
Mama mea a fost diagnosticata cu sclerodermie sistemica subacuta de acum 7 ani, din ce am citit in cazul acestei boli ar fi trebuit sa -i afecteze organele interne in timp fiind subacuta, lucru care nu s-a intamplat.Problema este ca ea are simptomele pentru paralizie faciala, are ochiul mic umflat, cazut, gura putin cazuta, dureri de cap, lacrimeaza si cea mai mare problema este ca a fost la neurolog si nu i-a fost depistata aceasta boala.Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac, daca sa ma duc la un alt neurolog sau nu,MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2