Palpitatii raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de bogdanbobo cu 9 ani in urma

Buna tuturor. sunt destul de speriat. .. acum 2 sapt marti am inceput sa iau suplimente ce contin f multa cofeina ceai verde ceai negru si un aminoacid ce sporeste oxidul nitric din organism... am luat marti un sfert de cupa mam dus la sala..miercuri juma de cupa si vineri 3 sferturi de cupa...desi cu o seara inainte fusesem in club am baut destul de mult inclusiv cu cola ....desi stiam ca pe perioada administrarii cu oxid nitric nu se mai consuma alcool am fcto ca na strea suparari cu munka..despartit de iubita..probleme cu bani etc... in fne sa revenim..deci joi baut..vineri am luat acea ultima cupa...am fost la sala..am avit ceva palpitatii de inima..miau trecut..am vnt acasa ..mam dus ls munka.. vineri la 8 cas barman de profesie..si na deci iar alcool....sambata pauxa cu sala si suplimentele...iar la 8 seara dinou la munka si deci dinou alcool din pacate... ehh...duminka cand mam trezit mam dus sa mnnk..eram la masa sa manank ciorba sa elimin toxinrle alcoolu ca na..si mau luat palpitatii puternice caldura frisoane...am luat o lingura de zahar cu apa si am chemat salvarea... au vnt leam povestit tot au citit prospesctul suplimentului..au zis sa opresc adminustrarea sa beau apa sa ma linistesc sa dorm sa elimin toata cofeina aia din corp... miau luat tensiunea ...ecg..stetoscop..12cu6 si 80 pulsu..miau dat nota 10...eh...luni la fel palpitatii marti la fel si am decis sa merg la doctor la municipal..am fost miau kuat iarvtensiunea ecg sange puls miau bagat o perfuzie cu glucoza calciu magneziu... am fct radiografie leam spus si lor ce am si la fel sa ma linistesc cas ok nota 10 iar la analizr... a doua zi am decis sa ma duc la elias sa fac si ecografie la inima.. si iar ecg iarvtebsiune stetoscop plus ecografia.. la fel ca nam nik sa ma linistesc ca inca sunt intoxicat cu cofeina si va dura pana voi elimina tot si pana in va reveni inima si corpu la ritmult normal ...pbma e ca numi trec palpitatiile nu prea mai dorm...aa miau recomandat vitamax..magneb6..cakciu lactic si ceva de kiniste si somn..am luat sedativ pc si reginal forte.. dar simt inima in gat tot am batai de inima dubioase...si sunt speriat ca na miau zis 3 medici cas ok si nam nik cu inima .... ce sa fac ce sa iau ?:( prea mult stres

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

bogdanbobo (acum 9 ani)

aaa plus unui prieten care e doctor internist si iam trimis pozele analuzelor si spus tot si simptome si ce simt ce am... mia zis la fel cas ok ca nam nimik...ca ar fi panika... si ca as puteasa iau un holter desi 3 medici nu au considerat asta dar sa o fac ptr linistea mea..ca am insomnii.. cateodata nod in gat durere in piept... :( ast pareri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

a ras si doctora de la elias ca ma intrebat de ce stresat si iam spus...pai munka prietena lipsuri si ca na am tot citit pe net si miam atribuit boli si ma intreaba razand...ce boala tiai gasit..si zic tahicardie sau intoxicatie cu cofeina si a ras... dar nu mia spus nik si nam nikiun diagnostic..nikiun medicament inafara decele recomandate la municipal adika vitamax magneziu calciu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oare ? (acum 9 ani)

pai ce ai luat produce palpitatii si simptome de genul asta !...ti-ai cauzat boala singur prin p***aa facuta..iar doctorii nici macar
nu-s in stare sa vada acest lucru ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

ce boala miam cauzat? faza e ca leam spus la toti ceam luat...inclusiv prietenuluu meu doctor internist carr spre surprinderea mea si el a luat suplimente de genu desi stia in ce se baga... :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

si am luat acum 12 zile si niki mkr nam depasit doza sau sa fi luat o cupa inttreaga...plus ca am baut numsilichide fara alcool cesi cafea cola ... insomnii tot am..aritmii tot am... :( desi misu zis ca e posibil sa dureza intre 1 si 3 sapt pana imi revin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

bogdanbobo, inteleg ca treci prin momente grele! Pentru a depasi aceste probleme iti propun sa te informezi despre tratament pe site-ul Psihoutil:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/relaxare-training-ul-autogen/
Sau aici:
//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

Multa sanatate!
Psih. Gabriel Pirvan

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

bogdanbobo (acum 9 ani)

va multumesc de raspuns ! ideea e ca am fost si am mai facut controale la inima ecg si ecografie la fel inima sanatoasa...miau zis ca as avea dereglare de la intoxicatia cu cofeina data de suplimentul respectiv si sa urmez tratamentul cu anxiar si arketis makar 2 saptamani sa beau lichide sa ma odihnesc...miam facut si analize ptr glanda tsh vsh t3 t4 ...miau iesit in parametri normali unpic marita glanda pentru varsta mea de 25 de ani ... si sa ma linistesc ca isi va reveni corpu...ideea este ca inca am anumite palpitatii si maien ma voi duce sami fac control si la stomac ...sa nu fi facut gastrita sau ceva pe sistem nervos...si cred ca voi opta si ptr un holter... makar pentru linistea mea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

De mare ajutor, pe langa medicatie si adoptarea unui stil de viata cat mai sanatos, iti poate fi si inceperea unui demers psihoterapeutic. In sedintele de psihoterapie si dezvoltare vei invata sa dobandesti control asupra simptomelor chinuitoare de anxietate. Totodata vei invata sa preintampini aceste probleme si sa iti mentii echilibrul emotional, starea de sanatate.

In prima sedinta are loc anamneza (exact ca la medic), descrierea simptomatologiei fizice și psihice, aplicrea unor teste de masurare a simptomelor anxiose si discutarea demersului terapeutic.

Mai multe informatii gasesti in site-ul Psihoutil.
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

Toate cele bune!
Gabriel Pirvan

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

buna seara ! am revenit.... cu noutati...am facut iar un ecg scurt si unu lung ...a iesit f bn ...analize de sange si de glanda normale ...maine ma duc sa iau rezultatele de la coprocultura urocultura sange iar ptr calciu ionic magneziu fier ...si pentru glanda ....voi face o ecografie abdominala sa vad de ce sunt balonat si dc am scaune inchise la culoare si constipat.... joi voi efectua un alt control la cartiologie ..sa aflu alta parere.... pbma este ca inca mai am unele palpitati f rar... intepaturi in zona inimi..spasme musculare... ametesc cateodata cateva sec.... nod in gat uneori... obosesc f repede... abdomenul e tare si balonat....acum iau urmatorul tratament...arketis si anxiar o jumatate seara o jumatate de dim....recomandat de dctr....plus calciu magneziu b6 vitamax ...am luat si ptr stomac preventix...si nolpaza si omez si triferment si dicarbocalm.... am baut ceaiuri de menta de musetel cu miere... fructe ...somn mancare regulat..fara alcool energizant cafea redbull.... am slabit..vr odata sa stiu cauzele acestor simptome ca toate lumea spune ca nam nik adk vreo 6 doctori...dar in acelasi timp am simptomele desrise mai sus..revin maine cu noi informati...si rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

buna seara ! am revenit.... cu noutati...am facut iar un ecg scurt si unu lung ...a iesit f bn ...analize de sange si de glanda normale ...maine ma duc sa iau rezultatele de la coprocultura urocultura sange iar ptr calciu ionic magneziu fier ...si pentru glanda ....voi face o ecografie abdominala sa vad de ce sunt balonat si dc am scaune inchise la culoare si constipat.... joi voi efectua un alt control la cartiologie ..sa aflu alta parere.... pbma este ca inca mai am unele palpitati f rar... intepaturi in zona inimi..spasme musculare... ametesc cateodata cateva sec.... nod in gat uneori... obosesc f repede... abdomenul e tare si balonat....acum iau urmatorul tratament...arketis si anxiar o jumatate seara o jumatate de dim....recomandat de dctr....plus calciu magneziu b6 vitamax ...am luat si ptr stomac preventix...si nolpaza si omez si triferment si dicarbocalm.... am baut ceaiuri de menta de musetel cu miere... fructe ...somn mancare regulat..fara alcool energizant cafea redbull.... am slabit..vr odata sa stiu cauzele acestor simptome ca toate lumea spune ca nam nik adk vreo 6 doctori...dar in acelasi timp am simptomele desrise mai sus..revin maine cu noi informati...si rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

buna seara ! am revenit.... cu noutati...am facut iar un ecg scurt si unu lung ...a iesit f bn ...analize de sange si de glanda normale ...maine ma duc sa iau rezultatele de la coprocultura urocultura sange iar ptr calciu ionic magneziu fier ...si pentru glanda ....voi face o ecografie abdominala sa vad de ce sunt balonat si dc am scaune inchise la culoare si constipat.... joi voi efectua un alt control la cartiologie ..sa aflu alta parere.... pbma este ca inca mai am unele palpitati f rar... intepaturi in zona inimi..spasme musculare... ametesc cateodata cateva sec.... nod in gat uneori... obosesc f repede... abdomenul e tare si balonat....acum iau urmatorul tratament...arketis si anxiar o jumatate seara o jumatate de dim....recomandat de dctr....plus calciu magneziu b6 vitamax ...am luat si ptr stomac preventix...si nolpaza si omez si triferment si dicarbocalm.... am baut ceaiuri de menta de musetel cu miere... fructe ...somn mancare regulat..fara alcool energizant cafea redbull.... am slabit..vr odata sa stiu cauzele acestor simptome ca toate lumea spune ca nam nik adk vreo 6 doctori...dar in acelasi timp am simptomele desrise mai sus..revin maine cu noi informati...si rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita enache (acum 9 ani)

Ceea ce vrem noi sa vedem nu pare ceea ce este!Din nebunia pe care o descrii,simptomele sunt perfect mulate in cazul unui atac de panica.Hai sa-ti spun ceva.Atunci cand ni se intampla ceva,nu facem decat sa dam fuga pe net,sa cautam inebuniti simptomele altora.Atunci,creierul nostru nu face decat sa asocieze tot ce citeste cu starile noastre si fara sa vrem ,preluam acele stari ale altora si ajungem sa ne credem bolnavi.Boala este chemata involuntar de noi,nu stim sa spunem STOP!CEEA CE MI SE INTAMPLA NU ESTE DIN MINTEA MEA!.Poate ca in plan fizic nu exista nimic,dar intoarce-te in plan mental si emotional.Acolo,exista o frustrare,incrancenare,pedeapsa.Nu ai nimic,totul este in mintea ta!Cand se mai intampla,stai relaxat,priveste acea stare ca fiindu-ti inferioara si gandeste ca si cand tu esti cel care controleaza situatia.Nu te mai indopa de medicamente,detaseaza-te si renunta o perioada la cafea.Ia minerale si oblojeste-ti sufletul cu liniste si iubire pentru corpul tau.IUBESTE-TE PE TINE,NU TE DISTRUGE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

multumesc mult...dar am trecut de atacuri de panica... acum doar sunt stresat ca nush ce am ...dc sutn f balonat dc am scaune inchise la culoare nu prea pot dormi... ba spasme musculare ba intepaturi pe langa inima ...ba simt ca ma sufoc nod in gat presiume in piept stern... nod in capul pieptului..abdomen tare...ameteli si dureri de cap si in spatele ochilor...vr sa aflu ce am sau ce nam..si ma voi linisti ..makar stiu o treaba sigura ...vr sa elimin toate variantele posibile..si ma voi linisti ...:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Am vazut cele scrise de tine,esti foarte dezorientat.Acele efecte pe care le ai sunt urmare a consumului excesiv de acele suplimente.Nu ai nimic,esti speriat ca ai avea ceva.Nu trebuie sa te gandesti la ce este rau,opreste-te putin si gandeste.Ce anume am de facut?Unde as putea merge si cine ar fi cea mai apropiata persoana care m-ar intelege,sa-mi dea un sfat bun si sa ma indrume acolo unde trebuie?Mergi,te rog,la medicul de familie,cere o trimitere catre un specialist,medicul de familie este cel mai in masura sa-ti dea indrumarea catre specialist,care sa spuna care este schema de tratament care ti se potriveste,ce anume a cauzat aceste stari,cauze si efect.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

pai tocmai...ca asta am facut..am fost la medic de familie am fost chemat salvarea atunci acum 1 luna jum ...am fost la municipal ..am fost la elias am fost la fundeni am fost la panduri... la psiholog o sedinta....asta e tratamentu care mi sa recomandat..care vi lam spus..sunt dezorientat ca nush dc am starile astea...mi sa spus ca am fost intoxicat cu cofeina... dar am baut la apa si leam eliminat...mi sa spus ca isi va reveni corpu usor usor...dar nu vad schimbari mari...desi urmez tratamentu...
am vbit cu multa lume ..multi zic cai de la stres cas eu panicos nebun cas stresat ca mam desp de iubita ca mam speriat ca am luat alea.. ca pbme ca munca... numai situ ce sa mai cred jur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Maine am sa-ti trimit ceva care te va face sa intelegi ca totul vine din interiorul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

De meserie sunt asistenta medicala,nu vreau sa te influentez cu nimic in deciziile tale,.dar imi place sa ajut persoane,poate ca si eu am trecut prin ce treci si tu,dar am stiut sa-mi echilibrez mintea si sa merg in linie dreapta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

am inteles...va multumesc mult de tot...maine va trimit si eu rezultatele de la analize..daca vreti va pot trmite poze cu toate analizele facute pana in prezent.. o parere in plus e bine venita. vreau sa ma linistesc sa aflu un diagnostic final..bun rau de care o fi.... oricum balonarea asta o am de ceva timp si numai scap de ea... mi sa spus ca ar fi nervi la stomac .... dar maine voi face investigatile necesare incepand cu ecografie abdominala.. si voi veni cu rezultatele de la sange si glanda . multumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

mia gasit lipsa de calciu fier anemie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Anemia este de doua feluri.Anemia feripriva(carenta de fier) si anemia pernicioasa(carenta vitamina b12).BUN.Lipsa de calciu de fapt poate fii cauza stresului,alimentatie deficitara...si nopti nebune de...ce vrei tu(hai ca te fac sa razi).Hipocalcemia de fapt,este precedata de hipomagnezemie,magneziul,din diferite cauze,nu este bine absorbit de tractul digestiv si se poate elimina foarte usor prin stress,alimentatie deficitara,transpiratie.Cauza hipocalcemiei este de fapt carenta de magneziu,el este cel vinovat.Ca sa aduci calciul la val. normala,trebuie sa faci un tratament cu Magne b6 1*2cps/zi combinat cu vitamina C.Regland nivelul magneziului,nivelul calcemiei isi va revenii la normal.Cat despre anemie,cel mai eficient tratament este TOTHEMA fiole de fier 2/zi combinate cu vitamina C.incearca aceste tratamente si dupa ce-ti revii(in urma hipocalcemiei si anemiei) imi spui daca am avut dreptate.Nu te mai lua dupa ce spun altii,la un moment dat vei dezvolta fobii si gandeste-te ca nicio fata nu vrea un smiorcait langa ea.CURAJ!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2