Operatie tiroida

Diverse
Intrebare postata de maricon cu 13 ani in urma

Buna ziua, am si eu o intrebare, luna aceasta sunt programata la operatie privind tiroida si respectiv nodulii tiroidieni Intrucit acestia sunt numerosi tiroida nu mai poate fi salvata desi valorile analizalor sunt in parametrii normali intrebarea mea se referea la perioada imediat dupa operatie ce presupune perioada de deanimare si cea de recuperare daca cineva poate sa-mi de citeva detalii sa stiu la ce trebuie sa ma astept si sa ma pregatesc intr-un fel.Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Operatia de tiroida este una destul de comuna. Dupa operatie, vei fi mutata la Anestezie si Terapie Intensiva pentru supraveghere, desi acest timp poate varia in functie de cum te simti.

In ceea ce priveste perioada de recuperare, de obicei pacientii pot merge acasa a doua zi dupa operatie. In unele cazuri, poate fi nevoie de o perioada de spitalizare mai lunga. Daca tiroida a fost indepartata complet, vei avea nevoie de medicatie pentru a inlocui hormonii pe care glanda tiroida ii producea - aceasta este o pastila zilnica ce va fi necesara pentru tot restul vietii.

In primele zile dupa operatie s-ar putea sa te simti obosita sau sa ai dureri de gat minore. Vei primi recomandari cu privire la odihna si la imbunatatirea simptomelor. De asemenea, este posibil sa ti se recomande o dieta temporara pentru a ajuta la vindecarea gatului.

In orice caz, cel mai important este sa discuti cu medicul tau toate aceste intrebari si sa urmezi recomandarile sale pentru a asigura cea mai buna recuperare posibila.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/tiroidectomie_5175
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/testarea-hormonilor-tiroidieni_9494
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/pregatirea-pentru-interventia-chirurgicala_5688

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: