Negii bate i vina

Diverse
Intrebare postata de dannutza cu 14 ani in urma

Poate cineva sa mi spuna un remediu impotriva negilor sora mea are mainile pline de negi,a dat cu rostopasca si cu mai toate tratamentele naturiste de care a auzit .daca stiti vre un remediu va rog ajutati_ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

nasirc (acum 14 ani)

Ar fi recomandat sa o consulte un dermatolog.
In plafar gasiti tinctura de rostopasca dar tratamentul e mai lent insa cu rezultate. Trebuie sa aiba rabdare, o inteleg ca am trecut si eu prin asa ceva doar ca mi-am procurat din gradina bunicii radacina de rostopasca pe care am folosit-o si am scapat de ei.
Negul este o tumoare mica, rotunda si nedureroasa, care apare pe piele din cauza unei hipertrofii a papilelor. Se poate lua prin contact direct sau de la dusuri comune, bazine de inot etc. Se pare ca este o legatura intre aparitia negilor si p***a functionare a ficatului. Aparitia negilor este legata de lipsa acizilor aminati din care face parte metionina, aceasta afectand functionarea ficatului.Tratamentul cu metionina ajuta la disparitia negilor.
VIROLIT Se recomanda de 2/zi .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra_hd (acum 14 ani)

Si eu am avut o problema de genul in urma cu activa ani,am avut un neg destul de mare in palma drepta.M-am dat cu rostopasca,cu alte plante,prima data il taiam,am recurs pana si la aruncatul boabelor de porumb in fantana....dar mai aveam putin si crestea lanul in fantana :)) pana la urma am fost la medicul dermatolog si mi l-am ars.E o metoda dureroasa,dar merita,acum nu se mai simte deloc,dar mi-a lasat cicatrice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 11 ani)

daca e adulta dai cu apa tare cu o scobitore pe diecare neg dar cu grija sa dai pe neg direct sa nu se atinga de pielea sanatoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beudean nastasia (acum 10 ani)

nepotica mea are in interiorul degetului drept o umflatura nu o doare si nici nu o maninca ce poate fi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lori (acum 10 ani)

recomand duofilm de la farmacie,in jur de 20 de lei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rica (acum 10 ani)

duna seara am inteles ca sora ta are miinile pline cu negi .Draguta mea sa rupa in fiecare zi rostopasca de pe marginea drumului si cu seva aia galbena sa-si unga negi cu ia .as face o paranteza .Cind vrea sa o culeaga sa o faca dupa ora 12-1 ziua si sa nu ploua in acea zi e mai eficienta ea atunci.eu am facut exact cum v-am spus dar cred ca cel mai mult si-a facut efectul noaptea ca ziua mai spal un vas mai ma spal pe miini asa ea noaptea lucreazamai multe ore.aveam ambele miini pline si m-am trezit o data fara ei dar m-am si tinut de tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 9 ani)

Cat a durat tratamentul Rica? si eu am aceiasi problema, si vad ca tot imi apar....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

reee (acum 9 ani)

Negii de suprafatza se vindeca sigur. Nu mergeti sa va operati! Parerea mea LoL. In functie de marime, perioada de timp variaza intre o saptamana(cei mai mici) si unul, doi, chiar trei ani, in cazul unor negi mai mari. Asa cum ati citit, postarile vorbesc despre ROSTOPASCA, e bine, e mama si tatal negilor, i se mai spune si negelaritza, insa trebuie sa fiti convinsi ca fara disciplina n`o sa reusiti sa va vindecati! Negii, indiferent de marimea lor, trebuie **batutzi in si la cap** de cel putin 12-13-14............33... pe zi! Ati inteles, sper, ca marimea conteaza; a negilor, mai mari, mai multe sedinte de dat la cap. Studiati capitolul Fungi, Biologie, dupa parerea mea , cele mai evoluate(adaptate) micro(organisme) de pe planeta! Veti vedea, reproducere, moduri hranire, meediu optim de dezvoltare si, foarte periculos, modalitati de aparare. Negii sunt colonii de fungi! 0760.359.999

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 8 ani)

am si eu un neg pe mana dreapta, in partea degetului mic. l-am tot tratat cu rostopasca si degeaba. am fost informat ca e un neg de apa. mi s-a spus de tot felul de leacuri: creogene, crema galbenele, sa-l leg cu par de cal....etc. nimic efect benefic. ce-mi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 8 ani)

Am un nigel in cap si am perioade in care ma doare foarte tare dar nu e mare e tip aalunita ... Si am observat ca ma ia durerea si cand beau putin alcol
Ce as putea face?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexutzu (acum 7 ani)

Va recomand plasturi pentru basici aceia rotunzi dar cu o substanta verde in el tii plasturele 4 zile non stop le mana si trece garantat(iti poti rupe singur negu dupa cateva zile)

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: