Isterica sau nu?

Diverse
Intrebare postata de Deea DeDe cu 13 ani in urma

Buna seara !!! Am si eu o mica intrebare daca e vreun specialist/doctor amabil sa raspunda....Problema este urmatoarea : Cand ma enervez foarte tare (peste limita admisa suportata :) ) incep sa tremur foarte tare de nu pot sa tin nimic in mana , vorbesc sacadat , nu am aer, parca ma sufoc si simt o presiune imensa in ceafa.Logodnicul meu mi-a zis ca aceste reactii sunt isterice ca de fapt este o alta "ramura"(isteria) a bolilor de nervi.Pe scurt a zis ca sunt isterica.Intrebarea mea este : Sunt isterica sau e vorba de altceva?

In speranta ca imi ve-ti raspunde va multumesc anticipat !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

gina (acum 13 ani)

Este interesant de stiut daca intotdeauna te-ai manifestat asa, sau acest mod de manifestare s-a declansat recent, poate ca urmare a unei probleme care te-a marcat sau a unei stari de oboseala excesiva.Poti incerca unele produse naturiste adaptogene care iti vor reduce starea de stres si te vor ajuta sa te odihnesti mai bine.Trimite un e-mail la [email protected] pentru mai mlte informatii.Discuta cu un psiholog desi trebuie sa recunoastem ca cel mai mult ne dorim sa gasim intelegere la cei dragi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

Este interesant de stiut daca intotdeauna te-ai manifestat asa, sau acest mod de manifestare s-a declansat recent, poate ca urmare a unei probleme care te-a marcat sau a unei stari de oboseala excesiva.Poti incerca unele produse naturiste adaptogene care iti vor reduce starea de stres si te vor ajuta sa te odihnesti mai bine.Trimite un e-mail la [email protected] pentru mai mlte informatii.Discuta cu un psiholog desi trebuie sa recunoastem ca cel mai mult ne dorim sa gasim intelegere la cei dragi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deea DeDe (acum 13 ani)

de cand ma stiu am avut reactia asta : tremuratul mainilor si a vocii cand ma enervam foarte tare ..... dar in ultima perioada de cand stau cu socra''miu tensiune a crescut si au aparut celelalte, lipsa de aer,senzatie de sufocare,presiunea in zona cefei ..... nu stiu ce sa mai cred ....poate are dreptate ...si poate chiar sunt isterica.Iar cat despre un psiholog sincer nu am nici timpul necesar si nici banii de a merge la unul ....

Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deea DeDe (acum 13 ani)

Nu ma mai ajuta nimeni cu un raspuns?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 13 ani)

Relevant e motivul pentru care va enervati. Istericii au disparut ca si zmeii. Pentru o incadrare corecta consultati un medic psihiatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

Draga Deea se poate zice ca esti si isterica daca reactionezi in stil crizat dar parerea mea este ca starile care le prezinti dupa ce te-ai enervat sunt reactiile organismului la stres adica iti poate creste tensiunea sau poti sa iti dai glanda tiroida peste cap ,poti face diabet pe fond nervos .deci nu ar fi rau sa verifici cum stai cu tiroida pt starile de sufocare iar cand te doare dupa ceafa posibil sa creaca putin tensiunea in momentele alea daca ai aparat in casa ia-ti tensiunea ,fati un set de analize ,mergi la un psiholog daca simti nevoia pt ca te va ajuta.Sa sti ca traiul la comun va fi mereu dificil va trebui sa te controlezi sa te mobilizezi ,in loc sa te enervezi ar trebui sa discuti calm si la rece problema care te nelinisteste .vezi daca exista vreo rezolvare fara sa se ajunga la cearta daca socrul are ceva de spus zi ca el si fa ca tine daca consideri ca asa e bine daca iti da un sfat bun asculta-l ca poate iti va fi de folos pt ca esti tanara si sanatatea este mai presus decat orice iti pot spune din proprie experienta .te poti deregla foarte tare pe fond nervos si e pacat ar trebui sa eviti si sa itio vezi de fericirea ta .mult succes .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deea DeDe (acum 13 ani)

@mary multumesc pt parere si sfat ..... vazand parerile voastre parca m-am mai linistit putin :) cat despre socra''miu e un subiect delicat :) pe scurt e genul de persoana cu care chiar nu te poti intelege, daca nu-i ca el nu e deloc , chiar si cand incearca , repet INCEARCA (dar nu-i iese) sa vorbesca "frumos" o zice pe un ton imperativ , i-a placut sa conduca o viata intrega pe altii (asa a facut si cu familia).Deci e caz pierdut :) . Numai eu stiu cat am tacut ca sa fie bine si sa nu ma enervez (eu de felul meu sunt o persoana optimista si mereu cu zambetul pe buze) .... Cer scuze pt Oftopic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psiholog ioana Panculescu (acum 13 ani)

incearca sa nu iti pui un diagnostic singurica...In primul rand, cati ani ai?
Important este ca ti-ai dat seama ca ceva este in neregula cu tine
Daca ai intrebari.
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

nu te concentra asupra faptului ca ai fost numita"isterica".Nu le da satisfactie celor care te necajesc in felul acesta.Foloseste produsele naturiste despre care iti spuneam in mesajul anterior, te vor ajuta sa te relaxezi putin fara sa-ti dea dependenta.Evita persoanele si subiectele care iti dau starile de agitatie despre care vorbeai.Indreapta-ti atentia catre lucrurile frumoase care iti plac tie.Un proiect nou ti-ar putea schimba starea de spirit.
Ai incredere in tine.Actioneaza!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: