Interpretare analize

Diverse
Intrebare postata de membru229294 cu 10 ani in urma

Astazi mi-am facut analize, fiind in a doua luna de sarcina si nu reusesc sa le descifrez. Cum sunt curioasa si nu am rabdare pana ajund la medic va rog sa ma ajutati. mi-au iesit: BA 0,1, Ba % 0.8, EO 0.1, EO% 0,6, GR =6,4, GR=71,3%, HCT= 38, 7 %, HGB=12,9 g/dl, LY= 2,1, LY%=23,4%, MO%=3,9%, MPV=5,9 fl, PCT=0,20%, PDV=15%, PLT=340, RBC=4,58, RDW= 11,2%, WBC=9,1 H, acid uric 2,65 mg, creatinina=0,8 mg, uree sanguina 22mg%.
va rog daca se poate sa-mi dati un raspuns. Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Analizele dumneavoastra nu arata semne evidente de neregularitati. Valorile sunt in limitele normale pentru sarcina. Acestea includ numarul total de celule albe (WBC), numarul total de celule rosii (RBC), hemoglobina (HGB), hematocritul (HCT), numarul de trombocite (PLT), precum si nivelul de acid uric, creatinina si ureea sanguina.

Totusi, este important sa fiti constienta ca aceasta este doar o interpretare de baza si nu un diagnostic medical. Fiecare caz este diferit si nu toate valorile pot fi interpretate corect fara un context medical complet. Va recomandam sa luati legatura cu medicul dumneavoastra pentru o interpretare si o explicatie completa a rezultatelor analizei.

In plus, pe baza analizelor prezentate, nu se poate stabili nevoia de investigatii suplimentare. Acest lucru depinde de starea dumneavoastra de sanatate, de simptomele pe care le aveti, iar decizia ii revine medicului dumneavoastra. Cu toate acestea, urmatoarea specialitate medicala ar putea fi de ajutor:

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_20296

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: