Cat trebuie sa fie inr la tratamentul cu plavix

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

ne-ati putea scrie ce afectiune aveti, pentru ce boala urmati tratament cu plavix? ac***a doar informatia ca urmati tratament cu plavix, nu se poate spune clar cat ca nume trebuie sa fie INR-ul, deoarece nu stim boala, nu stim de cat timp luati plavix, daca mergeti la controale repetate ale valorii INR pentru ajustarea tratamentului, etc. aceasta informatie trebuie sa o primiti de la medicul dumneavoastra curant, care v-a si prescris medicamentele.
valorile INR variaza in functie de diferite laboratoare, dar de principiu ar trebui sa fie acestea in functie de situatiile urmatoare:

''Intervalul terapeutic al INR in cursul tratamentului cu anticoagulante orale (conform Ghid ACCP 2008):
- INR=2.0–3.0 (2.5): pentru majoritatea situatiilor clinice

- INR=2.5-3.5 (3.0): valve cardiace mecanice, episoade tromboembolice repetate la pacienti aflati sub tratament anticoagulant cu INR = 2.0-3.0.
- INR=3.0-4.0 (3.5): infarct miocardic, pacienti cu tromboza remisa de proteza valvulara mecanica aortica.
- INR=3.5-4.5 (4.0): pacienti cu tromboza remisa de proteza valvulara mecanica
mitrala.
- INR=1.5-1.9: pacienti cu un prim episod neprovocat de tromboza venoasa profunda
sau embolism pulmonar, dupa primele 3 luni de tratament, in cazul in care nu este posibila testarea INR la interval de 4 saptamâni pentru monitorizarea tratamentului; preventia primara a infarctului miocardic la pacienti cu risc crescut.''

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

dr Gabi (acum 10 ani)

Plavix e entiagregant plachetar,nu anticoagulant oral deci nu influenteaza INR-ul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornel (acum 10 ani)

acum un an am facut un infarct, am 2 stent-uri,tratament cu trombex. inr 1,28. e ok?multumiri anticipate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 9 ani)

ce schema tb sa urmez daca iau sintrom si mi-a iesit inr 1.59 la ultima analiza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena Marcosanu (acum 8 ani)

Dupa un infarct cu aplicare de 3 stenturi cat timp trebuie sa urmez cu plavix, spironolactona?Trebuie sa merg la acelasi medic care m-a salvat anul trecut, sau oricare alt cardiolog poate mentine sau schimba tratamentul dat la Fundeni?Fiind din provincie, e mai greu cu deplasarea.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Axenti Nicolai (acum 8 ani)

In urma cu 2,5ani sotia(65ani)a suferit un ACVI din cauza fibrilatiei atrialeEra si hipertensiva .Urmeaza tratanent cu:Pradaxa 150mg/dimineata si seara;Twinsta 80/10/dimineata;Conncor 2,5/dimineata si Siofor 1000/dimineata.Analiza de laborator din 29.12.2015:Procente de protrombina =66,7% INR=1,22
Cum sa interpretez valoarea INR fata de administrarea anticoagulantuliPradaxa.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: