Hemoleucograma raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de extremefly cu 11 ani in urma

Buna ziua, va rog eu daca puteti sa-mi raspundeti si mie... mi-au iesit la hemoleucograma urmatoarele: WBC- 11.27 (3.00 - 10.00) NEUT# 9.31 (1.80 - 7.20) NEUT% 82.6 (34.0 - 71.0) MPV 10.9 (5.0 - 10.0) si LYMPH# 1.11 (1.50 - 3.70) LYMPH% 9.8 (19.0 - 50.0) restul hemoleucogramei sunt bune. Cum vi se pare? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Exista un grad de leucocitoza ( leucocitele crescute) cu neutrofilie( neutrofile crescute) si limfopenie ( limfocite scazute). Acesta modificari apar, de regula, in cadrul infectiilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

extremefly (acum 11 ani)

Cam ce fel de infectii? ce analize ar trebui sa fac? Va Multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Pot fi infectii bacteriene sau virale, unele dintre ele asimptomatice; puteti efectua un sumar de urina ( pentru a exclude o infectie urinara), radiografie toracica, etc, insa aceste recomandari se fac la indicatiile unui medic care va evalueaza inainte. Pot fi si infectii virale care nu sunt intotdeuna puse in evidenta .
Este indicat sa repetati hemolecograma peste ~3 saptamani pentru a urmari evolutia analizelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: