Help

Diverse
Intrebare postata de monica146101226 cu 13 ani in urma

Buna..ma numesc Monica am 22ani.....sunt casatorita de 3 ani de zile si impreuna avem o fetita minunata de 1 an si jumatate.De cand ne-am casatorit ne doream ff mult un bebe si nu puteam ramane insarcinata,dupa aceea ne-am gandit sa merg la un control sa vad care e problema de ce nu pot ramane insarcinata?...am luat niste pastile ptr aceasta si apoi dupa 6 lun i am ramas insarcinata...cea mai mare bucurie ptr noi(sau cel putin ptr mine.Dupa ce am nascut inca de pe la inceput cand am venit cu fetita acasa sotul meu era parca altfel...in vazul lumii era atat de mandru ca e tatic de parca numai el avea copil..dar aparentele inseala...pe zi ce trece era tot mai distant de ea,cand vine de la munca o ia putin in brate o pupa dar fetita il cam respinge...apoi se pune la calculator si asteapta sa fie servit,...daca eu am treaba in bucutarie sa gaatesc imi spune sa iau si fata cu mine acolo...cand vreau sa ma duc la dus imi zice ca sa mai stau putin sau sa culc fata si apoi sa merg la dus...ca sa nu mai spun ca el nu a iesit NICIODATA cu fata la plimbare,doar cand ieseam impreuna toti 3,nu stiu ce sa cred...nu o iubeste sau nu sia dorit-o???!!!...va rog astept sfaturile voastre!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 13 ani)

Ce varsta are sotul tau? Daca este apropiat ca varsta de tine, nu vreau sa te superi, dar mi se pare extrem de devreme ca la aceasta varsta sa fie casatorit si cu un copil. Barbatul se maturizeaza mai greu si chiar si femeia. Mi se pare foarte devreme nu doar pentru a avea un copil, ci chiar pentru casatorie. Este doar opinia mea dar inainte de 25 de ani nu vad de ce s-ar casatori cineva si ar face copii. Poate ca nu era pregatit si nu a stiut cum sa iti zica... Nu inteleg de ce asa mare graba.... Nu stiu nici de cat timp erati impreuna in momentul casatoriei dar daca tu aveai 19 ani, imi imaginez ca nu multi.
Poate se simte neglijat de tine. Poate ca incearca sa iti atraga atentia. Nu stiu ce situatie financiara aveti (daca ati facut un copil asa devreme presupun ca una foarte buna) insa poate il streseaza acest aspect. Nu stiu. E greu de spus. Tu trebuie sa iti dai seama ce se intampla mai precis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica146101226 (acum 13 ani)

**sotul meu are 28 ani...inainte de casatorie eram impreuna de aproape 2 ani...nu ne putem plange de starea financiar,,nu suntem in romania in momnentul acesta fetita am nnascuto in franta...si ne merge destul de bine,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Iuli, e tardiv acum sa spui ca e prea devreme sa fi avut copii. Copilul exista! Si la mine se intampla sa ma lase cu copilul, iar el sa stea la tv(in urma cu 20 de ani, nu erau calculatoare). M-am enervat odata tare si l-am lasat singur, o zi intreaga cu fetita. A trebuit sa se descurce. Cand am venit acasa l-am gasit suflecat pana la coate si tot pana acolo murdar de caca. I-am spus ca, daca nu ma ajuta la treburi si nu sta cu fata cand fac mancare, o sa se mai intample si alta data. Problema este ca la tati, ma gandesc eu, sentimentul de dragoste fata de copil nu este innascut, a la mame. Ei sunt mai egoisti, vad in copil o amenintare a dragostei cuvenite lui, a atentiei, grijii, confortul, linistea ii sunt amenintate. Noi, femeile, trebuie sa avem grija sa-i iubim in continuare, sa le acordam atentie si sa-i p***anteresam in cresterea copilului. Sa le impartasim tot ceea ce tine de copil, sa le spunem ce face, ce achizitii a mai facut acesta in lipsa tatalui. Familia trebuie sa petreaca un timp impreuna ACASA, LA PLIMBARE, IN VIZITA. Sa stii ca nu-i vorba-n vant ceea ce se spune referitor la comunicare. Intr-o relatie este foarte importanta. Sunt barbati carora nu le place sa comunice, iar daca femeia vb nu o asculta. Trebuie sa gasesti o modalitate sa te faci ascultata, sa-i spui ce asteptari ai de la el, sa-l intrebi daca va iubeste, sai spui ce intelegi tu prin iubire adevarata. Sunt barbati care nu au avut un model de comportament parental si, din comoditate, nu vor sa fie tati adevarati. Vorbiti, spunei ce gandesti, nu lasa sa se adanceasca criza. Cred ca m-am exprimat cam alambicat/incalcit, oboseala este de vina. Succes.: PS.Nimeni nu-ti va da o reteta valabila pt o casatorie reusita, singura trebuie sa o.gasesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica146101226 (acum 13 ani)

iti multumesc mult elena sa sti ca mia prins bine sfatul tau,,,poate..nu stiu ,,am sa incerc si eu ceea ce ai facut tu,,sa il las singur o zi cu fetita,,,,dar noi aici stam si cu sora mea si daca ea va fi acasa cred ca va lua fata la ea in camera iar el tot :liber: ar fi....nu stiu....oricum iti multumesc mai incurajat un pic:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: