Greutaea copilului raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de nikkoleta cu 13 ani in urma

Asi dori sa imi spuna cineva daca stie unde pot gasi un articol ceva cu ce greutate trebiue sa aibe un copil de 3 ani si jumatate, eu am un baietel si mi se pare ca este prea slab... va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Adrienne (acum 13 ani)

14 kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusa (acum 13 ani)

Greutatea copilului mic

Cresterea greutatii unui copil este de aproximatv 200 - 250 g pe luna, insumand intr-un an 2,5 - 3 kg.

Pentru o perioada limitata de timp este posibil ca unii copii sa nu creasca deloc in greutate. Acest lucru este natural si nu trebuie sa va faceti griji. Cresterea este mai lenta in special la copiii jucausi, vioi, energici.

Mult mai importante decat greutatea sunt obrajii rosii, privirea vie, muschii bine intansi, mucoase bine colorate, miscarile precise si suple, buna dispozitie a copilului si disponibilitatea acestuia pentru somn si pofta de mancare.

Statisticile arata ca in functie de varsta, sex si mediul de viata copii au urmatoarele greutati:

La 15 luni:

- mediul urban: baieti - 10,70 kg
fete - 10,14 kg
- mediul rural: baieti - 10,50 kg
fete - 10,01 kg

La 18 luni:

- mediul urban: baieti - 11,31 kg
fete - 11,89
- mediul rural: baieti - 11,24 kg
fete - 10,67 kg

La 24 de luni:

- mediul urban: baieti - 12,52 kg
fete - 12,08 kg
- mediul rural: baieti - 12,33 kg
fete - 11,74 kg

La 30 de luni:

- mediul urban: baieti - 13,70 kg
fete - 13,20 kg
- mediul rural: baieti - 13,32 k
fete - 12, 32 kg

La 36 de luni:

- mediul urban: baieti - 14,67 kg
fete - 14,12 kg
- mediul rural: baieti - 14,28 kg
fete - 13,75 kg.

Schimbari vizibile

Ca mamica, pregateste-te pentru schimbari majore intre 1-2 ani la copilul tau. La jumatatea acestei perioade majoritatea bebelusilor pot sa mearga si chiar sa comunice prin cuvinte. Incep sa devina mai mult copii si mai putin bebelusi.

La implinirea celui de-al doilea anisor ei incep sa isi piarda fizicul de "bebelus" si incep sa creasca mai inalti, in loc de mai rotunzi. Ca si copii, ei vor fi mai puternici, mai coordonati dar ritmul cresterii in timpul celui de-al doilea an va incetini.

Ceea ce vei observa mai mult decat crestea ca atare sunt schimbarile in felul in care arata copilul tau. In loc de burtica moale si rotunda si mainile si picioarele grasute si cilindrice, bune pentru mersul in patru labe, copiii vor arata mai zvelti, cu musculatura mai pronuntata din cauza ca fac si mai multa activitate si incep sa semene mai mult a prescolari.
Ca si bebelusii, copiii sunt de toate marimile si formele.

Doctorul va nota in continuare dezvoltarea copilului tau. Desi s-ar putea sa fii ingrijorata de greutatea prea mica sau prea mare a copilului, tine minte ca cel mai important lucru in aceasta prioada este ca micutul tau creste in mod continuu si stabil.

Un bebelus care este fericit, activ, si interesat de ce se intampla in jurul lui, este cu siguranta si bine hranit si se dezvolta normal. Un copil care etse un pic mai plinut nu ar trebui tinut la regim alimentar cu continut caloric scazut decat la recomandarea medicului si sub supraveghere.
Articole pe aceeasi tema:

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusa (acum 13 ani)

Am scris pe Google ''''greutate copil'''' si au aparut mai multe materiale. Scrie si tu. Pe Google poti gasi orice te intereseaza scriind cateva cuvinte de cautare. Succes si sarbatori fericite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Greutatea la copii mici in medie trebuie sa fie conform calculului: G=2xvarsta+9. Nu e un rezultat batut in cuie, exista diferente baiat-fata si in functie de parinti. Conteaza mai mult daca acel copil creste in inaltime si ii creste perimetrul cranian.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: