Glicemie mica raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de diana_anaid cu 13 ani in urma

Poate da glicemia mica covulsii, stari de ameteala si tremuraturi?
e vorba de un copil de 3 ani si glicemia este 62 si a fost si 54

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Hipoglicemia poate da convulsii, tremurături şi stări de ameţeală. Pentru detalii legate de simptomatologia hipoglicemiei, intraţi pe site-ul sfatulmedicului.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Tibi (acum 13 ani)

Chiar si inconstienta,adica sa faca niste lucruri ieste din comun.deoarece lucreaza subcontientul.in situatiile astea este bine sa i se dea un paharel de apa in care s-a dizolvat in prealabil cam 7-8 lingurite de zahar.Dar sa nu i se dea totul deodata ci treptat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 13 ani)

glicemia nu ste pra mare , dar te rog sa mergi la un neurolog , nu e de joaca cu , convulsiile , pot veni si din cauza calciului , sanatate multa (nu sunt medic dar am si eu in fam.
)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca Iliescu (acum 13 ani)

Hipoglicemia anunta un viitor diabet asa ca ar fi bine sa mergeti la un diabetolog/nutritionist bun care sa va spuna exact ce aveti de facut. Convulsiile pot fi datorate si altor factori declansatori si NU LE IGNORATI. Se pot produce leziuni cerebrale ireversibile. La un control medical amanuntit ati putea descoperi cauzele simptomelor descrise si ati putea lua masuri din timp. Sanatate multa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudor Mona (acum 13 ani)

Ameteala, tremuraturile si starea de sete continua sunt specifice celor cu diabet si celor cu glicemia mica, insa convulsiile sunt legate de probleme neurologice mai ales ca este vorba de un copil de trei ani rugamintea mea este sa apelati la serviciile unui medic in boli de nutritie si un medic neurolog. Acesta este sfatul meu fara a va crea panica dar este de urmat. Multa sanatate va doresc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan (acum 13 ani)

Nu atitudinii alarmiste!
Si totusi.... Am trecut prin asa ceva. La Tubingen a fost pus diagnosticul de lipsa parat-hormon. Ma consider norocos, evolutia sub tratament a fost foarte buna. Insa am vazut si acum cazuri similare tratate de neurologi: copii condamnati la ... legumizare!
Sugestie: Apelati la endocrinolog cu specializare pediatrica - exista si in Romania. Numai daca analizele nu prezinta modificari semnificative, se apeleaza la neurolog. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu neurologii, dar prea multi copii din Romania au ajuns legume prin ''bunavointa'' lor ! De cele mai multe ori, efectul bolii este o manifestare cu trimitere in sfera neuro, dar cauza este hormonala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: