Fractura metatarsiene

Diverse
Intrebare postata de dchivu cu 11 ani in urma

Buna ziua, va scriu din Liberia, Africa unde ma aflu ca voluntar predand matematica copiilor de aici. Pe 17/10/2012, intr-un accident de motocicleta, am suferit o tripla fractura de metatarsiene (2,3,4) la piciorul stang. Am mers la spital, mi s-a facut o radiografie pe care am vazut-o decat eu si am fost trimis direct la tehnicianul care m-ia pus piciorul in gips. Gipsul pus nu numai ca era inutil deoarece piciorul se putea misca in voie in el dar si extrem de greu. Dupa o saptamana, ac***a dureri foarte mari, am fost la consult si de data aceasta m-a vazut un medic care, prin mijloace numai de el stiute, a constatat ca atat ghipsul cat si piciorul sun in regula, fara ca macar sa ma priveasca. In urma cu 10 zile, am decis sa dau jos ghipsul greu si sa vad cum e piciorul. Acesta era umflat,prezenta diverse vanatai si mai inchis la culoare decat celalalt. Acum este mai putin umflat, vanataile au disparut, are o mobilitate, cred eu, de 90% si pot calca in el. In acelasi timp, este inca umflat, mai inchis la culoare decat celalalt si inca ma doare cand calc, in special dimineata. Credeti ca evoluaza favorabil? Si, in ambele cazuri, ce sfaturi imi dati? Fac apel la ajutorul dumneavoastra pentru ca medicii de aici sunt complet paraleli cu medicina si sa apelez la ei... e pierdere de timp, de sanatate si de bani... de multi bani. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Pana Eugenia (acum 8 ani)

Buna seara! Sunt profesor de kinetoterapie si va pot ajuta. Ma puteti contacta pe face book - Eugenia Pana- foto un apus de soare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: