Fire de par alb

Diverse Anemie posthemoragica Anemia pernicioasa
Intrebare postata de LUCIAN ACON cu 13 ani in urma

As dori sa stiu daca aparitia firelor albe de par se cauzeaza boli ,,RECTOCOLITA ULCERO HEMORAGICA".Astept un raspuns ,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Nu se intelege intrebarea dumneavoastra. Va rog reformulati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusa (acum 13 ani)

S-ar putea sa existe o legatura. Am citit pe Internet despre rectocolita si am cautat cauze ale albirii parului si vad o legatura. Aceasta este anemia produsa de rectocolita hemoragica si care este o cauza a albirii parului. Eu nu sunt medic. Ar fi bine sa consulti un medic bun care sa-ti confirme/infirme ipoteza si sa-ti dea un tratament adecvat. Iata ce-am gasit pe Google scriind''''rectocolita ulcerohemoragica'''' si apoi ''''albirea parului''''

''''Rectocolita ulceroasa cunoaste trei forme clinice: benigna, în care localizarea este numai rectosigmoidiana; medie, cea mai frecventa; grava, în care localizarea este întinsa. Rectocolita ulcerohemoragica se manifesta clinic prin simtome digestive, dominate de sindromul rectosigmoidian si prin fenomene generale: subfebrilitate, chiar febra septica uneori (febra si pulsul crescut arata severitatea bolii), astenie, deprimare, anemie, emaci-ere, uneori edeme. Sindromul rectosigmoidian este caracterizat prin scaune sanghino-lente, cu mucus si puroi, cu tenesme si diaree, care poate varia de la 2-3 scaune/zi la peste 15 emisiuni imperioase.
Cand albirea parului anunta o afectiune
Majoritatea celor care albesc prematur nu au alt motiv de ingrijorare decat aspectul. Dar pentru unii, albirea prematura a parului poate fi semnul unei afectiuni. Cateva dintre afectiunile care pot avea ca rezultat albirea parului sunt hipertiroidismul, hipotiroidismul sau anemia pernicioasa.''''

''''Anemia pernicioasa
Anemia pernicioasa este o forma rara de anemie si este provocata de incapacitatea organismului de a aborbi vitamina B 12, care este necesara in producerea celulelor rosii din sange. Anemia pernicioasa se poate diagnostica prin intermediul unui test de sange si se trateaza cu injectii de vitamina B 12.

Pe langa albirea parului, acest tip de anemie prezinta si alte simptome, printre care oboseala, respiratia intrerupta si dureri in zona pieptului.

Medicamentele, plantele si suplimentele
Anumite medicamente, plante si suplimente - printre care vitamina E si echinacea - pot provoca albirea prematura a parului. Unele cercetari au pus in legatura fumatul si albirea inainte de vreme. Desi rezultatele studiilor nu au reusit sa evidentieze legatura directa dintre fumat si albirea parului, anumite subtante din fumul de tigara pot afecta culoarea parului.''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dobre (acum 10 ani)

http://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/primul-produs-impotriva-incaruntirii-cercetatorii-au-gasit-solutia-ca-sa-nu-mai-avem-fire-de-par-alb.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: