Extragere masea

Diverse
Intrebare postata de cristy27 cu 13 ani in urma

Buna-ziua! saptamana trecuta, joi, mi-a fost extrasa o masea, premolarul, extragerea respectiva a necesitat 2 anestezii si a durat circa o jumatate de ora. Dr. respectiv mi-a spus ca este posibil sa am ceva durere in urma extractiei, insa de vineri m-au apucat dureri insuportabile si sambata nu am mai rezistat si am sunat-o pe d-na dr care mi-a recomandat sa iauaugmentin 625g la 12 ore si calmant - ketonal. De atunci pana azi-dimineata, ma lasa putin durerea, insa din momentul in care luam calmantul sau antibioticul 3-4 ore ma durea ingrozitor locul respectiv. Azi dimineata am fost la d-na dr si mi-a spus ca este acolo un cheag subdimensional, sa nu imi fac griji ca o sa treaca mai greu, mai ales ca a fost o extractie mai dificila. Mi-a pus un antibiotic si mi-a prescris augmentin la 8 ore timp de 2 zile. Problema este ca acum iar m-au apucat durerile si sunt greu de suport. Nu inteleg de ce nu imi trece, de ce nu raspunde la antibiotic deloc. Mi-e teama sa nu iau atatea pastile si durerea sa persiste. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

alinuta (acum 13 ani)

Buna.Am citit ce ti s-a intamplat cu maseaua,culmea este ca si eu am patit-o la fel,nu stiu care este cauza,dar maine merg la doctor sa vad ce-mi zice si te anunt,bine?ceau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristy27 (acum 13 ani)

Buna! ma simt mai bine acum cand vad ca mai este cineva cu aceeasi problema. Durerea nu m-a lasat deloc, fata de ieri nu este nicio ameliorare, doar daca iau ketonal Forte. Ma intreb de ce nu raspunde antibioticul la durerea asta? cat ma va mai chinui durerea asta. S-a umflat gingia in locul de unde a fost scos premolarul, insa nu foarte mult. Astept sa imi spui cum te simti tu. Ciao!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cristy, antibioticul nu este impotriva durerii, ci impotriva infectiei! Niciodata un antibiotic nu va trata durerea, nu stiu unde ai auzit tu asa ceva. El doar previne o posibila infectie. Ma mir ca la 30 de ani nu stii asa ceva... Deci anti-durere iei altceva, ce ti-a prescris medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristy27 (acum 13 ani)

Pai asta si fac, iau ketonal forte, problema este ca nu ma lasa durere decat pe timpul efectului pastilei, apoi revine durerea. De asta ma intrebam, o fi infectie acolo, desi la radiografie nu se vedea asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stiu ca asta faci, dar ai spus si ca nu raspunde durerea la antibiotic, si iti spunea ca nu are legatura. Infectia nu se vede pe radiografie, radiografia evidentiaza doar osul (eventualele ramasite etc...). E normal sa te lase durerea cat tine efectul antalgicului, pentru ca el numai "pacaleste" senzatia de durere, nu inlatura cauza. De asemenea, infectia nu se face chiar asa repede, plus ca iei antibiotic, asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi (inca) din aceasta cauza. In alta ordine de idei, in caz ca iei anticonceptionale sper ca stii ca antibioticul le anuleaza efectul.
Ce iti recomand eu: incearca niste spray cu Lidocaina local (se gaseste la farmacie, este special pt uz stomatologic si este un anestezic local) si un antiinflamator (Movalis de ex). Vezi cum iti merge cu ele cateva zile. Continua sa iei antibioticul asa cum ti-a zis medicul (5 zile ar trebui sa fie cu totul). Termina antibioticul, mai lasa sa treaca vreo 2 zile, ia ce ti-am zis, si daca e tot la fel, mergi la medic si spune-i sa redeschida ca nu mai poti. Nu ai precizat daca esti umflata si cat, si daca era jos sau sus. Daca falca nu e foarte umflata dar te doare locul, si mai ales daca premolarul era de sus, trebuie sa mergi sa vezi ce e, asa cum ti-am zis.
Tine-ma la curent, poate pot sa te mai ajut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristy27 (acum 13 ani)

Este premolarul de sus, sunt umflata, atat gingia in locul respectiv cat si in obraz, dar nu foarte mult (am tinut comprese cu gheata seara). M-am speriat putin pt ca am m-ai scos masele insa parca nu dureau atat de mult. Ma gandesc acum ca poate am facut alveolita postextractionala. Multumesc frumos pentru tot ajutorul. A propos, dar Movalis-ul la cat timp trebuie sa il iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Pai Ketonalul il luai la ore fixe? Nu atunci cand te durea rau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristy27 (acum 13 ani)

incerc sa il iau la 6 ore, desi cateodata cand ma doarea groaznic incerc sa ma controlez sa nu exagerez. mi-e teama sa nu mai fac si alte complicatii, gastrite, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Am uitat sa spun ca Movalisul inlocuieste Ketonalul, nu le lua impreuna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

C. A. (acum 13 ani)

Saptamana trecuta mama mea a fost nevoita sa isi scoata maseaua de minte; a fost atentionata de catre medic ca vor aparea dureri in urmatoarele zile, se poateforma un cheag, situatie in care sa revina la cabinet; a stat pe ketonal si a suportat durerea; dupa 4 zile s-a dus la medic pentru ca nu trecea durerea care se extinsese si la ureche; i s-a facut spalatura locala si curatarea locului , iar durerea s-a diminuat; au mai urmat 2 zile de spalaturi la cabinet si durerea a trecut; ar fi bine sa mai faci o vizita la cabinetul stomatologic. Antibioticele si calmantele sunt bune, insa nu trateaza cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kere (acum 13 ani)

Si eu mi''am extras o masea , premolarul . Am flat in urma cu 2 ani ca am rezistenta la anestezie si de aceea , la aceasta extractie a fost nevoie de aprox 3 anestezii , a trebuit sa astept aproape o ora sa isi faca efectul. in fine , dupa extractie , m''a durut ingrozitor toata ziua si tot ce am facut a fost sa iau un antibiotic si ketonal . Dupa ce luam ketonal , la aproape o ore , ma lasa durerea si totul era ok . Am luat de 3 ori pe zi vreo 4 zile si am trecut cu bine de acea perioada intunecata ...

Ciao

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 10 ani)

mie mi-a pus 2 conuri[?] cu antibiotic , mi s-a spus ca se vor forma cheaguri care trebuie lasate acolo, se vor resorbi impreuna cu antibioticul acela .asa a fost . nu am avut decat dureri mici, nu tot timpul, doar de 2-3 ori pe zi , cand mestecam , din cauza ca a facut extractia numai din bucati [radacina puternica] si asta doar 4-5 zile . ca ajutor , in urma cu cativa ani , eu am uns obrazul de 4 ori pe zi cu tinctura de propolis . cititi pe internet despre beneficiile tincturii de propolis . sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghiu (acum 10 ani)

eu vreau sa intreb.am scos miercuri 2 masele odata una de minte ,si am o durere de cinci zile cind iau ketonal forte ma lasa dar dupa vreo 5 ore iar apare durerea.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simina (acum 9 ani)

Mi-am scos si eu recent o masea de minte inclusa ( stanga -sus ) si la 2 zile de la extractie m-a apucat o durere puternica care reaparea la 2 ore dupa administrarea analgezicului ( Ketonal ) si iradia pe toata partea stanga a fetei ( ma durea si maxilarul inferior si sub ochiul stang ). La control s-a stabilit ca este alveolita post-extractionala.
Am scapat in 2 zile utilizand urmatoarele remedii homeopate: Nux vomica CH 200, Staphysagria CH 200, Arnica CH15.
Am luat o doza din fiecare remediu ( 5 bilute se tin sub limba pana la dizolvarea completa ), intai Nux Vomica, iar 3 ore mai tarziu celelalte 2. Nu se bea/mananca nimic inainte si dupa cu 1 ora de administrare.
Cand le-am luat prima data, durerea s-a intensificat foarte mult - in homeopatie agravarea este semnul ca remediile sunt alese corect si functioneaza. A doua oara durerea a fost mult redusa. Din a treia zi incolo nu m-a mai durut deloc. Starea mea s-a ameliorat considerabil in scurt timp.
Sper sa va fie de folos si voua ! Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iosif (acum 8 ani)

eu miam scos maseaua si dupa c sa dezamortit ma durut tota noapte la ora 4 mam culcat numai aio acuma ma doare locul de unde miam scos maseaua am luat metrocoplamid si tot nu mio trecut .................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bosu (acum 8 ani)

ia panadol si o sai calmeze duerea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 8 ani)

Buna dimineata! Eu am facut o extractie a ultimei masele de sus (partea dreapta) ,inainte de asta s-a incercat salvarea ei cu chiuretaje,injectii cu antibiotic(care umflau falca),etc..azi suntem in 19 mai si extractia a fost cu cateva zile inainte paste..iar eu tot am dureri acolo...trebe sa iau mereu calmant..resimt mereu ca si inainte de extractie sensibilitate la ochi si inflamatie..durere la ureche...ochiul incepe sa ma supere cand incepe durerea la gingie..m-am dus inapoi la dr..a spus ca acolo nu e nk..din nou radiografie...m-a dat cu un gel care nu a av nici un efect si a zis ca in cateva zile gingia se vindeca...mi-am luat si eu un gel..dar tot ma chinui cu dureri si vederea mi-o simt afectata uneori pe partea dr cand incepe durerea..nu pot sa inteleg ce mi se intampla....a fost o masea ciudata mi s-a zis..cu multe canale si radacini..in fine...cum imi revin eu la normal acum ? :( sa numai am dureri :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 8 ani)

buna .la fel sunt si eu si daca cineva poate sa ma ajute sami dea un raspuns .acum 14 zile miam scos o masea de sus prima masea de langa dinte.dupa ce miam scoso ma durut ingrozitor am fost la dentist dupa 3 zile si mia zis ca sa infectat mia prescris sa iau amoxacilina dar nusi facea efectu. durerea era la fel de intensa am fost la urgenta si mia dat sa eau augumentin 875 durerile nu au disparut chiar daca nu ma mai durea asa tare dar le simteam .am fost iarasi la dentist si mia zis sa continui cu augumentin 7 zile .tin sa va spun ca de 2 zile mau lasat durerile dar nu de tot din cand in cand ma ma ea .astazi e ultima zi de antibiotice mie frica sa nu ma ea durerile iarasi.intrebarea mea este daca stie cineva cat mai dureaza durerile ca simnt ca inebunesc .mi se pare foarte mult timp decand miam scoso sunt 2 saptamani astazi ,vreau sa mai zic ca a fost o radacina si au trebuit sa ma tae.VA rog daca a mai patin cineva ca mine sa dureze asa mult sa stiu daca mai este vreo sansa sa scap de dureri. si vreau sa mai mentionez ceva eu sunt in spania si aici miam facut extractia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex82 (acum 8 ani)

Frate, sincer nu am idee, as avea un raspuns 50% valid pentru tine. Nu ai respectat normele cerute dupa extractia unei masele. Nu tre sa clatesti in prima zi, tre sa ti compresa 2 ore strans in gura in zona unde ti-o pune, sa nu mananci dulciuri sau lapte ca se infecteaza(fermenteaza) si o sa cazi pe jos de durere si 3 zile tre sa ai grija si sa fii precaut(in prima zi de la extractie nu te speli pe dinti) eu am fost la dentist la o Dr. privat. unde era un mediu curat, fata de alte stomatologii care erau veceu pe langa ce am fost eu . Intradevar si pe mine m-a durut dupa, dar am luat ketonal forte(1 la 12 ore) doar daca e nevoie prea tare iei dupa 6 ore(dar durerea respectiva sa fie insuportabila). La ora actuala in care ti-am scris ma duruse umpic dar am luat un ibuprofen cipla 600 (ceva mai slab) pentru a le lua la un raport normal de ore. Multa bafta si sper sa nu te doara :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 8 ani)

Buna!am si eu o problema acum 3 săptămâni jumate mi am scos o măsea, si prima saptamana nu ma durut asa tare dar după a inceput sa ma ia durerile de nu mai pot sa dorm noaptea ma doare acolo unde e gol si e ciudat ca nu mi sa vindecat mi am mai scos o măsea dar in 2 săptămâni mi sa vindecat dar asta nu si a inceput sa ma doară maxilaru si urechea . Am fost la doctor si mia zis ca nam nimic sa iau amoxacilina, si ibrofen tot nu mia trecut a inceput sa ma doară si capu si daca nu iau un calmat sau pastilă cva simt ca mor de durere ! Ce as putea sa am ? Dati mi un sfat ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2