Dureri de cap si greata raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de ROXANAlpin cu 12 ani in urma

Buna seara
Am de cativa ani,dureri ingrozitoare de cap si stari de greata!Nici un medicament nu isi face efectul si durerile tin pana la 3zile,in care nu sunt buna de nimic,nu vreau sa aud nimic,sunt fara vlaga si tot ce imi doresc in acele momente sa imi treaca!!!Anul trecut am eliminat prima teama si mi-am facut un tomograf,care a iesit foarte bun.In urma discutiei cu acel medic,care s-a ocupat de mine,trebuia sa merg sa imi fac toate analizele ca sa vedem de unde provin aceste dureri insuportabile si din pacate nu am reusit sa le fac nici in ziua de azi! :( Din ce am citit pe internet,pot fi niste migrene foarte puternice sau aceste dureri pot proveni si de la bila,ficat,etc... orice organ bolnav...Poate cineva sa ajute cu vreo informatie sau nu stiu..,vre-un regim ceva..???Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cefaleea (durerea de cap) poate fi intalnita in mai multe situatii:
-sinuzite (maxilare, frontale) este o durere profunda si constanta la nivelul pometilor, fruntii sau radacinii nasului
-psihogena- tensiunea psihica poate provoca o contractie exagerata a muschilor cefei, cu iradierea durerii spre cap.
-afectiuni oculare- dureri in regiunea occipitala (a cefei) cu tulburari de vedere
-cervicartroza - dureri la miscarea capului
- hipertensiunea arteriala- un puseu
-hipertensiunea intracraniana in tumori sau anevrism cerebral.
-nevralgie arnold- durerea cuprinde jumatate fata si craniu.
Arfi binesa apelati la un medic neurolog, cat si la un medic ORL in privinta identificarii unui sindrom vestibular central sau periferic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

ROXANAlpin (acum 12 ani)

Va multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: