Dureri de cap severe

Diverse
Intrebare postata de SimonikaZ cu 11 ani in urma

Buna ziua!
Sunt o studenta in varsta de 21 de ani iar principala problema cu care ma confrunt sunt durerile severe de cap periodice. Am aceasta problema inca din perioada liceului cand credeam ca este vorba despre crize de fiere, deoarece acestea se desfasurau exact simptomatic exact ca si o criza de fiere. Pe parcurs, am realizat ca durerile mele cauza de presupusele crize de fiere sunt distincte fata de durerile care simt ca ma innebunesc. acestea debuteaza dimineata,ma trezesc cu ele de regula..au un nivel moderat, iar pe parcursul zilei se intensifica. Ma doare intotdeauna una din tample si simt o durere in fundul ochiului . Tin sa mentionez ca port ochelari pentru miopie,dar am doar 0,25 respectiv 0,5 dioptriile. Durerile sunt foarte puternice,iar in unele momente simt intensificari de parca m-ar lovi ceva in cap,dupa care revine la durerea obisnuita. Pe parcursul serii aceste dureri se intensifica in asa fel incat nu stiu ce sa mai fac sa nu le mai simt. Problema cea mai mare e ca reusesc cu greu sa adorm si ma trezesc in mijlocul noptii cu dureri infernale. Ceea ce am mai observat pe parcursul acestor stari de rau, e ca imi vine mereu sa ma ridic sa ma plimb..nu pot sta linistita in pat pentru ca simt ca-mi explodeaza capul. Rareori durerilor mele de cap se asociaza cu starea de greata si varsaturi. Mi-am facut analizele anul trecut de 3 ori, de fiecare data rezultatul a fost o anemie,nu foarte severa (lipsa de Calciu si Magneziu) dar nu foarte departe de limita minima. De asemenea,in urma analizelor (repetate cam la 3-4 luni) mi-a iesit VSH-ul marit si de asemenea si numarul leucocitelor. Mi s-a facut de fiecare data si exudat faringian, examen de urina si nu s-a constatat niciodata o problema in acest sens. O alta problema cu care ma confrunt sunt apasarile in piept(uneori junghiuri) si uneori stari de sufocare. Am fost la nenumarati medici, mi s-au facut investigatii. Prima data mi-au pus diagnosticul de pietre la rinichi , am luat tratament..iar ulterior au spus ca de fapt a fost doar nisip, pe care l-am eliminat. O alta constatare a uneia dintre doctoritele la care am fost, a fost ca am tensiunea mica. Nimeni nu pare sa-mi gaseasca un diagnostic cert, mi se pare ca isi dau mult cu presupusul si pana in prezent am avut 72000 de boli, pe care in cele din urma au concluzionat ca nu le-am avut. Tin sa mentionez si faptul ca durerile mele se atenueaza cu 3-4 pastile de Quarelin sau Nurofen Forte. Credeti ca mai e ceva de facut sau ar fi cazul sa invat sa traiesc in acest mod?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

alex (acum 11 ani)

Sotia mea s-a confruntat cu o problema asemanatoare , ma refer aici la durerile de cap infernale dimineata si pe parcursul zilei. Am fost la o gramada de doctori oftalmologi , am facut tomografii , teste nenumarate pana norocul ne-a dus la un doctor din iasi specialist in oftalmo si el a observat ca durerile oculare se datorau muschilor ochiului stang care avea im fel de "junghi" nefacand traseul complet ajunsese la o vedere slabita si eforturi oculare mari.S-a recomandat un tratament cu sedinte optometrice care incet incet au facut-o sa isi controleze muschiul ochiuluisi sa scape de dureri .Sper sa iti fie de folos ce ti-am zis si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad (acum 10 ani)

Buna ziua ,cu durerile de cap s-a confruntat si cumnatul meu de 28 de ani ,se vaita mereu de cap, nu facea nimik si ii bubuia capul,pana cand eu am mai citit un articol intr-un ziar si i-am spus sa mearga sa ii faca control la ochi. a mers i-a facut control si i-a schimbat ochelarii si de atunci nu il mai doare capul ....sper sa va ajute ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Am analizat un pic din cele zise de dumneavoastră si am ajuns la o concluzie ' din adolescenta aveți probleme cea ce consta ca nu vati futut prea mult sexu si f*tutu este singura soluție pentru dv de recuperare a sănătăți si eliminarea durerilor de cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: