Durere piept

Diverse
Intrebare postata de MembruMobileApp303487 cu 8 ani in urma

Buna ziua. Acum 1 luna am avut o raceala cu expectoratii, am tratat-o cu antibiotic, sirop, fervex,etc. A trecut,dar am ramas cu o tuse seaca. Persista de 3 saptamani si la inceput am avut putine dureri in piept. Acum o saptamana am avut un fenomen de 4 ore ce mi-a dat intepaturi in piept in partea dreapta a sternului. Intepaturile era ca si pulsatii la fiecare 2-3 secunde. A trecut dar am fost sa fac o radiografie la un medic pneumolog si mi-a zis ca totul e ok ca nu am nimic la plamani. Ca ascultat, ma batit pe spate pentru a verifica daca am apa, a facut tot si mi-a zis ca sunt ok. Tusea seaca se accentueaza cand ajung la servici(intr-o hala cu aer rece si umiditate) . seara acasa sunt bine si aproape ca nu tusesc deloc. Nici noaptea nu am tuse. Mi-a prescris un tratament cu antitusif si un spray cu becotide(inhalator). Tusea s-a mai redus insa de ieri am observat o durere in partea de jos la xifoid. Cand ating cu degetul chiar foarte usor pe el am o durere acuta. Ieri noapte a reinceput injunghile in piept partea de sus a sternului. Durerea era accentuata la atingere, m-am trezit cu injinghile acelea la ora 5 dimineata si pana la 6 nu am putut adormi de ele. Nu sunt foarte dureroase,sa zic un nivel de 1 la 10 ar fi undeva la 3-4.pe timpul zilei am momente cand ma simt ok si momente cand am o apasare pe piept,si durerea aceea in xifoid. Credeti ca tusea m-ar putea afecta muschii si cartilajele? Prezize ca asta iarna la artroscopia de genunchi m-a diagnosticat cu condrita pe langa meniscul afectat. Acum sunt in strainatate si ajung abia pe vineri in tara si as vrea sa stiu macar daca sa fiu ingrijorat sau nu? Voi merge la un doctor(precizati-mi va rog de care,cardiolog, pneumolog, neurolog, etc ca nu stiu unde sa merg cu problema mea) . mi-e frica deoarece am citit atatea despre durerea in piept la stern de am ramas socat. Va rog dati-ti un raspuns urgent ca sunt disperat. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Tiberiu (acum 8 ani)

Ma scuzati de greselile de ortografie sunt la servici si am scris repede . va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tiberiu (acum 8 ani)

Am uitat sa precizez cateodata seara parca o apasare pe piept tot in zona sternului si schimband pozitia de dormit(stand pe spate) ma lasa si ma simt mai ok,dar am acele junghii in piept la tot fiecare 2-3 secunde. Sunt scurte si durere ascutita. Le am si pe timpul zilei dar sunt rare si pozitia difera.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru304119 (acum 8 ani)

Recomand sa faci analisele la inima. Mai amanuntite, o simpla electrocardiograma nu spune chiar tot, poarta holter pe 24 ore , timp in care poti face si putin efort, de exemplu sa urci scarile, sa vei daca inregistreasa aritmii grave.

Deficite cum ar fi lipsa de Ca pot duce la simptome de ale tale.

Si de la reflux de la stomac poti avea simptome din acestea, de la intolerante alimentare, de la efecte adverse ale unor pastile, etc. Exista un tip de reflux gastroesofagian care nu se inregistreasa cu analisele obisnuite la stomac. Incearca sa mananci sanatos si sa nu mananci imediat inainte de culcare, vesi daca ti se mai raresc din simptome.

In muschi ai destula putere? Verifica anumite tipuri de reumatisme, astm. Si da, unele gripe pot duce la probleme neurologice chiar pana la paralizie. La fel si unele medicamente.

Legat de mediul de la servici, vorbeste cu seful tau despre problema pe care o ai si intreaba-l daca nu ar putea sa te schimbe intr-o camera cu un climat care iti face mai bine. In afara de umiditate si temperatura , ce ai observat la acest mediu? Este praf? Radiatii? Un anume miros (mucegai, etc)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp303487 (acum 8 ani)

salut. mersi de sfaturi. am ajuns in tara si am fost la analize. am facut endoscopie, am o usuoara gastrita, nevralgie intercostala(ma doar coastele pe lateral la atingere din cand in cand, ma mai doare pieptul, intepaturi, am primit vimovo si la o pastila in 30 minute durerile se lasa de tot. am fost si am facut si analize la glanda tiroida, luni primesc raspunsul, la ORL mi-a gasit laringita, gat deshidratat, si sinusita cu o mareee deviatie de sept(sept pur si simplul e rupt in partea de sus) . sunt pe injectii cu ''''Cefort'''' intravenoase , sprayuri nazale. am facut ekg totul perfect, am fost la 2 medici interni pentru durerile in piept, amandoi aceasi concluzie. Nevralgie intercostala. oricum s-au ameliorat foarte mult durerile in piept. ma sperie acum ca iarasi tusesc cu expectoratii galbene si sa nu inflamez iarasi nervii intercostali de la atatea tuse... vom vedea cum evoluez. la sercivi in acea hala e si umiditate, rece si un praf foarte negru (vad cand sterg sticlele de la jocuri carpa ramane neagra zilnic) sunt doar 1 luna pe an acolo dar de fiecare data ma imbolnavesc acolo... Numai bine si sanatate la toti ca e cea mai importanta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp303487 (acum 8 ani)

salut. mersi de sfaturi. am ajuns in tara si am fost la analize. am facut endoscopie, am o usuoara gastrita, nevralgie intercostala(ma doar coastele pe lateral la atingere din cand in cand, ma mai doare pieptul, intepaturi, am primit vimovo si la o pastila in 30 minute durerile se lasa de tot. am fost si am facut si analize la glanda tiroida, luni primesc raspunsul, la ORL mi-a gasit laringita, gat deshidratat, si sinusita cu o mareee deviatie de sept(sept pur si simplul e rupt in partea de sus) . sunt pe injectii cu ''''Cefort'''' intravenoase , sprayuri nazale. am facut ekg totul perfect, am fost la 2 medici interni pentru durerile in piept, amandoi aceasi concluzie. Nevralgie intercostala. oricum s-au ameliorat foarte mult durerile in piept. ma sperie acum ca iarasi tusesc cu expectoratii galbene si sa nu inflamez iarasi nervii intercostali de la atatea tuse... vom vedea cum evoluez. la sercivi in acea hala e si umiditate, rece si un praf foarte negru (vad cand sterg sticlele de la jocuri carpa ramane neagra zilnic) sunt doar 1 luna pe an acolo dar de fiecare data ma imbolnavesc acolo... Numai bine si sanatate la toti ca e cea mai importanta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru304119 (acum 8 ani)

Dar cum ti-ai distrus nasul? Ai tras praf pe nas in trecut? Ai fumat/fumezi?
In piept este foarte posibil sa te intepe si de la respiratia dificila, traumele din zona nazala. Ti se farama cumva si dintii?
Te rog sa ma tii la curent si pe mine cu modul cum decurge problema ta...
Ce lucrezi in acel loc, te intelegi bine cu persoanele de acolo?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp303487 (acum 8 ani)

nasul probabil de la bataile din scoli:)) vreun pumn ceva. cu dinti mai ca tot omul..o carie, doua -trei plombe. in hala aceea lucrez luna decembrie. e o hala de distractie in care se monteaza trenulete, jocuri , etc. am luat deja 3 injectii si scurgerile nazale nu mai sunt asa galbene... mai am 7. sper sa ma fac bine. in schimb ma supara partea dreapta a pieptului de la muschiu pieptului pana la coaste jos in partea dreapta. vad ca e de la muschi sau nervii coastelor ca la atingere ma dor putin. mai vine mai trece... sa vedem cum va fi dupa antibioticele astea si un regim...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp303487 (acum 8 ani)

nu fumez, nu beau, sunt putin supraponderal. am 1.73 si 96 kg... trebuie sa slabesc... din decembrie nu este zi sa nu ma doara ceva... deja am ganduri negre si mie sa nu intru in depresie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru304119 (acum 8 ani)

Sper sa nu, dar deja asta este cu totul alt subiect... Numai bine iti doresc!
Te rog sa ma tii la curent cu ce se mai intampla legat de durerile in piept, traumele la nas si problemele respiratorii. Si ai grija la ce substante consumi, s-ar putea sa iti agraveze situatia si sa survina probleme noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru304119 (acum 8 ani)

Eh, Doamne, dar asa este acuma in scoli?
Legat de greutatea corporala, daca nu poti face mult efort, plimba-te in fiecare zi, pe o distanta mai lunga. Nu manca ce-ti face rau la stomac, s-ar putea si de acolo sa ai intepaturi in piept.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tiberiu (acum 8 ani)

Me4si. Incerc sa mananc supe, fierturi fara sare deloc, paine putina si nu mai mananc seara deloc. Sa speram ca va fi bine. Voi revenii cu noutati ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: