Durere in piept raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de Allep cu 12 ani in urma

Este grav? de aproximativ 2 ore jumatate am o senzatie de disconfort in piept si de nod in gat + o sete continua, pulsul acum cateva minute mi-a fost 86 in repaos, ma simt foarte slabita, iar daca apas cu degetul in mijlocul pieptului durerea(apasarea) se intensifica. am 22 ani, in luna iunie am facut un control la cardiologie deoarece am mai avut aceste simptome. Doamna doctor a spus ca nu am nici o problema (dupa ce mi-a facut EKG si ecografie). Fac tratament cu Ca si Mg. Nu fumez, nu consum alcool sau cafea.
Va rog sa imi spuneti daca poate fi ceva grav sau nu si ce as putea sa fac ca sa ma simt mai bine, pentru ca ma ingrijoreaza foarte tare starea aceasta.
Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Allep (acum 12 ani)

am uitat sa precizez ca si dpdv endocrinologic sunt ok, deoarece am fost la control si am facut si ecografie tiroidiana ( tot in luna iunie)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

din caracteristicile durerii scrise de dumneavoastra, aceasta nu pare de origine cardiaca, durata nu este caracteristica, nici intensificarea durerii la apasare, nici varsta. ne-ati putea preciza cand apar aceste simptome? daca le puteti asocia cu ceva, cu o situatie anume? sau pot aparea oricand, chiar si noaptea sa va trezeasca din somn?
din cate observ, ati fost deja investigata cardiologic si endocrinologic si nu s-a descoperit nimic. la analizele de sange au aparut modificari?
v-am pus intrebarile de mai sus, deoarece daca nu se gaseste nimic nicaieri, ar putea fi vorba despre asa numitele ''atacuri de panica'', desi fara un consult real, greu de spus acest lucru doar din informatiile de mai sus...

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Allep (acum 12 ani)

buna ziua, multumesc pentru raspuns.
Simptomele nu le pot asocia cu nimic, uneori apar dimineata alte ori seara, de cateva ori m-a trezit durerea din somn, dar sunt si zile intregi in care ma simt foarte bine.
Rezulatul la analizele de sange: Calciu 10.00, Calciu++ 1.08, Magneziu 1.74 si Glicemie 106, TSH 1.89, FT4 1.07
Am facut analizele in acea perioada deoarece intr-o noapte m-a durut foarte tare pieptul, tremuram, aveam senzatia ca ma sufoc si mi-au amortit mainile si picioarele. mama s-a speriat si a chemat salvarea. Mi-au facut Ca si ceva calmant dupa care mi-am revenit foarte repede. Ei mi-au recomandat si sa merg la endo.
Am mai auzit de asa numitele "atacuri de panica", dar durerea in piept nu cred ca este din cauza acestora deoarece frica apare din cauza durerii, nu invers.
Va doresc o zi buna in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: