Durere in piept

Diverse
Intrebare postata de symy88 cu 13 ani in urma

Am o durere in piept! Nu o am tot timpul,ci doar periodic,dar totusi destul de des. De vreo saptamana parca am tot timpul o senzatie de emotie tot timpul,ca si cum m-ar trece niste fiori la aflarea unei vesti. Nu stiu cauza declansarii acestei stari. Cand am aceasta "criza" simt ca si cum ceva m-ar apasa pe piept,nu prea tare si parca inima bate mai puternic. Ce afectiune as putea avea,ce a provocat-o si cat este de perioculoasa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Ar putea fi spasmofilie, sau atac de panica sau. .. Du-te la endocrinolog si cardiolog si daca iese totul bine, du-te la psiholog , ar putea fi atac de panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

sfatul meu este sa consultu urgent un medic cardiolog ,nu vreau sa te speri dar am avut pe cineva care din cauza durerilor in piept dese a facut infart

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Atac de panica. Simplu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

ATACUL DE PANICA ARE O SIMPTOMATOLOGIE MULT MAI VASTA: palpitatii, hiperventilatie, stari de sufocare etc..
Symy pt linistea ta te poti duce la un cardiolog dar cu siguranta nu iti v-a gasi nimic la asemenea manifestari,poate fi o carenta de minerale dar anxietatea este cuvantul ce caracterizeaza o asemenea manifestare.
poti merge si la medicul de familie si te vei alege cu un anxiolitic usor si niste suplimente de minerale.Incearca si nu te speria cand sunt asemenea simptome dar nu le negliza mult timp daca persista pt ca se pot simti bine cu tine si sa nu mai plece sau chiar sa iti faca si alte probleme, nu severe dar deranjante!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marymik (acum 13 ani)

Asa ceva am si eu. F des. Atacul de panica e o problema frecventa, mai ales pe fond de stres. Singura solutie este sa te linistesti singur, sa te intinzi in pat si sa inspiri-expiri cat mai profund posibil si .... cu efect garantat, un pliculet de magneziu dizolvat intr-un pahar cu apa. Trece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Milena (acum 13 ani)

Draga symy,
Daca prin durere in piept intelegi o senzatie subiectiva de apasare si nu algie propriuzisa, este intradevar posibil sa suferi de o tulburare anxioasa.
Nu trebuie, in schimb sa neglijezi faptul ca tulburarile anxioase pot avea cauze medicale si/sau neurologice, cum ar fi traumatisme cerebrale si sindroame postcontuzionale, boala cerebro-vasculara, migrena, encefalita, sau conditii sistemice ca hipoxia, bolile cardio-vasculare, insuficienta pulmonara sau chiar anemia, perturbarile endocrine, starile deficitare (deficienta de vitamina B12, pelagra) si chiar hipoglicemia, mononucleoza, sau conditii toxice diverse (sevrajul sau o "banala" intoleranta la aspirina etc).
Lista e lunga si datele pe care le oferi sunt putine! - parerea mea e sa vizitezi un cabinet medical, poate chiar si un set simplu de analize ar releva o carenta generatoare a starii pe care o resimti.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANA (acum 13 ani)

Si eu am avut asemenea stari.Cine nu trece prin asa ceva nu cred ca poate intelege cat de rau te poti simtii.Am facut analize, am fost la cardiolog(care m-a jignit negasindu-mi ceva la inima;mi-a zis du-te acasa ca nu mori)in fine dupa ani m-am ales cu hipertensiune.Pentru asta fac tratament zilnic cu captopril si indapamida.DAR pentru starile pe care le descri si tu iau Zilnic o pastila de EUROVITA si ma simt excelent.Am incercat sa intrerup si dupa 2-3 saptamani reapar durerile in piept, simt ca nu am aer, sunt panicata fara vreun motiv .
In concluzie,eu folosesc zilnic(dimineata dupa micul dejun) o pastila de EUROVITA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neli codreanu (acum 13 ani)

s-ar putea sa fie o hernie hiatala! adica o mica parte a stomacului se strecoara prin hiatus si se stranguleaza. nu ai si mici dificultati la inghitit? ca si cum se aglomereaza bolul alimentar intr-un loc strimt?trebuie sa consulti un medic gastroenterolog. sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

poate fi o candidoza in exces.ia de 3 ori pe zi o jumatate de lingurita de scortisoara acoperita cu putina miere .te vei simti mai bine .eu am facut un tratament naturist care se numeste candida, l-am comandat prin posta. daca vrei, caut adresa. sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loreley (acum 13 ani)

Cu aceleasi simptome m-am confruntat si eu si tot asa, cardiologul nu mi-a gasit nimic. Stomatologul meu mi-a descoperit extrasistole dar remediul mi l-a dat diabetologul : o pastiluta de metoprolol (nu este decat 5 lei cutia) de 50 mg pe zi. MArturisesc ca la inceput am luat numai jumatate de pastila dar s-a dovedit ca doctorul a avut dreptate si trebuia una. De atunci am scapat de apasarea dureroasa din piept de transpiratiile nocturne si senzatia aceea nesuferita de stress continuu. SA iti fie de leac!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai. (acum 13 ani)

durerile retrosternale au o paleta larga de afectiuni,de la boli ale aparatului respirator,cardiac,tractul digestiv superior,afectiuni endocrine....pana la atac de panica.
parerea mea e sa ti faci niste analize,dar prima data sa treci pe la un cardiolog bun !!
posibil sa fie o tulburare anxioasa care poate avea cauze neurologice.
nu ai precizat ce varsta ai,iar datele pe care le relatezi sunt sumare...
ai grija de tine !
cel mai bun doctor esti TU !
sa auzim numai de bine !
dr.mihai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

symy88 (acum 13 ani)

Nu am precizat ce varsta am,am 23 de ani. De la dr. Mihai am inteles ca datele sunt sumare. In ultimul timp am mai realizat cateva asa zise simptome,de obicei aceasta durere apare seara,iar daca imi indrept spatele,adica daca dau umerii pe spate nu o mai simt asa tare si m-i s-a mai intamplat sa imi amorteasca degetul mic de la mana stanga si sa fiu mai sensibila la frig decat pana acum,cu o senzatie de tremur. Am mai realizat ca atunci cand plang,sau cand ma "descarc" cum s-ar spune,mi-e mai bine. Va multumesc pt raspunsuri tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 11 ani)

eu nil am de vreo 1an asa se ceva,si ma doare in piept si coasta dreapta atat ce pot sa fac da-ti o sugestie????????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

garbacea emilia (acum 10 ani)

am 24 ani si de ceva timp am o durere in spate si in piept am o senzatie de emotie nu fumez.ce ar putea fi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum 10 ani)

Nevroza anxioasa, parerea mea !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o fetitaa (acum 10 ani)

Buna..ma intzeapa inima din knd un knd de vreo un an aja..u am bagat de seama,,darde catea zile a inceput sa ma doara pieptul..de vreo 5ori pe zii..oare i fii stresul de vina?spuneti mi..sa ma duc la medic.o fii grav.sau sa termin custresul?))ms..ast raspunsuri..si sfaturi..app am 20 de ani si fu,ez cam mult..puup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

Lasa fumatul si repeta vreo cateva clase!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

franc (acum 9 ani)

omu'' are o problema de sanatate si d-ta il iei in "carutza"doar pt.faptul ca a scris ''''PROVOCAT-O''''!!!! sa-ti fie rusine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 9 ani)

Dragii mei, aceleasi stari le am si eu ba chiar mai grave simt ca raman fara aer ca nu pot respira , ca inima imi bate foarte lent sau foare repede....imi este frica de cv .....astea sunt stari anxioase....eu am fost la analize au iesit perfecte , am fost la cardiolog ... nimic....am fost la o radiografie la plamani si azi ma duc sa o iau ... dar cred ca si aia e ok.... daca analizele la sange au iesit foarte bune ... inseamna ca si astea au iesit ok....incercati sa va calmati faceti altcv cand intati in starile aste astea... ganditiva ca sunteti bine... ca nu aveti nimic ..respirati adanc iesiti la o gura de aer ..luati vitamine si niste pastile pe baza de plante care sa relaxeze sistemul nervos....corpul ne avertizeaza ca nu mai poate rezista la haosul de zi cu zi si in special psihicul....el este cel mai stresat .. incercati sa faceti lucruri care sa va plaa..care va relaxeaza seara cand venii de la munca....so odihna....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emi (acum 8 ani)

Problema aceasta am avut-o si o mai am. La urgente de cate ori ajungeam imi faceau hemisulcinat si calmante zicand ca este atac de panica. Am gasit o dr super ok la TBC a a vut rabdare mi-a facut teste si am astm, in momentul cand ma durea in piept nici nu puteam respira ok, fac tratament, dar mai am aceste episoade de durere in piept, m-a trimis la gastroenterologie, banuia ca am reflux gastroesofagian si aceasta boala mi-a provocat astmul. Asa este acum fac tratament. Mergi la un specialist bun ca sa iti faca spirometria dar tb cand esti in criza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2