Dependenta

Diverse
Intrebare postata de nothing04 cu 8 ani in urma

Buna ziua! Am o problema care ma macina de foarte multi ani! Sunt dependenta de familie, mai bine spus de mama mea...
Am tot incercat sa inteleg de ce am stari de anxietate si ce le cauzeaza...dar, mi-am dat seama ca atunci cand mama pleaca de acasa (pentru mai multe zile mai ales) am atacuri de panica repetate pe parcursul zilei...Repet, am aceste stari cand stiu ca mama e plecata si in timpul noptii. Mi-e foarte frica si nu imi pot explica motivul, mai ales ca ma aflu in preajma celorlalti membri ai familiei si sunt un adult. Ma simt ca un copil de 5-6 ani...:((
Mi-e foarte rusine de ceea ce am scris dar, pur si simplu nu mai suport...nu pot pleca de langa ai mei nicaieri (mai ales pe mai mult de 2-3 zile), nu pot sa calatoresc, nu am curajul sa marturisesc nimanui, nici celui mai apropiat amic pentru ca m-ar lua in ras.
Pur si simplu, cand stiu ca mama e departe de mine sau stiu ca trebuie sa plec de langa ea, am atacuri de panica, stari de depresie, ganduri de suicid, nu pot sa mananc, adorm cu greu..
Ma vad in viitor ca pe o non-persoana, un nimeni, un copil singuratic care plange dupa mama lui...
Nu mai stiu ce sa mai fac, as dori sa ascult parerea d-voastra!
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

membru304119 (acum 8 ani)

Este mult mai bine sa fii dependenta de dragoste decat de substante, crede-ma. Deci ai grija ce faci pe viitor. Cred ca ai putea incerca sa transferi aceasta dragoste mare si pretioasa pe o alta persoana (sotul? copilul?), dar sa fie pe cineva care merita. In clipele in care esti singura nu uita urmatorul lucru: oriunde ar fi mama ta in acel moment, chiar daca ar fi sa fie pe lumea cealalta, este intr-un fel aproape de tine chiar daca nu o vezi sau nu o auzi in momentul respectiv si oricum va veti intalni la un moment dat, este ca si cum si-ar fi luat putin concediu din dragostea si grija pe care ti-o poarta de o viata. Si fii sigura ca si daca ai fi ultimul om de pe pamant, Dumnezeu te iubeste si te asteapta "acasa" impreuna cu toti cei pe care ii iubesti. Nu te panica degeaba! Fii calma si olecuta de rabdare si credinta, in orice situatie care te agita. Traieste mai bine cu bucurie si serenitate darul pe care l-ai primit prin mama ta si anume viata, fara sa te panichezi. Daca alegi sa iei substante, gandeste-te ca sunt atatia care nu mai au trairi si motivatii si abia asteapta sa primeasca oleaca de dragoste si apropiere umana si dor, fii atenta la ce renunti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: