Cum sa ma abtin de la dulciuri - un viciu?

Diverse
Intrebare postata de rocsizdz cu 14 ani in urma

Cred ca tine mai mult de vointa.Dar imi este foarte greu, caci zilnic simt nevoia sa mananc ceva dulce, sunt ca un drog pentru mine, de fapt chiar asta sunt.In special ciocolata,prajiturile si derivate.Am 18 ani si e o varsta de trecere, si chiar nu vreau sa ma ingras , dupa aceea imi va fi si mai greu.Uneori am pofte(parca as fi gravida), dar ceva imi cere dulce, e greu sa ma abtin.Imi puteti recomanda ceva "inlocuitori" , sau ce as putea incerca , orice sfat e de folos. Multumesc anticipat:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

simona (acum 14 ani)

Cum stai cu glicemia?
Mergi si fa o analiza sa vezi. Compenseaza cu fructe, nu mai tine dulciuri pe langa tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 14 ani)

Intr-adevar, tine mai mult de obisnuinta si rutina, asa ca ar trebui sa-ti schimbi rutina zilnica, incearca sa incepi ziua bine cu iaurt/lapte cu cereale (dar nu din cele ce contin zahar) sau un sandwich, apoi manaca echilibrat la pranz si cina si incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe proaspete si fructe uscate (smochine, curmale, caise si mai este excelent si amestecul de fructe uscate cu arahide, nuci, migdale etc) atuci cand simti nevia de zahar. Mult mai sanatos, plin de vitamine si minerale si iti potoleste nevoia de dulce, garantat. Tine minte un lucru, alegerea a ceea ce urmeaza sa manaci ar trebui sa o faci inainte sa ti se faca foame rau, pt.ca atunci cand ti-e deja foame esti mai susceptibila sa alegi ceea ce esti obisnuita. Cu timpul si mintea si corpul tau se vor obisnui,iti zic din proprie experienta- si eu la varsta ta eram la fel, totul se educa prin vointa, te vei simti mai bine stiind ca ai facut o alegere sanatoasa pentru tine, tine minte ca trebuie sa te hranesti ca sa iti hranesti corpul nu doar pentru placerea papilelor gustative.
Dupa ce te-ai dezvatat de acest obicei de a manca dulciuri zilnic, poti sa manci din cand in cand ceva dulce- doar nu trebuie sa te privezi tot timpul, trebuie doar sa-ti schimbi obiceiurile- dar adu-ti aminte ca nu trebuie sa o faci zilnic pentru ca atunci devine din nou rutina/ un obicei.
Rabdare, vointa si bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aidi (acum 14 ani)

Am si eu aceeasi problema: ciocolata e ca un dorg. Asa ca cea mai buna metoda este, inainte niste investigatii sa vezi de unde provine aceasta dorinta pentru dulciuri si daca totul e ok atunci poti incerca sa inlocuiesti cu fructe cum mai zicea cineva inainte iar eu pur si simplu nu cumpar sa am in casa cioco sau praji. Mi-a fost greu la inceput ca simteam ca intru in sevraj de nu mananc cioco dar in timp am reusit. Totul tine de vointa. La mine e si problematic fiindca dupa fiecare cioco faceam alergie si mi se shimba Ph-ul... Asa ca nu doar faptul ca m-am ingrasat din aceasta cauza, ceea ce a fost f neplacut, dar apar si alte probleme cum ar fi micozele de la prea multa cioco. VOINTA e totul. Ce iti doresti tu conteaza cel mai mult si daca ai constientizat problema acesta e un prim pas. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rocsi (acum 14 ani)

Ei chiar nu ma gandisem sa vad cum stau cu glicemia.Buna idee!Si am observat k daca tin dulciurile la distanta e mai usor;cand stiu k am ceva dulce e mai mare tentatia si tot acolo ma gandesc.Uneori imi satisfac putin micile placeri- in prima parte a zilei,insa in cantitati mici,si am observat k e mai bine daca mananc la ore fixe(cu mici gustari intre- fructe).
Am citit intr-n articol k ciocolata calda e un bun antioxidant si e mai buna dacat cafeaua ,chiar si ceaiul verde...oare?Voi ce credeti? :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aidi (acum 14 ani)

Nu stiu de cioclata calda insa de ceaiul verde am auzt si eu ca e un bun antioxidant. Am incercat sa beau dar mie personal nu imi place, mai ales ca ar fi bine de baut fara zahar. Asa ca... am preferat sa iau capsule de ceai verde. O capsula ar fi echivalentul a 1,5 l de ceai sau asa ceva. Am o clega care bea ceai verde de multa vreme si sincer nu am vazut-o vreodata bolnava in afara unor raceli minore... E slabuta, sanatoasa... ea zice ca a contribuit si acel ceai. Asa sa fie? Probabil...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rocsi (acum 13 ani)

Am aflat k pofta de dulciuri vine si de la unele vitemine sau minerale lipsa : Zn, Mg. Am observat k daca mananc cereale mi se reduc poftele, acuma nu de tot,pt k sunt zile si zile. Uneori pap ciocolata din cauza k sunt stresata , sau suparata ori nemultumita - parca e un refugiu. Atunci chiar nu ma pot controla.Sa nu mai zic k la scoala cand vin colegii cu un smash, snickers, mars si etc ti-e cam greu sa nu ceri o musca.
Dar o sa apelez la un truck : mi-am luat de la avon un balsam de buze miros de ciocolata si o sa ma dau cu el , cand imi apar tentatiile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 12 ani)

Buna fetelor..Si eu am fost dependenta de dulciuri .. Dar , cu mult sport , in privinta mea volei de performanta , poti manca si dulciuri doarece ai arderi foarte mari .. In caz ca nu faceti sport , incercati sa mancati cat mai sanatos si mai calculat .. Mult succes . *

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: