Constipatia

Diverse
Intrebare postata de blondymme cu 13 ani in urma

Buna ziua,sper sa ma ajutati cu un sfat.Am 33 de ani si ma lupt cu constipatie de ceva timp.De multe ori ajung sa merg la toaleta o data la saptamana si atunci doar daca iau un laxativ.Vreau sa spun ca mananc fructe,legume,lactate,fac multa miscare nu duc o viata sedentara,nu sunt grasa si totusi nu pot scapa de constipatie.As dori un tratament naturist,nu as vrea sa ma indop cu medicamente,nu vreau sa invat organismul cu pastile.O zi buna tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Adrienne (acum 13 ani)

La plafar se gasesc tarate de grau,la 250 gr. punga. Se pot lua in apa, ceai, supe, ciorbe, iaurt..............cate doua linguri ,de mai multe ori pe zi. Dupa maximum doua zile, rezultatul este garantat. Citeste pe net.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena, Iasi (acum 13 ani)

Eu m-am tratat de constipatie astfel: Am baut in fiecare dimineata, pe nemancate, un pahar de apa cu un amestec de apa, otet de mere si miere de albine. Sunt foarte bune si taratele/apa de tarate.Este foarte eficient iaurtul din comert care contine bifidus actiregularis numit Activia. La mag Plafar exista un ceai anticonstipatie, un amestec de plante care ajuta foarte mult. Foarte importanta este alimentatia. Nu manca paine dimineata, nu inainte de a bea apa sau amestecul de care ti-am scris. Sunt multe alimente care constipa printre aceste SUNT casul, OREZUL, BANANELE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena, Iasi (acum 13 ani)

Am scris pe Google cuvintele ''''constipatie'''' ,'''' tratamente anticonstipatie'''' si am gasit multe informatii. Iata cateva recomandari gasite: ''''Tratament: In cazurile de constipatie obisnuita, este indispensabila tratarea bolilor care slabesc puterea de contractie a muschilor abdominali, acolo unde exista. In marea majoritate a cazurilor insa, constipatia poate fi tratata printr-o dieta potrivita, care sa furnizeze intestinului suficiente resturi alimentare si sa favorizeze astfel evacuarea regulata si usoara. Micul dejun este obligatoriu, pentru ca exista un reflex care face ca contractiile intestinului gros sa devina mai active imediat dupa masa. Regimul va trebui sa cuprinda o cantitate mai mare de lichide reci care excita contractiile intestinale, alimente bogate in celuloza, care maresc bolul fecal si usureaza fermentatia, dulciuri concentrate (miere, dulceata, gem) care favorizeaza producerea fermentatiilor intestinale, o cantitate crescuta de grasimi pentru a excita secretia si excretia bilei si implicit contractiilor intestinului, alimente bogate in vitamina B1, ca drojdia de bere si painea neagra.

Preventie: Dimineata se va lua, pe stomacul gol (daca bolnavul nu este obez), o lingurita de miere si un pahar de apa. Este un obicei gresit de a nu manca micul dejun si de aceea masa de dimineata se va lua cu regularitate. Se va manca incet si se va mesteca bine. Se vor lua 6 mese pe zi. Este obligatoriu, cel putin la una sau doua din cele 6 mese, sa nu lipseasca legumele si fructele crude. Fructele se vor consuma si intre mese.

Diverse: Bauturile indicate in constipatie sint cele reci si indulcite, in special baute dimineata pe stomacul gol. Sunt bune sucurile de fructe, de zarzavat, citronadele, oranjadele, ceaiul de macese, sifonul si laptele (daca este tolerat): laptele batut si iaurtul cu zahar. Se recomanda carnea si mancarurile de carne de orice fel, grasa, gatita cu legume si sosuri, snitel. Painea cea mai utila este cea de tarite, precum si painea neagra (cel putin 200 grame pe zi). Zarzavaturile si legumele recomandate (de orice fel ) sunt consumate in special ca salate de cruditati, rase pe razatoare (pentru persoanele care nu au dantura), fierte in ciorbe, borsuri sau sub forma de legume asortate, legume pane sau in mancaruri cu sos bogat in grasime. Cartofii pot fi consumati sub orice forma; legumele uscate (linte, mazare, fasole) se consuma ca si garnitura pe langa carne. Se recomanda sa se manance fructe crude de orice fel; in special cele cu coaja, dulci, bogate in zahar, rase pe razatoare (pentru cei care nu au dantura si nu pot mesteca), mai ales fructe cu simburi, cirese, corcoduse, caise, prune, piersici, zmeura, fragi (se vor consuma la mese si intre mese, pe stomacul gol). Sunt contraindicate bauturile calde, ciocolata cu apa, ceaiul veritabil, ceaiul de menta, vinul rosu, sucul de afine, si laptele daca are efect constipant (se va adauga lactoza). Nu se recomanda pentru consum:

* cas si urda nesarata, precum si branza de vaci proaspata;
* paine alba, prajita;
* sunt contraindicate pireurile de morcovi, sufleul de morcovi cu branza;
* pireul de gutui, gutuile coapte, sucurile de afine sau compotul strecurat de afine.

Omul sanatos are un scaun pe zi. Constipatia apare atunci cand trec mai multe zile fara scaun. Tratamentul cel mai bun este prevenirea constipatiei, care se realizeaza prin: obisnuinta de a avea scaun la o anumita ora din zi, de preferat dimineata, plimbare pe jos, zilnic 3-4 km, gimnastica si masaj special pentru intarirea musculaturii abdominale, dimineata pe nemancate se bea un pahar cu apa calduta, regim alimentar bogat in fructe, legume, sarac in dulciuri, proteine. Medicina chineza separa doua aspecte ale constipatiei: un exces de energie YANG, insotita de balonare, se maseaza punctul G27 situat pe abdomen - tonifiere si exces de energie YIN, insotita de un abdomen moale, se maseaza punctul IC4 situat la unirea celor doua oase din prelungirea degetului mare si aratator - tonifiere. Se mai poate aplica metoda SHIATSU timp de 3 minute, apoi cu o pauza de 3 minute, bolnavul va bea un pahar cu apa sarata, manevra care se executa dimineata, mai multe zile la rand. Sus

Tratamente naturiste pentru constipatie

* Se beau multe lichide, ceaiuri, sucuri, timp de 10 zile.
* La micul dejun se consuma cereale, paine integrala, prune uscate, marmelada.
* Dimineata se face o clisma cu ceai de musetel sau trifoi rosu.
* Se tine o cura cu preparat de aloe, 1 lingurita dimineata.
* 6-8 prune uscate inp***ate in apa rece toata noaptea, iar dimineata se incalzesc usor si se mananca inainte de masa.
* 4-6 linguri de tarate de grau in ceai sau lapte, zilnic.
* Se consuma fructe proaspete din belsug, precum si legume.
* Se evita painea din faina alba, pastele fainoase, gutuile, alcoolul.
* 3x1 lingura de carbune activ (din tei).
* Se beau ceaiuri din urmatoarele plante: 20 gr. trifoi rosu, 30 gr. cicoare, 30 gr. galbenele, 30 gr. coada soricelului, 20 gr. crusin, 20 gr. patlagina, 20 gr. tintaur, sau alta combinatie de plante dupa cum urmeaza: 20 gr. anason, 10 gr. patlagina, 10 gr. papalau, 20 gr. nalba mare, 20 gr. frunze de frasin, 20 gr. soc, 20 gr. musetel. Se ia 1 lingurita din amestecul de plante la 250 ml. de apa clocotita, se infuzeaza timp de 2 minute, se beau 2-3 cani pe zi, alternativ din fiecare reteta, combinat cu tinctura suedeza.
* Se face o baie vitala de 2 ori pe zi timp de 25 de minute.
* Se face o baie de trunchi pe zi, timp de 25 de minute.
* Se aplica de 3 ori pe zi o cataplasma cu lut in zona lombo-abdominala.
* Se face dus rece general al corpului de 2 ori pe saptamana.
* Baie rece a jumatatii inferioare a corpului de 3 ori pe saptamana.
* Baie de soare, una pe zi.
* Cura de aer, combinata cu exercitii fizice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Mare atentie la ceaiurile care se gasesc la plafar. Toate contin senna si crusin. Sunt eficiente intr-o constipatie ocazionala. In cazul unei constipatii cronice, consumul de acest fel de ceai, timp indelungat ,distruge tot tubul digestiv. Sunt patita, acum ma tratez pt. a ma face bine, dupa aceste plante. Consum tarate de doua saptamani, dupa cum am spus.......si pot spune ca in sfarsit, dupa o viata de om, am gasit remediul aceste-i afectiuni. Am incercat tot ce am citit, auzit, ce mi s-a recomandat de catre medici.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Bautura bioactiva Tahitian Noni ajuta si in problema de constipatie cronica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Poate, nu te contrazic.................dar, pentru acelas efect, compara preturile.............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Consuma sucuri de fructe: suc de portocale combinat cu suc de mar, iaurturi, seminte (de floarea soarelui, dovleac), floricele de porumb, legume verzi. Iti recomand lactuloza, care merge foarte bine pentru reglarea constipatiei si la bebelusi si la adulti. Poti face abdomene (te vor ajuta) si neaparat consuma lichide (mai ales apa). In cazurile de maxima necesitate, poti incerca sa utilizezi cate un supozitor cu glicerina pentru adulti. Iar din punctul meu de vedere, cea mai importanta este autoeducatia, rutina. Dimineata, te trezesti cu 15 minute mai devreme, bei cafeaua (ca iti permite sanatatea si consumi) si apoi 15 minute te duci la toaleta pentru a face o rutina din obiceiul defecatiei. Relaxeaza-te, daca te ajuta, pentru inceput, citeste o carte. Nu este recomandabil sa prelungesti timpul pe care il petreci in acest scop, dar pana te obisnuiesti poti incalca mici reguli...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Si totusi, exista persoane la care, toate cele de mai sus, sunt ineficiente............Fiecare organism este unicat si se poate ca, sa nu-si gaseasca un remediu decat dupa o viata de incercari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina2786382 (acum 13 ani)

si eu sufar ed aceeasi problema , am avut chiar si constipatie cronica la ecografie nu imi puteau vedea ficatul de colon ..si acum sufar iau laxative dar degeaba ..o data pe saptamana daca am scaun e minune si am dureri groaznice abdominale dar colonscopia nu o fac nici sa stiu ca mor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carla mihai (acum 13 ani)

va recomand gelul de aloe vera de la forever living products si veti beneficia si de reglarea tranzitului intestinal,intarirea sistemului imunitar,detoxifierea organismului si toate astea,intr-un singur produs .un bidon de 1 llitru,pt. o luna .iar pt. persoanele cu hemoroizi,exista si crema cu aloe .va pot da mai multe detalii,celor interesati adnana_2967.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 10 ani)

EU AM SCAPAT DE CONSTIPATIE CU PASTILELE COLON FIT,CONTIN LACTOBACILI SI REFAC FLORA SI ITI USUREAZA TRANZITUL.AM SCAPAT DE COSNTIPATIE DAR AM LUAT TIMP DE 3 LUNI ACESTE PASTILE SI ACUM IES FARA PASTILE LA TOALETA IN FIECARE ZI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

Va rog, sa ma ajutati, sufar de constipatie de mai bine de 3 ani, am un scaun la o saptamina daca iau
laxative, sunt foarte balonata si ma simt f. rau. Va rog, ajutati-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A (acum 10 ani)

Duphalac sirop 3 ligouri pe zi pana ai 2 scaune zilnic si apoi scazi la 1-2 linguri. Știu ca pare incredibil dar la mine a functionat si sufar de constipatie de când mă știu, in ultima perioada cu sangerari si dureri groaznice.
Detralex pastile dimineața si seara câte 1 si unguent Ultraproct dimineața si supozitor Ultraproct seara.
In orice caz mergi la doctor, evita sa consuma orez, banane, alcool sau alte alimente care nu îți fac bine. Consuma pune uscate si iaurturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: