COMA

Diverse
Intrebare postata de lored28 cu 14 ani in urma

IN URMA UNUI ACCIDENT AUTO ARE CREIERUL MARIT, ESTE IN COMA,A FOST CUSUT LA CAP, NU ARE HEMORAGIE INTERNA,II SCADE TEMPERATURA CORPULUI,CE I DE FACUT?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

nasirc (acum 14 ani)

E grav ce scrieti, cel mai in masura e sa discutati cu un specialist.
Nu se rezolva prin forum asemenea situatii........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lored28 (acum 14 ani)

mersi de mesaj,stiu ca este grav,dar suntem disperati , nu stim ce sa mai facem,nu putem doar sa ne rugam cum spun doctorii.
specialisti am consultat, am adus inca 5 medici sa l vada,din afara spitalului;s au cam sifonat medicii de pe acolo, dar ei nu inteleg ca nu putem astepta o minune,am adus medici din afara deoarece in afara de medicul care mai trece sa l vada,este cate o asistenta la cinci oameni in coma,ieri ne au lasat pe noi sa i facem masaj,ca asistenta nu se putea impartea la toti,la maini,picioare ca a inceput sa le miste,dar medicul a zis ca nu e un semn ca si revine,sunt doar niste impulsuri,socuri,l au deconectat un moment de la aparate,dar nu poate respira singur.
astazi il baga din nou la tomograf ca s a mai desumflat capul,sa vada daca a mai aparut vreo schimbare
sincer cred ca l baga din nou la tomograf, doar pt ca ii stresam noi,dar nu intelegem de ce sunt tot ei suparati,stim ca sunt prea putine cadre medicale ca nu pot face fata ,am adus cativa specialisti pentru a i ajuta.
suntem disperati deoarece acest om are 24 de ani,doar ce s a casatorit , iar sotia lui e insarcinata in 6 luni.
non stop suntem cam 30 de oameni (daca nu mai multi) pe scarile spitalului,deoarece pe hol(la acele geamuri pe unde il putem vedea) nu avem voie decat 1, iar la el in salon mai rar ne dau voie cate 1 sau 2,evident sa o ajutam pe asistenta sa i facem masaj cu niste creme.
nimeni nu spune ca nu si fac ei meseria ,dar nu sunt prea comunicativi,ne au spus ca nu au ce sa i faca, sa ne rugam, sa asteptam
medicii pe care i am adus din exteriorul spitalului le au sugerat celor de aici ca ar trebui repetat examenul la tomograf,deoarece a eliminat ceva lichid din cap prin acele tuburi subtiri care i au fost introduse si ca la exterior pare sa se fi desumflat putin capul

imi cer mii de scuze daca v am deranjat, credeam ca sunt specialisti aici,nu stiu o sugestie ar fii binevenita

va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nasirc (acum 14 ani)

Doamne , Dumnezeule este chiar de varsta mea.
Doamna, din ce oras sunteti ? Ar fi bine adus cu Smurdul la Cluj, unde sunt specialisti.
Ar mai fi o metoda naturista, cu ''stroh de fan''
( inseamna: Rămăsiţă de fan (sfărâmat) cu care se fac (la ţară) inhalatii pentru bolnavii care suferă de astma, bronsita etc. si baie pentru copii. 2. Strat de paie care serveste de culcus pentru animale) . din planta "coada de cal" ( se gaseste la plafar ).
Dupa ce faceti ceaiul din strohul de fan luati plantele si le puneti intr-o compresa calduta pe care o aplicati pe capul persoanei bolnave, timp de 10-15 min de 3 ori pe zi si ca sa stea calduta infasurati cu un prosop. (in jurul fruntii pana la spate).
Dumnezeu sa va ajute si fie bine, si dumneavoastra si familiei multa putere, rabdare si mai ales credinta in Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lored28 (acum 14 ani)

mersi de mesaj, sunt din timisoara
am incercat sa l transferam in austria sau ungaria , dar nu ne dau voie, desii a inceput sa si miste piciorele si mainile, abia acum au descoperit ca e in coma de gr iv, iar in urma ultimei tomografii au vazut ca are creierul mic sfaramat, cica pana acum n au vazut deoarece era prea umflat la cap,a inceput sa faca si febra.doctorii spun ca sunt sanse foarte mici sa si revina,dar speram cu totii la o minune.
momentan speram sa si revina putin ca sa l putem transfera la o clinica de dincolo,desi e foarte scump acolo,aprox 26000 euro pe luna,cu totii strangem bani sa l putem ajuta.
desii nu e un membru al familiei, e o persoana cu care am crescut,ne jucam pe strada cand eram copii,acum in aceste momente iti dai seama cat de scurta poate fi viata .
mersi mult inca o data de mesaj si de gandurile bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nasirc (acum 14 ani)

Intradevar, numai o minune de la bunul Dumnezeu poate sa fie , dar sa nu se piarda speranta.
Sa aveti putere financiara sa-l puteti salva.
Toate cele bune !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: