Ce sa fac ? Unde sa ma duc cu mama ? ce sa iau ca tratament? raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de georrgya cu 10 ani in urma

Mama : 51 de ani

Diagnostice: Poliatrita Reumatoida grd 4, Osteoporoza, Duodenita, Talasemie, Helycobacter pilory

Simptome :
- Suspicionez ca as avea hipertiroidism pt ca mi-a iesit ATP-ul mare.
- insomnii
- lipsa poftei de mancare
- dureri ceafa partea dr
- tulburari de vedere
- durere in zona hepato-digestiva (dr)chiar si duap ce am termiant tratamentul pt duodenita.
- sila fata de mancare, nu greata
- durere pe muschi cand vreau sa-i incordez
- dimineata ma trezesec transpirata si incalzita dar nu foarte mult
- inima imi palpita ori deodata simt o zvacneala(2 simptome diferite) , plus simt intepaturi si durere la san
- un fel de amorteala la MS+MI cu pielea rece, furnicaturi la ultimele 2 degete de la maini
- caderea parului
- unghii striuri verticale
- mancarime pe brate, palme , labele picioarelor(cu bubite rosii care ma mananca)
- pielea de pe fata , maini si picioare de descuameaza , este uscata
- palmele inrosite mai tot timpul si nu le aveam asa
- senzatia de rece , frig
- din noiembrie simt un tremor in tot corpul

Tratamente luate pana acum :
>Pt Talasemie - B9 15 zile/luna iau de 4 luni (din decemrbie 2012) pana in prezent 04/06.2013.
>Pt osteopora - Fosavance 1/sapt din decembrie 2012 pana in prezent 04.06.2013
>Pt Duodenita -Controloc 2 luni din ianurie pana in februarie (2013)si Amoxicilina 100 +Claritromicina 500 de 2/zi 10 zile ambele(pt helicobacter pylori)
>Pt P.R - Calciu lactic 500 /zi
,Leflunomide whintrop 1/zi 2omlg iau de 3 luni jumate => nu simt nici-o schimbare ba mai rau mi-a facut iar de la 1 iunie n-am mai luat, Dicloreum cand simt ca imi este mai rau = si nici cu el nu ma simt bine , simt vibratie - tremor in tot corpul.

Astept un raspuns urgent pentru ca mama se simte din ce in ce mai rau si nu stiu cum o pot ajuta sa-si revina din multe stari care au aparut si i-au agravat starea dupa acele tratamente !
Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este indicat sa fie consultata de catre medicul reumatolog curant pentru evaluarea si ajustarea tratamentului de poliartrita . De asemenea, consult de medicina interna.
Simptomele sunt variate si necesita consult medical de specialitate.
ATPO crescut sugereaza ca este vorba de o tiroidita autominuna ( inflamatia tiroidei de cauza autoimuna). Numai cand TSH este modificat se actioneaza medicamentos penru a controla activitatea tiroidei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Simona Scarban (acum 10 ani)

incearca tratamentul cu zeolitul lichid imbunatatit cu DHQ si pachetul detoxifiant si deparazitar Hulda Clark. Fac minuni in anumite cazuri... Sanatate intregii familii!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 10 ani)

Ca tratament complementar poate fi eficient bautura bioactiva Tahitian Noni, cel original

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georrgya (acum 10 ani)

multumesc pt raspunsuri !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 7 ani)

Incearca si o investigatie in plus ptr lupus eritematos.
Am avut aproape aceleasi simtome la acelasi moment.
Am si talasemie dar nu mi s-a prescris tratament ptr asta.
Citeste mai mult despre lupus si roaga reumatologul sa iti faca si ace asta analize!
Multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 7 ani)

Incearca si o investigatie in plus ptr lupus eritematos.
Am avut aproape aceleasi simtome la acelasi moment.
Am si talasemie dar nu mi s-a prescris tratament ptr asta.
Citeste mai mult despre lupus si roaga reumatologul sa iti faca si ace asta analize!
Multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marylu (acum 10 luni)

Cum se mai simte mama ta? A găsit medicamentele care sa ii amelioreze simptomele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: