Ce boala am?

Diverse
Intrebare postata de Helllen cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am probleme cu gatul de aproximativ 1 an si jumatate. In fiecare zi ma doare in gat si uneori am puncte de infectie pe amigdale si temperatura. Am luat o perioada destul de lunga diverse antibiotice, intrucat am crezut ca este o infectie banala, insa nu mi-a trecut cu nimic. Dupa cateva luni, am facut un set de analize (sange, urina, exudat nazal si faringian) si au iesit toate bine cu exceptia exudatului nazal,unde mi-a iesit stafilococ auriu, prezent in ambele nari. Problema este ca nu mi-au facut si antibiograma, iar in momentul in care am repetat analiza, nu mai mi-a iesit stafilococul. In plus, am observat ca de fiecare data cand am infectie in gat, imi apar bubite mici pe piele (in jurul buricului,la incheietura mainii sau pe gat) care ma mananca in momentul in care le ating. Ce poate fi? Am fost la diversi medici insa nimeni nu mi-a descoperit nimic. In ultimul timp am incercat sa ma tratez cat mai natural, cu tinctura de propolis, albastru de metil si ceaiuri, insa nici acestea nu dau rezultate. Va rog, ajutati-ma! Nu mai stiu unde sa mai merg si ce tratament sa mai iau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Ela (acum 12 ani)

Eu am o sensibilitate cronica a gitului si sunt putine zile in care nu beau ceai caldut, nu fierbinte cu miere si lamiie si asta ma ajuta. In iarna asta nici racita nu am fost.
Incearca si tu cu incredere si constiincios pe linga investigatiile la medic. Consuma lichidele nici fierbinti nici reci. Consuma-le la temperatura moderata. Evita substantele iritante gen vopsele, lacuri, alcool, fum de orice fel inclusiv cel de tigara. Iesi in natura in afara orasului, ideal ar fi in padure si vei observa efectul.
Pentru infectia la amigdale, badijoneaza-le cu petol curat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Helllen (acum 12 ani)

Am incercat si toate aceste lucruri,insa nu ma ajuta. De fumat nu fumez, prin baruri sau spatii unde se fumeaza nu ies,mai ales de 1 an si ceva de cand am problema cu gatul, deci nu cred ca asta e solutia. Tind sa cred ca am o bacterie in organism,ac***a in vedere ca in momentul in care fac infectie in gat imi ies bubite pe gat/maini, dar din pacate nu am prea multe cunostinte medicale, sa-mi pot confirma singura diagnosticul.Oricum, merci pentru raspuns.
Multa sanatate!
Alte pareri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: