Buna ziua

Diverse
Intrebare postata de ana maria7 cu 15 ani in urma

Am si eu o problema si as vrea sa ma ajutati cu un sfat daca puteti,mi-a aparut de cateva zile o galma in zona stanga sus,este sub forma unui nodul,cred,dureroasa doar la atingere si se vede cam negru sub piele,a fost si rosu asa pe langa,insa am dat cu o crema si acum nu mai este,nici nu ma mai doare asa rau,insa tot este umflatura. se poate sa fie de la aparatul de ras?sau ce anume sa fie,ca este si cam cat buricul degetului aratator,de lung.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ana maria7 (acum 15 ani)

Am si eu o problema si as vrea sa ma ajutati cu un sfat daca puteti,mi-a aparut de cateva zile o galma in zona stanga sus,este sub forma unui nodul,cred,dureroasa doar la atingere si se vede cam negru sub piele,a fost si rosu asa pe langa,insa am dat cu o crema si acum nu mai este,nici nu ma mai doare asa rau,insa tot este umflatura. se poate sa fie de la aparatul de ras?sau ce anume sa fie,ca este si cam cat buricul degetului aratator,de lung.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Buna,

In nici un caz nu trebuie sa mai amani vizita la medic!!!!

Poate fi ceva extremn de periculos; Poate fi o infectie la baza unui fir de par, aparuta in urma utilizarii aparatului de ras, insa, chiar si in aceatsa situatie, trebuie tratata adecvat, deoarece infectia poate avansa si se poate extinde.

Mergi neaparat la medic!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria7 (acum 15 ani)

Din fericire aproape s-a rezolvat,am folosit timp de mai multe zile o crema cu antibiotic,iar vineri seara in timp ce imi faceam toaleta,am observat o cojita ca la un cos uscat intr-o parte a umflaturii am luat-o si imediat a inceput sa curga un sange negru si urat,ptr ca aceasta umflatura era formata exact pe vena.am stors tot ce am putut si continui sa folosesc acea crema,ptr ca este de un real ajutor.sunt sigura ca am facut aceasta infectie de la aparatul de ras...mi-a crescut un fir de par in interior si a intepat vena....insa m-am decis sa nu mai folosesc decat crema epilatoare :). acum astept sa treaca de tot pentru ca am observat ca de cand am scos infectia,se retrage si umflatura putin cate putin.
va multumesc ptr sfaturile date si sper cine se mai confrunta cu asa ceva sa ajunga sa citeasca acest articol si sa stie ca este neaparat sa foloseasca o crema cu antibiotic,sa aiba o igiena impecabila in zona respectiva,ptr ca am observat ca mai sunt persoane care se spala la 2,3 zile, si eventual daca nu le este frica de doctori si taieturi....sa mearga la spital :)
multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela354127457 (acum 15 ani)

Salut
de cateva zile am si eu aceeasi problema, exact cum o descrii tu si sunt mai mult decat sigura ca este de la aparatul de ras, pe care nu il folosesc de obicei.
Te rog daca esti draguta sa-mi spui si mie ce crema ai folosit pentru ca am oroare de cutit :(.
Iti multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria7 (acum 15 ani)

nici o problema,eu am folosit o crema recomandata de doctorul de familie si de multe alte persoane....o gasesti si la farmacia umana dar si la veterinara :D se numeste "asocilin" si este puternica in antibiotic....iar ptr a avea un efect mai puternic trebuie sa igienizezi de 3-4 ori pe zi locul cu pricina si sa folosesti aceasta crema.zilnic sa strangi cate putin galma ca sa o ajuti sa scoata coptura la suprafata si sa urmaresti cand apare o cojita sa o rupi imediat si sa storci cat poti de mult,ca sa iasa toata infectia,care consta de fapt...vei vedea intr-un sange mai negru,asa o sa arate,dar trebuie sa storci pana nu va mai iesi decat putin sange,si acela deschis la culoare,apoi sa continui sa folosesti crema.mie mi-a disparut complet,nu mai am urma , galma,nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela354127457 (acum 15 ani)

iti multumesc, maine la prima ora am sa-mi cumpar crema si sper sa rezolv rapid aceasta problema deranjanta. eu am folosit de cum am observat problema crema de galbenele, dar sigur de antibiotic am nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria7 (acum 15 ani)

cu multa placere,sa ma tii la curent cu evolutia si sa incerci sa faci tot ce ti-am propus :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: