Batai de inima puternice balonare spasme musculare ameteli palpitatii presiune in piept

Diverse
Intrebare postata de bogdanbobo cu 9 ani in urma

Hello ! am 25 de ani si de ceva timp ma confrunt cu palpitatii batai puteice de inima balonare insomnii ameteli dureri de cap spasme musculare .... am fost la doctori ...miam facut 4 analize de sange la diferite spitale...miau iesit ok ..fara infectii inafara de ionograma..lipsa de calciu ionic si fier... am facut 4 ekg tot la fel la diferiti doctori siau iesit f bune si pulsu si tensiunea ,,,am facut si o ecocardiografie mia iesit inima sanatoasa tun .... am fost si la psiholog mia dat sa iau arketis si anxiar.... cica as fi panicat ....stresat sunt de la pbme de la despartit de iubita... munka etc pbmele uzuale.. miau recomandat vitamax calciu cu d3 ..fier ... pe langa astea iau magneziu cu b6 0mega 3 omega 6 ...coenzima q10 ... pbma e ca inca am palpitati inima in gat in piept mai puternica..batai f puternice dar rare ...o pauza si odata o bataie f puternica si un val rece asa in corp....si dupa isi revina la normal... obosesc ametesc ...spasme musculare ... cica ar fi de la stres anemie atacuri de panica ... chiar nush ce sa mai cred..si nu ma linistesc pana nu stiu sigur ca nam nik la inima.... maine sau vineri imi vor iesi rezultatele la urocultura si coprocultura si exstrudatu la saliva sua cum se spune :) ...voi ce parere aveti ? vr sa ma linistesc odata..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

bogdanbobo (acum 9 ani)

aa am fct si radiografia si e ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Imi dau seama ca iti este foarte greu cu aceste simptome foarte intense de anxietate!
Persoanele afectate de anxietate generalizata sunt extrem de ingrijorate cu privire la multe aspecte ale vietii (familie, profesie, sanatate etc). Acestea se simt agitate si nerabdatore, catastrofeaza, sunt atente la potenţialele pericole (,,daca o sa se intample …daca o sa faca…daca raman fara”) , se simt obosite mai tot timpul, nu se pot relaxa si nu se mai pot concentra asupra sarcinilor pe care le au de indeplinit.

Asadar, de la anxietate generalizata mai este doar un mic pas pana la atacul de panica.
Practic, atacul de panica inseamna descarcarea tensiunii acumulate ca urmare a ingrijorarilor excesive.

Aceste tipuri de manifestari anxioase pot fi tratate eficient cu ajutorul psihoterapiei cognitiv-comportamentale la cabinet sau online.
Tratamentul psihoterapeutic te ajuta astfel:
- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxioase. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza tulburarile de anxietate.

- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.

- Sa devii mai sociabil, mai energic, mai performant si cu incredre mai mare in fortele proprii.

- Sa stii cum sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.

Despre eficienta psihoterapiei cognitiv-comportamentale in tratarea anxietatii si panicii, poti citi accesand aceste link-uri din site-ul Psihoutil:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/

Sper ca aceste informatii sa iti fie folositoare! Alte articole de specialitate poti citi in site-ul Psihoutil.
Pentru alte informatii, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Multa sanatate!
Psih. Gabriel Pirvan
Mail: [email protected]
Tel.: 0764.443.184

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

bogdanbobo (acum 9 ani)

stiu ca de la balonarea de o am si numai scap de ae...vin si palpitatiile..asa e ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

DECI,ANALIZELE TALE SUNT OK! De ce te chinui singur?Nu ai nimic,asa cum ti-am spus si ai vazut ca am dreptate,sunt atacuri de panica.Bogdan,ce preferi,sa mergi la medicul de familie si acesta plictisit si enervat de vizitele pe care le faci in cabinet sa-ti dea o trimitere cum se zice in termeni medicali,,LA PISICI sau sa te calmezi singur si sa intelegi ca nu-i nimic in neregula cu tine!Deschide ochii,esti tanar si tu esti singurul care-ti este cel mai bun prieten.In legatura cu tratamentul pe care il iei,citeste cu atentie prospectul VITAMAX-ului,daca tu iei atatea si mai iei si magne b6,iti faci mai multa energie in corp,mai ales ca magne b6 nu se administreaza seara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11571588690 (acum 2 ani)

Eu cred ca are nemultumiri in suflet din cauza ca a ramas in urma cu planurile pe care nu mai reuseste sa le puna la punct si sa le mai ajunga din urmam, iar ele se strang si se strang si se pune praful pe ele si panica pune stapanire pe el, ca nu mai stie de care sa se apuce prima data. Este ca o casa de care nu se are grija la timp la care se sparge o tigla, clanta nu mai functioneazam geamul nu se mai inchidem covorul are o pata mare pe el...etc...etc. Cand le fac eu pe toate astea ? se intreaba el si chiar atunci Plosc, se sparge o conducta de apa. Cum sa nu te ia palpitatiile? Parerea mea? Fa-ti un program strict. Trezeste-te mai devreme in primul rand si fixeaza-ti o ora si un timp pentru fiecare activitate (inclusiv statul pe toaleta), pana in momentul plecarii la munca sau la scoala, iar la antoarcere acorda o ora si un timp pentru pentru acele lucruri pe care le tot amani de azi pe maine. Cand o sa se ajunga din urma, satisfactia va eleimina palpitatiile din suflet. Sper ca nu am debitat prea mult. O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11571588690 (acum 2 ani)

PS. No Play Station at all !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Da,balonarea creaza o presiune abdominala,care impinge diafragma si da senzatii de plenitudine si asa zisa durere retrosternala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

si ce sa iau impotriva balonari...magneziu iau pana in ora 4 dupamasa si vitamaxu lam terminat si numai iau..sunt suficiente restu... magne b6 calciu forte cu d3...coenzima q 10 desi as opri luare ei ptr ca cred ca imi da energie si probabil palpitati .... nush ce sa mai spun...da am fost la doctor la ecografie abdominala superioara..si mia gasit un pik ...fierea obosita ..ca si gaze stomacale... dar ca nui e panica... da am palpitati in princiu dupa ce mananc..si gust de acru de fier metal in gura...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

in urma endoscopiei miau gasit BRGE gastrita cronica si colon iritabil... ca tratament bilicol duspataln nolpaza sedatif pc si kebene plus si normix si anghirol ...plus regim bineitneles.... ma surprinde ca pe diagnostic mia scris brge gastrita cronica si colon iritabil dar mia spus ca sunt tratabile.. si ca in 2 3 luni de regim si tratament va fi ok...problema este ca ma sperie colonul iritabil ma gandesc sa nu fac si colonoscopie ca a fost oribil la endoscopie nu vreau sa stiu pe partea cealalta cum va fi :( ... pareri ceva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Un test de HELICOBACTER PYLORI ar putea fi indicativul pentru BRGE. In privinta dg de colon iritabil,regimul impus poate avea rezultate bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanbobo (acum 9 ani)

pai mia spus ca nu am infectie si nu miau spus sa fac analize de helicobacter... regim? pai nu stiu ce regim .. inafara de fara prajeli fara cola sucuri redbull alcool grasimi fructe crude si asa... doar fiert si gratar..in rest nu stiu ce as putea sa mananc... :( .. problema e ca tot am burta tare nu elimin tot .. si nu as vrea sa ajung la alte endoscopii sau colonoscopii :( .. urmez tratamentul incerc sa vad ce imi face bine si ce nu sa elimin din regim...pastilele le iau.beau si ceaiuri de musetel sunatoare ..dar mai am palpitati din cand in cand si simt cas din cauza intestinului sau stomacului....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 9 ani)

Am trecut di eu prin asta sdoar ca am avut stari mai groaznice.nu vreau sa le descriu.pana nu am inteles ca totul e de la psihic nu mam vindecat.nu sunt vindecat complet dar cheia e psihicu.lasa problemele deoparte relaxeazate fa sport.formi devreme si cand te simti rau gandedte-te ca nu si nimic e ceva trecator.eu am trecut peste.am 23 de ani si tu poti ! Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1521391047 (acum 6 ani)

Trec si eu prin astfel de stari de aprox 2 ani. In principiu, pot enumera urmatoarele:
IMPORTANT

In general starile mele de rau se caracterizeaza astfel:
- rau brusc fara sa fac ceva anume: efort sau ceva;
- De multe ori se intampla sa ma trezesc din somn cu bufeuri in cap/urechi urmate de puls foarte rapid, ameteli, stare de voma, stare de lesin, tremurat, maini transpirate;
- In general merg des la toaleta dar in timpul crizei merg din 5 in 5 min si elimin foarte mult
- De 2 ani de cand s-a intamplat prima criza nu imi trec zbaterile de muschi, acestea sunt zilnice si apar in zone diferite ale corpului;
- Mai tot timpul ma simt confuza, aeriana, parca sunt pe alta planeta, nu sunt 100% concentrata, chiar ma fortez sa ma concentrez si la munca...
- De cativa ani sesizez in campul vizual niste “musculite”/umbre care se vad mai bine la culori deschise, cand ma uit pe cer le vad sclipicioase chiar; dar in ultimii 2 ani am sesizat accentuarea acestora si aparitia pe langa acestea din cand in cand a niste puncte sclipicioase mai mari care apar atat cu ochii deschisi cat si inchisi
- Am pauze in batai, si dupa acea pauza simt inima ca se forteaza sa o ia din loc
- Am intepaturi, senzatie de arsura in jurul inimii
- De ceva ani am un tiuit continuu cu care m-am obisnuit, dar este mai puternic dupa dus de exemplu sau atunci cand ma simt rau
- Am dureri de dinti, maxilar si sore ureche doar in partea stanga, la stomatolog am fost si dantura nu are nicio problema
- De multe ori am respiratie scurta, ca si cand m-as opri busc din a trage aer..
Am fost la mai multi medici: neurolog, cardiolog, endocrinolog... toate analizele sunt bune. Cardiologul spune ca inima e perfect sanatoasa dar de ce am perioade cand obosesc chiar si cand ma pieptan? Sau de ce de fiecare data cand ma ridic de pe scaun aud vajaituri in urechi, imi scade pulsul si apoi simt cum se forteaza inima sa isi revina (puls rar si puternic). Cateodata vajaiturile acestea urmate de puls fortat le am chiar si intinsa in pat... nu fac miscari bruste...
Poate aveti vreun sfat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1522100876 (acum 5 ani)

Offff si eu am probleme de genul de aproape un an si e din ce in ce mai rau, am 22 de ani . Nu mai stiu unde sa ma duc. La fel, spasme musculare in tp\ot corpul, dar in special in abdomen, inima mi-o ia razna uneori , apoi brusc scade pulsul pana la 60, ametesc, imi pierd echilibrul, respiratii foarte scurte si greoaie, stari de voma dimineata, o presiune in piept de nedescris ca si cum oasele imi intra in stomac si plamani (am facut raze si ensoscopie si nimic la plamani sau stomac) O senzatie a palmelor ca si cum ar fi goale, parca nu ar fi mainile mele, sunt confuza deseori. Nu mai stiu ce sa mai fac, nu mai am viata, nu imi mai pot scoate copilul afara. E um chin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11557168833 (acum 4 ani)

Daca ai gasit un rasp la starile tale te rog sa imi scrii.si eu trec prin aceste stari si nu am un rasp! Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11586487336 (acum 4 ani)

Buna ! Ai gasit vreun tratament ??? Trec prin aceleasi stari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11586487336 (acum 4 ani)

Buna ! Cati ani ai? Si eu am fix aceleasi simptome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11557168833 (acum 4 ani)

Buna ziua.ai gasit un rasp la simptomele care le aveai? Trec si eu prin aceleasi simptome.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp304691 (acum 4 ani)

lasa ti un numar de contact trec prin acelasi stari si eu de 10 ani am 26 acum 😑😑

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp304691 (acum 4 ani)

am fost mi am facut analize la inima au zis ca nu am nimic am dat o gramada de bani... de la un episod cu palpitatii foarte multe de acum 9 ani eu nu imi mai revin.. daca fac efort palpitatii daca mananc mai mult palpitatij daca fac sex palpitatii ba oameni nu stiu dar e greu rau, am tot felul de simptome dar palpitatiile astea ma rapun rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2