Asa mica si sa aiba herpes?????

Diverse Herpes zoster iridociclita
Intrebare postata de STeona cu 14 ani in urma

Buna, am o fetita de 8 luni si pe fata in dreptul urechii stg i-a aparut o bubita rosie care parea un "cos cu varful alb-galbui" iar in ziua urmatoare i-au aparut alaturi 2 bubite - vezicule - le-am dat cu albastru de metilen si s-a definit ff bine locul unde s-au dezvoltat , speram sa scapam doar cu atat dar nu a fost sa fie ... s-a repetat istoria si deasupra buzei superioare. aici nu am mai dat cu nimic si am fugit la dermatolog unde ne-a pus diagnosticul de herpes simplex cutanat cu urm. tratament albastru de metilen 1 aplic /zi , Fucidin crema 1 aplic/zi , Aciclovir5% 2 aplic /zi sibamed baby sapun solid. Am urmat tratamentul dar dupa prima aplicare cu Fucidin (seara) , dimineata i-a mai apaut o bubita langa celelalte din zona urechii ai am renuntat sa mai folosesc Fucidin . am continuat sa ii fac toaleta cu apa cu sapun si o aplicatie pe zi cu albastru de metilen si aciclovir doar la buza superioara. este posibil sa fie herpes sau herpes zostrer ?? sau sa fie ceva din alimentatie desi ma indoiesc sa fie de la alimente?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Adrienne (acum 14 ani)

Daca medicul dermatolog a pus acest diagnostic,atunci asta este. A fost de ajuns s-o fi sarutat o persoana care avea acest virus si de acum ,toata viata ,cand sistemul imunitar va fi cat de cat zdruncinat, ii va aparea. Herpes zoster nu poate fi,acesta are legatura cu reactivarea virusului varicelo-zosterian. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STeona (acum 14 ani)

dar de ce dupa ce am adm Fucidin a mai aparut o vezicula ???? era bine sa fi continuat trat cu Fucidin??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Nu stiu ce sa spun despre Fucidin....citind prospectul am vazut ca nu se specifica " pt. herpes " [ daca diagnosticul este corect ] ci ,am gasit undeva, unde infectiile cutanate fungice sau virale [ herpes, varicela] sunt trecute la contraindicatii. De obicei, Aciclovirul ar trebui sa fie suficient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STeona (acum 14 ani)

merci pentru raspuns, mie mi s-a parut ciudat asa apara herpes langa ureche, in zona buzei superioare m-am impacat cu ideea sa fie herpes dar acolo cam greu:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soso (acum 14 ani)

herpes simplex poate apare oriunde pe piele dar mai frecvent la granita cutaneo-mucoasa adica la buza. Fucidinul este un antibiotic nu un antiviral si cel mai probabil dermatologul la prescris pentru ca in zona guritei la copii ranile se pot infecta foarte usor, asa ca e normal ca el sa nu opreasca evolutia herpesului (doar aciclovirul poate ajuta in acest sens). Asa cum a mai spus cineva mai sus e suficient sa o pupe o persoana care are acest virus pentru a il transmite. succes cu tratamentul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Poate fi si pe piele, precum si pe mucoase. Dar este cunoascut mai mult pe buze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena b (acum 14 ani)

Ai grija sa nu-i duci microbul in zona genitala.Dezinfecteaza-ti bine mainile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

Buna,am 25 de ani si de vreo 6 luni mi a aparut o bubita,un punct mic care se transforma in pata un pic rosie care ma mananca ,cateodata si se exfoliaza pe gat ( la ceafa),am crezut e o simpla buba si am dat cu rostopasca ,nu s a schimbat nimic la buba si a inceput sa imi apara si in alte zone(pe picior,fese,subrat),am fost la farmacie si mi a dat aciclovir unguent,m am dat cu el si nu mi a trecut deloc ba chiar s a intins si in alte locuri.Ce poate fi si cu ce se trateaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 8 ani)

Incercati sai faceti toate analizele inclusiv sai luati secretie de pe acele cosulete.sa nu fie un stafilococ aureus.( analize la .sange.urina.scaun.exudat din gurita si din nas si nu in ultimul rand de pe cosulete ).... Si daca nui nimic atunci facetii un test de alergie amanuntit.ca se poate agrava pe timp ce creste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: