Aplicatie pe calculator raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de Bogdan3872 cu 12 ani in urma

Buna seara. Am niste intrebari mai neobisnuite. Sunt programator si pentru un proiect de la facultate am dezvoltat o aplicatie pe calculator care usureaza cautarea numelui si codului diagnosticelor in LISTA TABELARA A BOLILOR ICD-10-AM. Acest document contine clasificarea internationala a tuturor bolilor. Din cate stiu documentul este folosit de medici in special pentru completarea foilor de observatie clinice generale in spitale.
Aplicatia permite gasirea imediata a numelui si codului diagnosticului in baza de date. Intrebarile mele sunt:
ar fi de folos o astfel de aplicatie in spitale?
aveti la cunostiinta daca este deja folosita o aplicatie asemanatoare in spitale?
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În spitale exista deja un sistem complex implementat de Ministerul Sanatatii care face si o echivalare a codurilor bolilor cu diagnosticele formulate. Totusi o problema exista si anume transformarea inversa, deoarece un diagnostic poate fi formulat în foarte multe feluri: exista formulari mai vechi sau mai noi, mai succinte sau complete. Nu cunosc daca programul existent poate da sugestii de cod în baza unui diagnostic liber formulat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: