Alopecie

Diverse
Intrebare postata de marian230 cu 12 ani in urma

Buna ziua,am purtat ceva vreme mese de par si am tinut o cura de slabire cam severa.in zona unde au fost prinse clipsurile parul s-a rarit si deasupra urechilor am doua bucati mari de par lipsa.am mers la medic si mi-a recomandat anacaps si alopexy.in prospect la alopexy vad ca scrie "Alopecia acută (căderea bruscă a părului pe o perioadă scurtă de timp), poate fi difuză sau pe porţiuni şi are adesea o cauză cunoscută (produse agresive de îngrijire, stare proastă generală, cură de slăbire dezechilibrată, anumite medicamente, şoc psihic, stres). Alopecia acută nu trebuie tratată cu acest medicament." as vrea si pararea dvs, nu stiu daca sa continui cu aceste picaturi.multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 12 ani)

Trebuie vazut de ce a cazut parul. Daca este o problema dermatologica (ciuperca, arsura...), una endocrinologica (dereglare hormonala, tiroidita...) sau sistemica, atunci alopexy nu este indicat. Mergeti si la un endocrinolog pentru a vedea daca analizele hormonale sunt bune si faceti si analize de sange generale, pentru a vedea daac aveti vreo anemie dupa acea cura de slabire. Inteleg ca medicul dermatolog v-a dat acest tratament. Va sfatuiesc sa mai cereti o parere dermatologica. Daca totul este ok si nu este vorba de altceva, puteti folosi alopexy. In mod normal este vorba de minoxidil 2%, o substanta care imbunatateste circulatia la nivelul scalpului stimuland astfel cresterea firelor de par. Aceasta substanta se recomanda in general in alopecia androgenetica. Dumneavoastra aveti ceea ce se numeste alopecie de tractiune, in nici un caz nu este acuta (pelada etc), deci acst tratament ar trebui sa fie ok. Trebuie insa sa stiti ca in general tratamentul cu alopexy functioneaza pe perioada in care este folosit, apoi parul obtinut cazand din nou. La dumneavoastra fiind altceva decat o alopecie androgenetica, e posibil sa functioneze pe termen lung si daca intrerupeti, nu stiu. Cert este ca e nevoie d emai multe analize pentru a determina exact situatia. De asemenea, din pacate, trebuie sa stiti ca nu exista un tratament adevarat pentru alopecie nicaieri in lume.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stt179 (acum 10 ani)

Pastile pentru caderea parului -
http://track.follixin.ro/product/Follixin/?uid=2484&sid=652&pid=125&bid=adc***aec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian230 (acum 12 ani)

Multumesc pt raspuns.acum 2 luni am facut analize endocrinologice.analizele de sange erau bune, am avut 2 noduli f mici pt care acum iau eutirox.Parul este cazut in zona meselor, cred ca este alopecie de tractiune.cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dinca (acum 8 ani)

Mai intai trebuiesc facute analize la dermatolg si la endocrinolog. In urma acelor analize se vor recomanda produsele care ar merge pe metabolismul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 7 ani)

Buna seara
Si eu ma confrunt cu problema aceasta ..de peste un an de zile ,intre timp am urmat tratamamente ( sampon bio,ricin..diverse masti asa zise miraculoase,ulei de cocos,ceva fiole de la gerovital ) dar in zadar au fost ...pana m am hotarat sa consult un medic dermatolog care mi a prescris o reteta ,,costisitoare,, cu ceva vitamine ...dar ma asteptam sa imi faca o serie de analize si sa imi dea un diagnostic dar nu mi a facut . E oare tratamentul potrivit ? Sau ..oare nu e necesar de o investigatie mai amanuntita? Astept raspuns daca a fost cineva la derma cu problema asta si daca a procedat la fel.Va multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: